Na nového papeže jsme připraveni, tvrdí firma. Nic nás nezaskočí!

Vatikán - Krejčovská firma Gamarelli, která pro papeže šije od 19. století, už má pro Benediktova nástupce připravené roucho. Spíš než věšteckým schopnostem to je ale třeba přičíst zkušenostem jejích majitelů, napsala agentura ANSA.

"Nejsou v tom žádná kouzla, jen se snažíme být diskrétní a důkladní," vysvětlil poslední dědic krejčovské dynastie, 68letý Filippo Gammarelli. I když od chvíle, kdy v pondělí papež překvapivě ohlásil svou rezignaci, uplynul jen necelý týden, je jeho podnik na nového papeže připraven. Ve skladu totiž čekají papežská roucha ve třech velikostech - S, M a L.

Největší velikost sutany by dobře padla třeba milánskému kardinálovi Angelovi Sodanovi nebo newyorskému Tomu Dolanovi. Oba jsou totiž zástupci těžkých vah.

Velikost medium by nejspíš seděla štíhlejším typům, mezi něž se počítají třeba afričtí preláti jako Peter Turkson z Ghany nebo Francis Arinze z Nigérie.

Nejmenší velikost je určena subtilním postavám,jako jsou třeba Leonardo Sandri z Argentiny nebo filipínský kardinál Louis Antonio Tagle.

I kdyby nakonec konkláve zvolilo do čela církve kandidáta neobvykle rozložitého nebo naopak nadmíru štíhlého, jsou Gammarelliovi připraveni. Tři sady papežských rouch jsou chytře ušity tak, aby bylo možné je v krátké době upravit.

Úbor papežů se neustále proměňoval, hlavní prvky oděvu papeže však v zásadě přetrvaly staletí s určitými úpravami až dodnes. Zpočátku se papežský oděv nelišil od úboru jiných duchovních či dokonce laiků, od poloviny středověku společně s rostoucí pozicí římského biskupa se objevuje tendence k užívání stále luxusnějších šatů.

Všedním domácím úborem papežů je bílá sutana symbolizující Kristovu bílou tuniku. Na veřejnosti nosí papež červený plášť a červený klobouk.

Odstupujícíc papež Benedikt XVI způsobil malý krejčovský skandál, když se rozšířila zpráva, že se odmítl obléknout u Gammarelliho, oficiálního krejčího Svatýho stolce od roku 1973, a místo toho se obrátil na konkurenci, Mancinelliho.

Gammarelli popřel, že by o tuto důležitou zakázku přišel, i přesto, že Euroclero, jeden z posledních příchozích na trh s církevní módou, se hrdě pyšní tím, že obléká svého "prvního papeže". A asi by to nebyla katolická církev, kdyby všechny skandály nebyly náležitě tajuplný a těžce sledovatelný. Nikdo vlastně přesně neví, kdo papeže obléká.

Související

Více souvisejících

Vatikán Papež Benedikt XVI. Móda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy