Je Remek špatná volba? Funkce velvyslance v Rusku se ujme 16. ledna

Moskva - Nový český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek se funkce ujme ve čtvrtek 16. ledna, kdy předá v Kremlu pověřovací listiny hlavě státu. ČTK to dnes řekl mluvčí velvyslanectví Petr Pirunčík.

"Ruská strana potvrdila, že pan velvyslanec předá pověřovací listiny 16. ledna odpoledne v Kremlu do rukou prezidenta Vladimira Putina, a tím se ujme funkce," řekl diplomat v telefonickém rozhovoru. Remek je podle něj již v Moskvě. Remek donedávna působil jako poslanec KSČM v Evropském parlamentu.

Český velvyslanec v Rusku chybí jeden rok. Posledním byl od roku 2010 Petr Kolář, který byl odvolán na vlastní žádost k 31. prosinci 2012. Kolář pak z diplomacie zcela odešel.

Ministerstvo zahraničí ČR nedávno uvedlo, že by chtělo, aby se Remek funkce ujal ještě před únorovým zahájením zimních olympijských her v Soči a plánovanou účastí prezidenta Miloše Zemana na slavnostní recepci k zahájení olympiády, která se chystá 7. února.

Mediální obraz se zdá jasný. Remek je komunista, navíc jmenovaný prezidentem, který si dělá, co chce, a ignoruje osudy utlačovaných lidí ve prospěch průmyslové lobby. Zároveň má nový velvyslanec zkušenosti s dřívějším působením na postu obchodního rady v Moskvě, čímž jasně spadá do darebného tábora cynických kritiků „pussyriotismu" a „dalajlámismu". Dá se tak prý očekávat, že naše zahraniční politika se bude ubírat zcela novou cestou, napsal Ondřej Šlechta pro server revuepolitika.cz.

Hlavní otázka vůbec nemusí být ve smyslu, kolik ekonomického pragmatismu v zahraniční politice je již přes čáru. V ideálním případě by zahraniční a obchodní politika měly být dvě sice doplňující se, ale do značné míry volně operující složky. Ministerstvo zahraničního obchodu zde již bylo.

:V našem případě by existence takového ministerstva znamenala další kompetenční chaos a byrokratickou zátěž. Přesto je nutné uvítat nedávnou dohodu mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu, jež mimo jiné umožňuje zástupcům MPO vytvářet po domluvě s MZV své zahraniční kanceláře nebo ve výjimečných případech být diplomaty příslušné české ambasády. Odblokuje se tak dlouhodobější spor mezi oběma resorty, kdy exportéři neměli jasno, kdo jim bude v zahraničí nápomocen s pronikáním na trhy. Na druhou stranu je dohodu nutné považovat spíše za dočasné operativní řešení vyplývající z toho, že ministři Kohout a Cienciala se na rozdíl od ministrů Schwarzenberga a Kuby dokázali dohodnout," myslí si Šlechta.

A dodal: "Pravicoví politici a novináři zcela pochopitelně napadají kroky Miloše Zemana jak v domácí, tak v zahraniční politice. Neměli by ale skákat na laciné špeky. Česká diplomacie se nehodlá plazit před diktátory, jak mnozí straší. Jen si potřebuje uvědomit, co skutečně chce. Jistě to není stav, kdy nás západní přátelé na konferencích vychválí a ocení za filantropii, aby pak s kritizovanými diktátory sami šli uzavřít milionové kontrakty."

Související

Jiřina Bohdalová

Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek

Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Nejvyšší státní ocenění má obdržet také první československý kosmonaut Vladimír Remek. Deník to uvedl s odvoláním na seznam navržených kandidátů, který získal.
Remek, Vladimír

Piloti vzpomínali na armádní stíhací pluk v Plané, dorazil i Remek

Historii 1. stíhacího leteckého pluku Zvolenského, který téměř 50 let patřil mezi základní složky československé armády, si dnes připomněli jeho bývalí členové na letišti v Plané u Českých Budějovic. Mezi nimi byli například velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek nebo kosmonaut Vladimír Remek. Zvolenský letecký pluk vznikl před 75 lety a mimo jiné zasáhl i do bojů druhé světové války.

Více souvisejících

Vladimír Remek Rusko ambasády

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy