Je Remek špatná volba? Funkce velvyslance v Rusku se ujme 16. ledna

Moskva - Nový český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek se funkce ujme ve čtvrtek 16. ledna, kdy předá v Kremlu pověřovací listiny hlavě státu. ČTK to dnes řekl mluvčí velvyslanectví Petr Pirunčík.

"Ruská strana potvrdila, že pan velvyslanec předá pověřovací listiny 16. ledna odpoledne v Kremlu do rukou prezidenta Vladimira Putina, a tím se ujme funkce," řekl diplomat v telefonickém rozhovoru. Remek je podle něj již v Moskvě. Remek donedávna působil jako poslanec KSČM v Evropském parlamentu.

Český velvyslanec v Rusku chybí jeden rok. Posledním byl od roku 2010 Petr Kolář, který byl odvolán na vlastní žádost k 31. prosinci 2012. Kolář pak z diplomacie zcela odešel.

Ministerstvo zahraničí ČR nedávno uvedlo, že by chtělo, aby se Remek funkce ujal ještě před únorovým zahájením zimních olympijských her v Soči a plánovanou účastí prezidenta Miloše Zemana na slavnostní recepci k zahájení olympiády, která se chystá 7. února.

Mediální obraz se zdá jasný. Remek je komunista, navíc jmenovaný prezidentem, který si dělá, co chce, a ignoruje osudy utlačovaných lidí ve prospěch průmyslové lobby. Zároveň má nový velvyslanec zkušenosti s dřívějším působením na postu obchodního rady v Moskvě, čímž jasně spadá do darebného tábora cynických kritiků „pussyriotismu" a „dalajlámismu". Dá se tak prý očekávat, že naše zahraniční politika se bude ubírat zcela novou cestou, napsal Ondřej Šlechta pro server revuepolitika.cz.

Hlavní otázka vůbec nemusí být ve smyslu, kolik ekonomického pragmatismu v zahraniční politice je již přes čáru. V ideálním případě by zahraniční a obchodní politika měly být dvě sice doplňující se, ale do značné míry volně operující složky. Ministerstvo zahraničního obchodu zde již bylo.

:V našem případě by existence takového ministerstva znamenala další kompetenční chaos a byrokratickou zátěž. Přesto je nutné uvítat nedávnou dohodu mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu, jež mimo jiné umožňuje zástupcům MPO vytvářet po domluvě s MZV své zahraniční kanceláře nebo ve výjimečných případech být diplomaty příslušné české ambasády. Odblokuje se tak dlouhodobější spor mezi oběma resorty, kdy exportéři neměli jasno, kdo jim bude v zahraničí nápomocen s pronikáním na trhy. Na druhou stranu je dohodu nutné považovat spíše za dočasné operativní řešení vyplývající z toho, že ministři Kohout a Cienciala se na rozdíl od ministrů Schwarzenberga a Kuby dokázali dohodnout," myslí si Šlechta.

A dodal: "Pravicoví politici a novináři zcela pochopitelně napadají kroky Miloše Zemana jak v domácí, tak v zahraniční politice. Neměli by ale skákat na laciné špeky. Česká diplomacie se nehodlá plazit před diktátory, jak mnozí straší. Jen si potřebuje uvědomit, co skutečně chce. Jistě to není stav, kdy nás západní přátelé na konferencích vychválí a ocení za filantropii, aby pak s kritizovanými diktátory sami šli uzavřít milionové kontrakty."

Související

Jiřina Bohdalová

Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek

Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Nejvyšší státní ocenění má obdržet také první československý kosmonaut Vladimír Remek. Deník to uvedl s odvoláním na seznam navržených kandidátů, který získal.
Remek, Vladimír

Piloti vzpomínali na armádní stíhací pluk v Plané, dorazil i Remek

Historii 1. stíhacího leteckého pluku Zvolenského, který téměř 50 let patřil mezi základní složky československé armády, si dnes připomněli jeho bývalí členové na letišti v Plané u Českých Budějovic. Mezi nimi byli například velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek nebo kosmonaut Vladimír Remek. Zvolenský letecký pluk vznikl před 75 lety a mimo jiné zasáhl i do bojů druhé světové války.

Více souvisejících

Vladimír Remek Rusko ambasády

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 6 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 8 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

Zdroj: Zuzana Zídková

Další zprávy