Nenávistně kopal do nemocných, teď tvrdí, že je nevinen!

Bratislava - László Csatáry, nacista, který posílal na smrt košické Židy, má prý písemné ujištění slovenské a maďarské vlády, že není obviněn z žádných zločinů. Informuje o tom ve čtvrtek webový portál deníku Nový čas.

Csatáry má podle maďarského deníku Magyar Hírlap k dispozici dokumenty z roku 1997, kdy maďarskou vládu vedl premiér Gyula Horn. Právě vlastnictvím dokumentů s ujištěním, že mu nic nehrozí, zdůvodnil návrat z kanadského exilu do Maďarska.Policie zadržela Csatáryho ve středu nad ránem v budapešťském bytě, kde nebyl přihlášen k pobytu. Vyšetřovatelé ho vyslechli a podali soudu návrh, aby ho vzal do vazby. Nyní je Csatáry v domácím vězení. Policisté mu odebrali pas.Sedmadevadesátiletý Csatáry v rozhovoru pro deník prohlásil, že ho zatčení nepřekvapilo a připravoval se na výslech. "Měsíce jsem na tom pracoval, na výslech jsem si vzal poznámky, které připojili k mé výpovědi," řekl.Muž, kterého Centrum Simona Wiesenthala vede na prvním místě žebříčku nejhledanějších žijících nacistických zločinců, listu řekl, že při výslechu spolupracoval, avšak jakékoliv zločiny popřel.Slovenský deník Sme napsal, že Csatáryho nacistická minulost je spojena s Košicemi, které byly za druhé světové války součástí fašistického Maďarska. Csatáry tam působil jako policejní velitel v "sběrném táboře" Židů.Na jistou smrt do koncentračního tábora Osvětim poslal v roce 1944 přes 15 000 košických Židů. Podle Wiesenthalova střediska hrál také ústřední roli při deportaci asi tří stovek Židů na Ukrajinu, kde byla většina z nich v létě 1941 zavražděna.Mimo organizace deportací Csatáry nechvalně proslul i krutostí. Kopal do nemocných a rákoskou švihal ženy, které v zimě nezvládaly holýma rukama hloubit jámy pro tyče plotů.Po druhé světové válce ho v Československu v nepřítomnosti odsoudili k trestu smrti. Csatáry se trestu vyhnul tím, že po válce uprchl do Kanady, kde působil jako obchodník s uměním. Když byl v roce 1997 prozrazen, zmizel.Nedávno však Wiesenthalovo centrum oznámilo, že Csatáry bydlí v Maďarsku. Tip na místo jeho pobytu získalo po vypsání finanční odměny.Poté Csatáryho vypátrali reportéři britského deníku The Sun. Bulvární list zveřejnil v nedělním vydání o případu dvoustránkový článek. Připojil fotografii, na které Csatáry ve spodním prádle a ponožkách otevírá reportérům dveře svého bytu v Budapešti.V pondělí však Csatáry ze svého bytu v centru metropole zmizel. Opustil ho krátce před tím, než tam dorazili policisté, kteří ho chtěli zadržet. Dopaden byl až ve středu.Efraim Zuroff, ředitel Centra Simona Wiesenthala, řekl v neděli agentuře AFP, že je "velmi rozrušený a velmi frustrovaný" z toho, jak nedůsledně Maďaři postupují při pátrání po nacistických zločincích. Podivil se tomu, jak mohli Csatáryho nechat žít v zemi 15 let bez povšimnutí.

Související

Více souvisejících

Zita Kabátová Lászlo Csatáry

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy