Zdravotní stav Benedikta XVI. se prudce zhoršuje. Podrobnosti byly dlouho tajné

Vatikán - Vysoký krevní tlak, na jedno oko je téměř slepý, trpí bolestmi v kyčli a kostech a nespavostí, má voperovaný kardiostimulátor. To je krátký výčet zdravotních obtíží papeže Benedikta XVI., které sepsal italský reportér Marco Tosatti na svém blogu Vatican Insider s odvoláním na okolí Svatého otce.

Zdravotní stav Benedikta XVI. se poslední rok neustále zhoršoval, tvrdí zdroje z okolí Svatého otce. Tosatti slibuje, že po odchodu Benedikta XVI. z úřadu je všechny odtajní.

Lékaři měli podle reportérových zdrojů papeži kvůli vysokému tlaku omezit lety a zakázat dlouhé cesty. Benedikt se proto neměl zúčastnit letošního Světového dne mládeže v Rio de Janeiru.

Svatý otec současně trpí těžkou nespavostí a zvláště na zahraničních cestách se jeho problémy zhoršovaly a dokonce měl spadnout z postele. V poslední době se zhoršila také jeho mobilita. Kvůli bolestem kyčle a problémy s kostmi musel začít využívat hůl a vozítka. S ohledem na své zhoršující se zdraví, bylo rozhodnutí odstoupit z úřadu velmi rozumné, napsal Tosatti.

Benedikt XVI. zveřejnil, že se svého duchovního úřadu vzdá 28. února ve 20 hodin středoevropského času.

"Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem došel k jistotě, že moje síly z důvodu pokročilého věku již nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu. Jsem si dobře vědom, že tato služba svou duchovní povahou musí být konána nejenom činy a slovy, ale neméně také utrpením a modlitbou," oznámil pětaosmdesátiletý papež během veřejné konzistoře v Římě.

Konkláve, tedy kardinálové, kteří budou hlasovat o nové hlavě římskokatolické církve, se pravděpodobně sejdou už první den po Benediktově rezignaci, tedy už 1. března. Církevní pravidla počítají s tím, že konkláve začíná nejdříve patnáctý a nejpozději dvacátý den poté, co se papežský úřad uvolní. Minimálně patnáctidenní lhůta má sloužit tomu, aby členové konkláve, kardinálové, měli čas dorazit do Vatikánu.

Vzhledem k tomu, že nynější papež ve svém úřadě nezemřel, ale vzdal se ho a svůj úmysl oznámil s dostatečným předstihem, je na přípravu konkláve dostatečný čas.

Související

Více souvisejících

Vatikán Papež Benedikt XVI. zdraví

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy