Bayreuth (Bavorsko) - Během opery Soumrak bohů od Richarda Wagnera zemřel na festivalu v bavorském Bayreuthu jeden z diváků. Podle vedení wagnerovského festivalu se to stalo poprvé po mnoha letech. Místní policie potvrdila, že 71letý muž zemřel přirozenou smrtí.
Ostatním návštěvníkům představení bylo na začátku druhé přestávky podezřelé, že muž nevstal. Přivolaný lékař už mu nedokázal pomoci.
Mluvčí kultovního bayreuthského festivalu deníku Nordbayerischer Kurier řekl, že přímo během festivalového představení nezemřel žádný návštěvník už mnoho let, ale potvrdil, že i to se už v minulosti stalo.
Opera trvá asi čtyři a půl hodiny a jde v ní o boj mezi různými bytostmi a bohy, což vyústí ve všeobecnou zkázu světa.
Richard Wagner (1813-1833) je kontroverzní osobností, především bývá kritizován za svůj antisemitismus. Ten se projevil poprvé v díle "Das Judentum in der Music (Židovství v hudbě)", které vydal nejprve anonymně a později se k němu přihlásil. Wagner si v něm stěžuje na požidovštěné umění a použil tezi že „Židovství samo o sobě je neschopné, jak svým zevnějškem, svou řečí, ale především svým zpěvem, který se odvažuje nazývat uměním".
Ve své stati Was ist deutsch? (Co je německé?), která vyšla v roce 1865 se snažil zdůvodnit ztroskotání revoluce v roce 1848 tím, „že se praví Němci náhle ocitli v prostředí, které jim bylo úplně cizí".
Z Bayreuthského spolku Richarda a Cosimy Wagnerových přišel do německé společnosti úplně nový druh biologického rasismu, který byl ovlivněn francouzem Arthurem de Gobineau a poněmčeným Angličanem a zastáncem eugeniky Houstonem Stewartem Chamberlainem. Oba hlásali nadřazenost árijské rasy nad židovskou. Chamberlain se v roce 1908 oženil s Wagnerovou dcerou Evou.
Na druhou stranu měl Wagner paradoxně mezi Židy několik přátel a spolupracovníků, mj. Karla Tausiga, Josepha Rubinsteina, Angelo Neumanna a slavnou zpěvačku Lilli Lehmann.
V Izraeli bylo Wagnerovo dílo vždy přijímáno s rozpaky a nejednou skončilo představení jeho děl fiaskem a několikrát bylo i z důvodu protestů „Spolku přeživších holocaust" zrušeno.
Související
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 1 hodinou
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 2 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 3 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 4 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 5 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 5 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 6 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
včera
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
včera
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
včera
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
včera
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
včera
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
včera
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
Jen jeden soutěžní zápas si nezahraje reprezentační útočník Tomáš Chorý. Přesně takový trest dostal od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) za údajné plivnutí na plzeňského Sampsona Dweha ze závěru vzájemného ligového zápasu z poslední neděle. Komise se usnesla, že plivnutí Tomáše Chorého nebyl úmyslný akt z jeho strany a proto se tak rozhodla pro udělení nejmenšího možného trestu.
Zdroj: David Holub