Rusové a Poláci se hádají, kdo zavinil havárii Kaczyńského letadla

Moskva/Varšava - Ruští a polští vyšetřovatelé se dohadují o viníkovi havárie letounu Tu-154M s prezidentem Lechem Kaczińským na palubě, píše ve čtvrtek ruský deník Kommersant. Rusové viní z tragédie „nezkušenou posádku“, Poláci vyslovují názor, že za nehodu je dispečer smolenského letiště.

Posádka polského tupoleva se snažila co nejrychleji klesnout se strojem pod mraky, které 10. dubna zahalily vojenské letiště ve Smolensku, aby mohla navázat s přistávací dráhou vizuální kontakt.

Střemhlavý let se ale snažil pilotovi zarazit ruský dispečer, píše Kommersant. Hlásil „Stoprvní, horizont!“, což v letecké hantýrce znamená „let č. 101, zastavte pokles a přejděte do horizontálního letu“.

Posádku letounu varoval i systém TAWS (navigátor upozorňující letoun na překážky), který v kabině spustil automatické hlášení "Pull up!" ("Přitáhnout" - výškové kormidlo). Posádka se však vzpamatovala teprve ve chvíli, kdy ve směru letu spatřila břízu. Katastrofa se však už odvrátit nedala.

Polští vyšetřovatelé tvrdí, že dispečer dal pilotovi povel příliš pozdě, když stroj klesl pod rozhodující stometrovou výšku. Rusové s tím sice souhlasí, nicméně dispečera omlouvají tím, že nestačil sledovat pohyby letounu na radaru kvůli jeho prudkému poklesu.

Rusové trvají na tom, že tragédii zavinila posádka. Předseda vyšetřovací komise Mezistátního leteckého výboru (MAK) Alexej Morozov prohlásil, že piloti neměli dostatečnou průpravu k letům s Tu-154M.

„Pluk, ve kterém sloužili prezidentští piloti, neměl výcvik pro piloty Tu-154M. Posádka neabsolvovala na simulátoru trénink v krizových situacích,“ řekl Morozov. Posádku letounu označil za nezkušenou.

Její velitel podle Morozova nalétal v hodnosti kapitána jen 530 hodin, druhý pilot ve své funkci 160, palubní inženýr 235 a navigační důstojník 30 hodin. „Posádka byla navíc sestavena jen několik dní před letem,“ upozornil.

Podle spolupracovníků byl kapitán letu Arkadiusz Potasiuk dobře vycvičený pilot s bohatými zkušenostmi. S letadlem Tu-154M neletěl poprvé.

Šéf polské vyšetřovací komise Edmund Klich s tím, že posádka neměla dostatečnou praktickou přípravu, souhlasí. „Šestatřicátý pluk výcvik posádek pro letoun Tu-154 na simulátorech opravdu nemá,“ potvrdil.. Je to však jediný ruský argument, k němuž nemají Poláci připomínky.

Rusové ani Poláci ještě své vyšetřování katastrofy nad Smolenskem neuzavřeli. Čekají mimo jiné na výsledky analýzy černých skříněk. Deník Kommersant informuje, že ruští vyšetřovatelé dosud analyzovali jen deset procent nahrávky rozhovorů v pilotní kabině.

Na záznamu se objevily hlasy dvou lidí, kteří k posádce nepatřili. Ani jedna strana se prozatím neodvažuje říct, že právě „vetřelci“ zavinili pád letounu, protože pilota nutili k nebezpečnému přistání, byť to zároveň Rusové ani Poláci zatím nevyloučili.

„Problém je v tom, že slova nepovolaných lidí zaznívají velice tiše, nechápou je ani sami Poláci,“ sdělil Kommersantu jeden z ruských expertů. Klich navíc upozornil na to, že zatím není jasné, zda oba muži byli přímo v kabině, nebo jen u ní.

„Hlasy zaznívají v pozadí. Je tam několik vět, ale zatím se nedá říct, zda oni vyvíjeli na posádku nějaký nátlak. Nemyslím si, že to sehrálo při katastrofě rozhodující roli,“ řekl Klich.

"Vetřelecké" hlasy na nahrávce patří veliteli letectva Andrzeji Błasikovi a šéfovi diplomatického protokolu Mariuszi Kazanovi, jehož tělo se našlo v troskách pilotní kabiny.

Prezidentský speciál havaroval v sobotu 10. dubna v mlze při pokusu o přistání na smolenském letišti Severnyj. Při nehodě zahynul polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka Maria a desítky polských představitelů.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Letecké nehody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy