Aljochinová z Pussy Riot prý může vyjít na svobodu za pár hodin

Moskva - Vězněná členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová může díky amnestii "vyjít na svobodu v nejbližších hodinách", oznámil dnes populární list Komsomolskaja pravda na svém webu.

Před vězeňským táborem IK-2 v Nižním Novgorodu, kde si Aljochinová odpykává dvouletý trest za předvolební výtržnost v pravoslavném chrámu, už druhý den čekají fanoušci i matka vězenkyně."Všichni čekají, že Marija vyjde ještě dnes," napsal deník. "Je známo, že Máša už rozdala všechny své věci (spoluvězeňkyním) a dokonce i jídlo," dodal.Aljochinová si tábor IK-2 pochvalovala, prý je mnohem lepší než jiná nápravná zařízení, kde musela pracovat 15-16 hodin denně, ani nemluvě o káznici v Mordvinsku, kde si trest odpykávala její spoluhráčka z kapely Naděžda Tolokonnikovová. Obě si však hladovkami a stížnostmi v médiích vymohly přeložení. V Nižním Novgorodu pak dávala dohromady plánovače pro učitele, což ji zabralo tak čtyři hodiny denně, a zbytek času si směla číst.Aljochinová podle listu mohla vyjít na svobodu již dříve, ale prohlásila, že nemá "morální právo" vymoci si předčasné propuštění u soudu, když Tolokonnikovová nemá stejnou možnost, a tak si raději počká na amnestii."Je hnusné, že odsouzenci v Rusku nejsou ničím víc než výnosný majetek režimu. Protestuji proti tomu! Pokud mě chce režim propustit dřív, tak ať to udělá v rámci amnestie, která by se vztahovala na všechny ženy s malými dětmi," řekla Aljochinová, na kterou čeká šestiletý syn.Pussy Riot se proslavily loni v únoru svou "punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina" v hlavním moskevském chrámu. Chtěly tak podle vlastních slov protestovat proti výzvám hlavy pravoslavné církve, aby voliči v březnových prezidentských volbách hlasovali pro Vladimira Putina.Tři dopadené členky kapely byly odsouzeny za výtržnost na dva roky, jedné z nich však byl trest změněn na podmíněný, protože ji hlídači z chrámu vyvedli ještě před skandálním vystoupením. Aljochinová a Tolokonnikovová, obě matky malých dětí, šly sedět "natvrdo". Proces a rozsudek vzbudil protesty, a to i z řad známých západních hvězd. Trest by jim vypršel v březnu příštího roku.Sám Putin před dvěma dny prohlásil, že amnestie pro členky Pussy Riot je spjata výlučně s humanitárními důvody a neznamená přehodnocení jejich činu. "Je mi líto, že klesly tak hluboko, že to podle mého názoru poškozuje důstojnost žen. Aby vynikly, aby se proslavily, přešly přes všechny meze..."Amnestii k 20. výročí ruské ústavy vyhlásila na Putinův návrh Státní duma, dolní komora ruského parlamentu. Předpokládá se, že se bude vztahovat asi na 20.000 až 25.000 lidí, vesměs jen obviněných či podmínečně odsouzených. Soudu by se tak měli vyhnout aktivisté Greenpeace, zadržení v Rusku kvůli protestu proti těžbě ropy.Západní komentátoři podezírají, že jak amnestie, tak Putinovo omilostnění bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského má vylepšit obraz současného Ruska před únorovou zimní olympiádou v Soči.

Související

Soud pro lidská práva Štrasburk

Pussy Riot vyhrály nad Ruskem, soud ve Štrasburku jim dal definitivně za pravdu

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) zamítl odvolání ruské vlády proti rozsudku v případu členek punkové skupiny Pussy Riot, odsouzených svého času v Rusku za výtržnost v hlavním pravoslavném chrámu země. Rusko bude muset během tří měsíců vyplatit odškodnění: Mariji Aljochinové a Naděždě Tolokonnikovové po 16.000 eurech (asi 415.000 Kč) a Jekatěrině Samucevičové 5000 eur (asi 130.000 Kč), uvedla dnes agentura Interfax. Kromě toho bude Rusko muset zaplatit Pussy Riot ještě 11.760 eur (asi 305.000 Kč) jako úhradu soudních nákladů.

Více souvisejících

Marija Aljochinová (Pussy Riot) Skupina Pussy Riot Rusko

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 34 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy