Moskva/Varšava - Ruští a polští vyšetřovatelé se dohadují o viníkovi havárie letounu Tu-154M s prezidentem Lechem Kaczińským na palubě, píše ve čtvrtek ruský deník Kommersant. Rusové viní z tragédie „nezkušenou posádku“, Poláci vyslovují názor, že za nehodu je dispečer smolenského letiště.
Posádka polského tupoleva se snažila co nejrychleji klesnout se strojem pod mraky, které 10. dubna zahalily vojenské letiště ve Smolensku, aby mohla navázat s přistávací dráhou vizuální kontakt.
Střemhlavý let se ale snažil pilotovi zarazit ruský dispečer, píše Kommersant. Hlásil „Stoprvní, horizont!“, což v letecké hantýrce znamená „let č. 101, zastavte pokles a přejděte do horizontálního letu“.
Posádku letounu varoval i systém TAWS (navigátor upozorňující letoun na překážky), který v kabině spustil automatické hlášení "Pull up!" ("Přitáhnout" - výškové kormidlo). Posádka se však vzpamatovala teprve ve chvíli, kdy ve směru letu spatřila břízu. Katastrofa se však už odvrátit nedala.
Polští vyšetřovatelé tvrdí, že dispečer dal pilotovi povel příliš pozdě, když stroj klesl pod rozhodující stometrovou výšku. Rusové s tím sice souhlasí, nicméně dispečera omlouvají tím, že nestačil sledovat pohyby letounu na radaru kvůli jeho prudkému poklesu.
Rusové trvají na tom, že tragédii zavinila posádka. Předseda vyšetřovací komise Mezistátního leteckého výboru (MAK) Alexej Morozov prohlásil, že piloti neměli dostatečnou průpravu k letům s Tu-154M.
„Pluk, ve kterém sloužili prezidentští piloti, neměl výcvik pro piloty Tu-154M. Posádka neabsolvovala na simulátoru trénink v krizových situacích,“ řekl Morozov. Posádku letounu označil za nezkušenou.
Její velitel podle Morozova nalétal v hodnosti kapitána jen 530 hodin, druhý pilot ve své funkci 160, palubní inženýr 235 a navigační důstojník 30 hodin. „Posádka byla navíc sestavena jen několik dní před letem,“ upozornil.
Podle spolupracovníků byl kapitán letu Arkadiusz Potasiuk dobře vycvičený pilot s bohatými zkušenostmi. S letadlem Tu-154M neletěl poprvé.
Šéf polské vyšetřovací komise Edmund Klich s tím, že posádka neměla dostatečnou praktickou přípravu, souhlasí. „Šestatřicátý pluk výcvik posádek pro letoun Tu-154 na simulátorech opravdu nemá,“ potvrdil.. Je to však jediný ruský argument, k němuž nemají Poláci připomínky.
Rusové ani Poláci ještě své vyšetřování katastrofy nad Smolenskem neuzavřeli. Čekají mimo jiné na výsledky analýzy černých skříněk. Deník Kommersant informuje, že ruští vyšetřovatelé dosud analyzovali jen deset procent nahrávky rozhovorů v pilotní kabině.
Na záznamu se objevily hlasy dvou lidí, kteří k posádce nepatřili. Ani jedna strana se prozatím neodvažuje říct, že právě „vetřelci“ zavinili pád letounu, protože pilota nutili k nebezpečnému přistání, byť to zároveň Rusové ani Poláci zatím nevyloučili.
„Problém je v tom, že slova nepovolaných lidí zaznívají velice tiše, nechápou je ani sami Poláci,“ sdělil Kommersantu jeden z ruských expertů. Klich navíc upozornil na to, že zatím není jasné, zda oba muži byli přímo v kabině, nebo jen u ní.
„Hlasy zaznívají v pozadí. Je tam několik vět, ale zatím se nedá říct, zda oni vyvíjeli na posádku nějaký nátlak. Nemyslím si, že to sehrálo při katastrofě rozhodující roli,“ řekl Klich.
"Vetřelecké" hlasy na nahrávce patří veliteli letectva Andrzeji Błasikovi a šéfovi diplomatického protokolu Mariuszi Kazanovi, jehož tělo se našlo v troskách pilotní kabiny.
Prezidentský speciál havaroval v sobotu 10. dubna v mlze při pokusu o přistání na smolenském letišti Severnyj. Při nehodě zahynul polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka Maria a desítky polských představitelů.
Související
Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery
Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy
Lech Kaczyński , Letecké nehody
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák