Rockerky z Pussy Riot jsou na svobodě

Nižný Novgorod - Obě vězněné ruské rockerky ze skupiny Pussy Riot se dnes v rámci amnestie ocitly na svobodě. Po ranním propuštění Mariji Aljochinové z vězení v Nižním Novgorodu dnes odpoledne místního času opustila věznici v sibiřském Krasnojarsku i Naděžda Tolokonnikovová. Obě si odpykávaly dvouletý trest za "punkovou modlitbu" proti prezidentu Vladimiru Putinovi, kterou uspořádaly loni v únoru v moskevském chrámu Krista Spasitele. Do vypršení trestu jim zbývalo čtvrt roku.

Propuštění Aljochinové potvrdil Pjotr Verzilov, manžel další vězněné členky Pussy Riot Naděždy Tolokonnikové. Ta se dostala na svobodu také.Tolokonnikovová byla v posledních týdnech hospitalizována v krasnojarské vězeňské nemocnici pro tuberkulozní pacienty, kam byla přemístěna po protestní hladovce. Podle ruských médií se v Krasnojarsku má setkat s Aljochinovou, která za svou přítelkyní míří na Sibiř z povolžského Nižního Novgorodu. Třetí odsouzené člence Pussy Riot Jekatěrině Samucevičové už dříve soud změnil dvouletý trest na podmínku. Všechny členky Pussy Riot tak jsou na svobodě.

Fotogalerie:
OBRAZEM: Amnestované rockerky z Pussy Riot jsou na svobodě
 

Aljochinová dnes v prvním rozhovoru po propuštění televizní stanici Dožď řekla, že nynější prezidentská amnestie není ničím jiným, než propagandistickým tahem Kremlu. Ona osobně by se prý nejraději osvobození zřekla. "Kdyby bylo možné amnestii odmítnout, udělala bych to," uvedla. "Nepovažuju tuto amnestii za humanitární akt, je to propaganda," dodala Aljochinová.Ruská pravoslavná církev dnes nabídla členkám Pussy Riot dialog. Jejich čin v moskevském chrámu Krista spasitele byl sice přímo namířen proti rostoucímu politickému vlivu pravoslavných popů, církev nicméně chová naději, že názory dívek "prošly vývojem". Podle mluvčího moskevského patriarchátu jsou duchovní připraveni s Aljochinovou a Tolokonnikovovou o jejich postojích diskutovat."Jsme připraveni k dialogu. Nikomu ho ale vnucovat nebudeme," řekl dnes ruským novinářům mluvčí patriarchátu Vsevolod Čaplin. K určitému kontaktu podle něj došlo už během věznění obou dívek - několik vzkazů si prý vyměnili přes advokáty, Aljochinová se na vedení církve obrátila i dopisem. "K radikální změně jejich názorů ale dialog zatím nevedl," připustil Čaplin.Podle advokáta Pjotra Zaikina se Aljochinová po svém propuštění v Nižním Novgorodu setkala se svými obhájci a s ochránci lidských práv z humanitární organizace Výbor proti mučení.

Prezidentská amnestie zkrátila členkám Pussy Riot dvouletý trest vězení, který jim soud vyměřil za výtržnictví. Toho se skupina dopustila, když v moskevském chrámu Krista spasitele odehrála protestní píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina".

Proces mnoho světových politiků, lidskoprávních organizací i umělců považovalo za politicky motivovaný a řízený z Kremlu.

Dívky ve věku 25 a 24 let měly zůstat ve vězení do března příštího roku. Třetí odsouzené, Jekatěrina Samucevičová byl již dříve rozsudek zmírněn na podmíněný.Ruská vězeňská správa připravuje propuštění stovek vězňů. V rámci amnestie se očekává i ukončení trestního stíhání aktivistů Greenpeace, kteří protestovali proti těžbě ropy v Arktidě.

Související

Více souvisejících

Rusko Pussy Riot Marija Aljochinová (Pussy Riot)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy