Washington - Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil s prezidentem Barackem Obamou o americkém návrhu řešení rusko-ukrajinské krize. Obama mu řekl, že Rusko musí stáhnout svoje vojáky rozmístěné na Krymu a zároveň nesmí je přesouvat jinam na ukrajinském území. Podle agentury Reuters to oznámil Bílý dům.
Podle Reuters se předpokládá, že šlo o první přímý rozhovor mezi Obamou a Putinem od té doby, co Spojené státy a jejich evropští spojenci začali vyhlašovat sankce proti lidem z Putinova úzkého okruhu a vážně varovat před zasažením klíčových sektorů ruské ekonomiky.Podle odhadů amerických tajných služeb Rusko soustřeďuje v současnosti u hranic s Ukrajinou kolem 40.000 vojáků. Takové posílení jednotek v oblasti vzbuzuje v posledních dnech obavy Washingtonu, že Moskva možná chystá zábor dalších východních oblastí Ukrajiny s převažujícím ruskojazyčným obyvatelstvem.Bílý dům dnes výslovně uvedl, že to byl Putin, kdo volal Obamovi, který dnes uzavírá návštěvu v Saúdské Arábii.Obama v asi hodinovém rozhovoru Putina požádal, aby poskytl "konkrétní písemnou odpověď" na návrh USA, uvádí se v prohlášení Bílého domu. Oba prezidenti se shodli, že ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Sergej Lavrov se brzy sejdou a projednají spolu další kroky.Obama usiluje o ruský souhlas s vysláním mezinárodních pozorovatelů na Krym, aby dohlédli na bezpečnost etnických Rusů žijících na poloostrově a také na návrat ruských vojáků do jejich původních základen."Prezident Obama zdůraznil prezidentovi Putinovi, že Spojené státy nadále podporují diplomatickou cestu v úzké spolupráci s ukrajinskou vládou a s podporou ukrajinskému lidu s cílem (dosáhnout) deeskalace krize," uvedl Bílý dům.Podle Washingtonu Obama dal jasně najevo, že diplomatická cesta "je i nadále možná pouze v případě, Rusko stáhne své vojáky a nebude činit žádné kroky k dalšímu porušování ukrajinské územní celistvosti a suverenity".Obama naléhal na Putina, aby se vyvaroval dalších "provokací", včetně posilování jednotek na ruských hranicích s Ukrajinou.
Obama chce poslat na Krym mezinárodní pozorovatele.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
před 2 hodinami
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
před 3 hodinami
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 5 hodinami
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 6 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 7 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
V chorvatském Omiši a jeho okolí vypukl rozsáhlý požár, který vyvolal mimořádně dramatickou situaci a vynutil si masivní evakuaci obyvatel i turistů, uvedl server index.hr.
Zdroj: Libor Novák