Varšava - Polští farmáři masově krmí skot masokostní moučkou ze zlikvidovaných pošlých zvířat, která je považována za hlavní zdroj šíření takzvané nemoci šílených krav. S odhalením v uplynulých dnech přišli reportéři polské televize TVN.
Nebezpečnou moučku podle TVN "po mnoho měsíců" vyráběli a prodávali pracovníci firmy Hetman, jednoho z největších provozovatelů kafilérií v Polsku. Reportér vydávající se za chovatele si od pracovníka kafilérie koupil hned celou tunu moučky. Stačilo se jen odvolat na údajné kontakty s vedením firmy. A moučku mu dovezlo firemní auto.
"Provozovna fungovala tak, jako fungovala vždy. Žádnou moučku nevyrábíme, nemáme na to technické možnosti," hájil se majitel firmy Jacek Luciński. Ale zvídavost reportérů podle TVN vedla k odhalení nelegální výrobní linky, které si "nevšimli" veterinární inspektoři. Provozovna byla uzavřena a případ vyšetřuje prokuratura. Televize však připomněla podobné aféry z minulosti, které vyšuměly do ztracena, prý kvůli nedostatku důkazů či mizivé nebezpečnosti pro společnost.
Masokostní moučka, používaná farmáři jako přísada do krmiv, je sice nebezpečná pro zdraví zvířat i lidí, ale má tu přednost, že stojí jen polovinu oproti sóje. Legálně ji lze používat jako hnojivo či surovinu při výrobě krmiva pro psy a kočky. Zákaz používat ji při krmení zvířat určených k lidské spotřebě vyplynul z tzv. nemoci šílených krav, která si vyžádala nejméně 227 obětí na lidských životech, poznamenala TVN. Stejná televize v červnu odhalila jinou aféru v polském zemědělství, a sice vykrmování chovů antibiotiky, které mohou být škodlivé.
"V souvislosti s možnými problémy s masokostní moučkou v Polsku si od polské veterinární služby Státní veterinární správa vyžádá informace a garance, že případná dovážená masokostní moučka je v pořádku," řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Nemoc šílených krav, známá pod zkratkou BSE (bovinní spongiformní encefalopatie), je smrtelné onemocnění způsobující pomalý rozklad centrální nervové soustavy. Patří do širší skupiny onemocnění nazývaných zkratkou TSE, která postihují více zvířecích druhů, nejen hovězí dobytek, ale také ovce, kozy, domácí kočky, jeleny - a bohužel také člověka. U člověka se toto onemocnění nazývá Creutzfeldt-Jakobova nemoc, píše server viscojis.cz.
Kdy a kde „šílenství" začaloVše začalo v listopadu 1986, kdy se ve Velké Británii u hovězího dobytka objevilo nové neurologické onemocnění. O dva roky později zde bylo zaznamenáno přes dva tisíce případů a v roce 1990 se nákaza roznesla z britských ostrovů dále do Evropy. Počty nemocných krav vzrůstaly až do roku 1992, kdy bylo v Británii zjištěno 37 280 případů. V následujících letech se situace začala lepšit a v roce 2005 klesl počet případů na číslo 225.
Na evropském kontinentu byly nemocí postiženy například Francie, Portugalsko, Španělsko a Švýcarsko. Ani České republice se nákaza nevyhnula a první česká šílená kráva byla zaznamenána v červnu roku 2001.
Jak se BSE přeneslo ze zvířat na lidi?Nákaza se pravděpodobně rozšířila prostřednictvím masokostní moučky z nakažených kusů dobytka. Závadná masokostní moučka přidávaná kravám do krmiva způsobila nákazu u dalších kusů zvířat. Nákaza se potom mohla přenést na lidi, kteří požili nervovou tkáň (mozeček) nakaženého zvířete. Příznaky onemocnění se projevují až za 10 let i později.
U lidí se BSE nazývá nová varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemociPrvní případy nemoci se objevily v devadesátých letech ve velké Británii, kde na tuto nemoc zemřelo kolem stovky lidí. Po podrobném vyšetřování se dospělo k závěru, že tito lidé zřejmě v mládí konzumovali jídlo, které obsahovalo nervovou tkáň nakažených krav, neboť ve Velké Británii je mozeček tradiční lahůdka.
Žádná účinná léčba neexistuje a vyhlídky na vyléčení jsou nulové. Zpočátku se nemoc projevuje depresemi nebo, a to méně často, schizofrenní psychózou. Později se dostavují poruchy rovnováhy, problémy s chůzí a mimovolné pohyby. Před smrtí nemocný oněmí a stává se celkově nepohyblivým. Smrt nastává po úplném vyčerpání organizmu.
Hrozí nám stále ještě riziko?Již v roce 1962, tedy dávno předtím, než se objevila hrozba nemoci šílených krav a jejího přenesení na člověka, byly v České republice zavedeny velmi přísné podmínky pro zpracování kafilerní suroviny (zbytky z jatek, mrtvá těla zvířat) na masokostní moučku. V roce 1991 byl v České republice vydán zákaz přidávat masokostní moučku z přežvýkavců přežvýkavcům (skotu, ovcím a kozám) a o rok později bylo zakázáno používat ke krmení skotu všechny masokostní moučky. Na jatkách je veškerý skot starší 30 měsíců vyšetřen na BSE (riziko šílenství hrozí starším zvířatům), a pokud je u něj BSE zjištěna, vyšetřují se také vrstevnice nemocného kusu a utrácejí se.
Zatím se zdá, že všechna dosud použitá opatření se v boji s BSE osvědčila, neboť od roku 2001, kdy se u nás na BSE začalo vyšetřovat, bylo zjištěno jen něco přes dvacet pozitivních případů.
Související

BSE v Polsku není infekční. Opatření nejsou třeba, uklidňují čeští veterináři

Další polský problém? Farma nedaleko českých hranic hlásí atypickou formu nemoci šílených krav
bse - nemoc šílených krav , Polsko , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině
před 1 hodinou

Netanjahu mluvil s Bidenem o válce v Gaze. Naznačil mu, jak dlouho ještě potrvá
před 2 hodinami

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?
před 2 hodinami

Vlaky jezdí od neděle za nové ceny, které reflektují inflaci
před 3 hodinami

Extrémní počasí řádilo v USA. Tornáda připravila o život i dítě
před 4 hodinami

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková
před 4 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend. Pod nulu neklesnou teploty ani v noci
Aktualizováno včera

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková
včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI
včera

Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku
včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů
včera

Lyžař na Šumavě utrhl lavinu, zasahovala horská služba
Aktualizováno včera

Česko dalo sbohem Karlu Schwarzenbergovi. Odešla velká osobnost moderních dějin, řekl Pavel
včera

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc
včera

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let
včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan
včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu
včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami
včera

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu
včera
Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu
Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.
Zdroj: Radek Novotný