Kyjev - Ukrajinská prokuratura obžaluje bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou z podílu na vraždě poslance. Řekl to zástupce ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin v rozhovoru pro deník Kommersant.
"Máme dostatek důkazů, které dokazují, že Tymošenková byla zapojena do vraždy a my ji chceme obžalovat," řekl zástupce ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin.
S obviněním prý prokuratura počká, dokud nebude Tymošenková v dobrém zdravotním stavu.
Z jakého zločinu ji chce obžalovat, Kuzmin neřekl.
Poslanec Jevhen Ščerbaň byl zastřelen 3. listopadu 1996 na letišti v Doněcku. Při útoku na něj zemřeli i jeho manželka, mechanik a palubní technik.
Na počátku 90. let byl Ščerbaň jedním z nejbohatších Ukrajinců. Jeho vražda je spojována s přerozdělováním plynového trhu na Ukrajině.
V době jeho vraždy stála Tymošenková v čele korporace Jednotných energetických systémů Ukrajiny. Tato společnost měla monopol na dodávky ruského "modrého paliva" pro ukrajinské podniky.
Tymošenková v tomto případu dosud vystupovala pouze jako svědek.
V roce 2003 soud za vraždu Ščerbaňa potrestal muže jménem Vadym Boloťskych. Kdo si vraždu objednal, se ale dodnes neví.
Letos v dubnu se poslanec vládní Strany regionů Ruslan Ščerbaň, syn zabitého politika, obrátil na prokuraturu s prohlášením, v němž z podílu na vraždě obvinil Tymošenkovou. Politička na to reagovala sarkastickou výzvou, aby ji "přišili" i vraždu Michaela Jacksona nebo Whitney Houstonové.
Na počátku května pak zástupce prokurátora Kuzmin poprvé oznámil, že prokuratura má dostatek důkazů o podílu expremiérky na vraždě poslance.
Tymošenková si od října loňského roku odpykává sedmiletý trest vězení. Soud dospěl k závěru, že jako premiérka uzavřela pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu.
Politička trpí bolestmi zad vyvolanými poškozenou meziobratlovou ploténkou a nyní ji léčí v nemocnici.
Ukrajinská justice vede s Tymošenkovou v současné době proces, který se týká jejího působení v Jednotných energetických systémech Ukrajiny. Za zpronevěru a daňové úniky jí hrozí dalších 12 let vězení.
Bývalá premiérka všechna obvinění odmítá a označuje je za mstu svého politického protivníka a nynějšího prezidenta Janukovyče.
Související
"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice
Hněv Tymošenkové a Ukrajiny na Trumpa: Žádný prolhaný tvor z Moskvy a Washingtonu nemá právo útočit na Zelenského
Aktuálně se děje
před 1 minutou
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 50 minutami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 1 hodinou
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 3 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 4 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 4 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 5 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 5 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 6 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 7 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 7 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 8 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 9 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 10 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 10 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.
Zdroj: Libor Novák