"Móda zákazů" graduje: Za urážku náboženského cítění hrozí basa

Moskva - Ruská Státní duma dnes v prvním čtení schválila novelu zákona o ohrožování veřejného zdraví a mravnosti, do něhož poslanci vložili paragraf ukládající trest za urážku náboženského cítění věřících.

Nová úprava je reakcí zákonodárců na loňský skandál s punkovou skupinou Pussy Riot, která v hlavním moskevském chrámu uspořádala provokativní koncert proti ruské politické elitě. Dvě členky skupiny si odpykávají dvouleté tresty vězení.

Poslanci dolní komory parlamentu ohledy brát nehodlají a už loni se pustili do osnovy zpřísněného zákona. Podle nového paragrafu může být "urážka náboženského přesvědčení a citů občanů nebo zneuctění objektů či předmětů náboženského kultu" postiženo pokutou do 300.000 rublů (190.000 korun), trestem veřejných prací ve výši až 200 dnů nebo i vězením do tří let.

Návrh zákona budou poslanci projednávat ještě ve dvou čteních, poslední slovo bude mít prezident Vladimir Putin.

Podle průzkumu agentury VCIOM zpřísnění trestů podporuje více než 80 procent Rusů, tedy ještě více než se hlásí k pravoslavné víře. Skoro tři čtvrtiny dotázaných však tvrdily, že o případech hanobení víry neslyšely.

Podle politologa Gleba Pavlovského chystaný zákon souvisí nejen s Pussy Riot, ale i se současnou "politickou módou" zákazů. Předloha pak představuje další krok k demontáži světského státu, protože se z věřících stává "zvláštní kategorie přecitlivělá na urážky". V Rusku však není ani jedno město, které by obývali výlučně věřící, a náboženství mohou urážet i Puškinovy verše.

Advokáti se zase obávají kombinace přísných trestů a "gumových" formulací; pod urážku náboženského cítění se prý může vejít i výuka Darwinovy evoluční teorie ve školách či minisukně, upozorňuje server ihned.cz.

Související

Více souvisejících

Rusko Pussy Riot Náboženství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy