Skandál: Italská policie zatkla papeže, udal ho anonym

Řím - V ulicích Říma se objevila podivná postava. Nosí krucifix, papežskou čapku a bílou sutanu. Muž původem ze Slovenska vypadá, jako by z oka vypadl papeži Janu Pavlovi II., píše britský list The Telegraph.

Bohužel umělec, který v několika posledních týdnech bavil návštěvníky Říma díky své neskutečné podobě s papežem Janem Pavlem II., byl zadržen a pokutován v neobvyklém případu pro urážku majestátu.

Muž sedával na židli, s blaženým úsměvem četl Bibli a tvrdě hájil své místo na ulici Via dei Fori Imperiali, která vede přímo ke Koloseu. Zdálo se to bý jako výnosný „flek". Po většinu dne byl obklopen turisty, kteří na něj v úžasu koukali, jak je neskutečně podobný papeži. „Jan Pavel byl skvělý papež. Mnoho lidí si přeje mít s ním fotku," řekl muž ze Slovenska.

V pátek však vše skončilo. Policie muže zatkla a sdělila mu, že dostane pokutu mezi 154 až 929 eury. Výše bude záviset na rozhodnutí soudu. Policejní mluvčí k případu řekla: „Problém je v tom, že muž vypadá jako Karol Wojtyla, což je neoprávněné přivlastnění si funkce a to je přestupek." Mluvčí dále dodala, že muži byla zabavena sutana a že celý zátah na umělce vzešel z anonymního udání. Jiný policejní úředník podotkl, že kdyby vypadal jako Tutanchamón, nic by se nedělo.

Místní média v nadsázce zažertovala, že falešný papež zvýšil počet papežů v Římě na tři. Ve Věčném městě totiž vedle papeže Františka stále bydlí v jednom z kláštěrů i jeho předchůce Benedikt.

Související

Jan Pavel II.

Poláci vyrazili do ulic. Pochodovali za pověst Jana Pavla II.

Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.
Jan Graubner

Graubner se postavil za Jana Pavla II., připustil však i chyby

Pražský arcibiskup Jan Graubner se postavil za zesnulého papeže Jana Pavla II. Obvinění, že jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti, uvedl Graubner v prohlášení na webu České biskupské konference, které předsedá. Zmínil možné zapojení polské komunistické tajné policie. 

Více souvisejících

Papež Jan Pavel II. Vatikán

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy