OSN demokracii nechce! Hrozba cenzury internetu roste

Dubaj - Většina zemí světa se ve středu v noci na konferenci OSN o telekomunikacích v Dubaji vyslovila pro větší roli vlád v dohledu nad internetem.

Konference Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) bude do pátku jednat o tom, zda se tato obecná rezoluce projeví v závěrečné dohodě, která by tak legitimizovala snahy řady vlád světa o cenzuru a omezování dosud relativně svobodného internetu.

Šéf americké delegace Terry Kramer řekl, že se bude snažit směr daný rezolucí zvrátit. USA jsou v čele boje proti dohodě, která by nedemokratickým vládám poskytla pod záštitou OSN a pod záminkou boje proti kybernetické kriminalitě široké pravomoci k regulaci internetu, jeho omezování a podrobnému monitorování. Také země EU jsou pro svobodu internetu.

Na rozdíl od například dříve projednávané dohody ACTA, stojí tentokrát jednotně celý západní svět a internetové společnosti proti převážně rozvojovým zemím.

V čele požadavků na větší kontrolu internetu stojí naopak země jako Rusko, Čína a Saúdská Arábie.

Původním záměrem Ruska, Číny a dalších rozvojových zemí bylo využití organizaci v systému OSN pro mezinárodní legalizaci cenzury internetu. "Na světě je 42 zemí, které již uplatňují různé formy cenzury internetu. Ptám se, jestli by tato konference měla přinést mechanismy pro jejich ospravedlnění," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny a server IHNED.cz Vinton Cerf, jeden z otců internetu a viceprezident Googlu.

Související

Více souvisejících

internet Dubaj OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy