Vatikán je v obležení poutníků, chtějí naposledy vidět Benedikta XVI. Hoteliéři jásají

Vatikán - Desetitisíce věřících dnes v poledne čekaly na papeže Benedikta XVI., který na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu přednesl svoji předposlední modlitbu Anděl Páně. Před týdnem Benedikt oznámil, že 28. února svůj úřad opustí.

"Prosím vás, abyste se dál modlili za mě i dalšího papeže," řekl podle agentury Reuters pontifik španělsky k davům poutníků. Proč si vybral zrovna španělštinu není jasné. Obyčejně promlouvá italsky nebo latinsky, píše server idnes.cz.

Je to totiž takřka naposledy, co věřící mohou zahlédnout pětaosmdesátiletého papeže. Benedikt XVI. se před šesti dny rozhodl rezignovat na svůj úřad v čele katolické církve. Naposledy papež dobrovolně opustil úřad ve 13. století.

Římské úřady předem odhadovaly, že na jedno z posledních Benediktových veřejných vystoupení dorazí kolem 150.000 lidí, tedy asi trojnásobek obvyklého počtu. K udržení pořádku a zajištění bezpečnosti byla nasazena více než tisícovka policistů a velký počet zdravotníků.

Řím předpokládá, že na bezpečnostní opatření v souvislosti s odchodem papeže a volbou jeho nástupce vynaloží kolem 4,5 milionu eur (zhruba 115 milionů Kč). S velkým množstvím lidí počítají úřady mimo jiné ve středu 27. února, kdy by se měla s papežem při jeho poslední generální audienci rozloučit řada osobností z celého světa.

Pozitivní efekt nečekané Benediktovy rezignace už pocítil italský turistický průmysl. Pro toto odvětví, na které také dolehla hospodářská krize, je papežův odchod doslova požehnáním, napsala agentura APA. Sdružení italských hotelů Federalberghi uvedlo, že jen během několika uplynulých dní se zvýšil počet hostů v římských ubytovacích zařízeních o deset procent. Další nárůst se očekává během března, kdy se uskuteční volba nového papeže.

Italské sdružení pro podporu turistiky Enit odhaduje, že počet turistů v Římě poroste celé jaro. Počet návštěvníků by se oproti normálu mohl zvýšit až o pětinu.

Související

Petr Fiala

Fiala podepsal dohodu mezi Českou republikou a Vatikánem

Český premiér Petr Fiala a kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce, podepsali ve čtvrtek na úřadě vlády dohodu mezi Českou republikou a Vatikánem. Česko tím završilo více než 20 let trvající vyjednávání a stalo se jednou z posledních evropských zemí, která takovou smlouvu se Svatým stolcem dosud neměla.

Více souvisejících

Vatikán Papež Benedikt XVI. Turisté

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy