Exodus trvá: V ruských utečeneských táborech je přes 17 tisíc Ukrajinců

Moskva - V utečeneckých táborech v Rusku je více než 17.000 Ukrajinců. Oznámila to dnes agentura ITAR-TASS s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) minulý týden uvedl, že z Ukrajiny do Ruska už letos uprchlo zhruba 110.000 lidí, z nichž asi 9500 požádalo o status uprchlíka. Většina usiluje o legalizaci pobytu jinými způsoby, než aby podstupovali složitou proceduru okolo vyřizování žádosti o postavení uprchlíka.

"K dnešnímu dnu bylo zřízeno 245 středisek dočasného pobytu, ve kterých se nalézá 17.010 lidí, včetně 7239 dětí. Dodatečně jsme zřídili sedm mobilních středisek s kapacitou 3500 lidí," řekl mluvčí ministerstva Alexandr Drobyševskij.Nejvíce ukrajinských uprchlíků z jihovýchodu Ukrajiny, kde proruští povstalci bojují s vládními jednotkami, je v Rostovské oblasti a na Krymu, odkud je ministerstvo přepravuje do dalších regionů v centrálním Rusku i na severním Kavkazu.

Lidé podle UNHCR opouštějí východ Ukrajiny kvůli bojům, výhrůžkám, obavám z únosu a rozvratu státních služeb.

Kyjev popírá útěk svých obyvatel do Ruska, problém kolem vnitřně vysídlených osob ovšem přiznává. Ukrjinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil vládě, aby vytvořila celonárodní databázi uprchlíků. Jaceňuk si na základě svého vyjádření uvědomuje, že s ohledem na současnou situaci nebude problém kolem vnitřně vysídlených osob vyřešen v krátkodobém horizontu.

Přestože téměř polovina Čechů soudí, že u nás žije příliš mnoho cizinců, s jejich příchodem z humanitárních důvodů nebo z důvodu slučování rodin problém nemáme. S přijímáním imigrantů kvůli válce, hladomoru nebo přírodním katastrofám v jejich zemi dokonce souhlasí 77 procent Čechů.

Sociologové to vysvětlují tím, že despekt k národům bývalého Sovětského svazu se začíná vytrácet. „Jejich místo převzali Arabové, Palestinci a Afghánci. Částečně je to také dáno generační obměnou. Ti, co nezažili sovětskou okupaci, antisovětské nálady nemají," řekl pro Denik.cz Jan Červenka z CVVM.

V jednom mají Ukrajinci výhodu. Většina se dokáže rychle naučit česky. A osvojení jazyka považuje 93 procent lidí za důležitý předpoklad k tomu, aby člověk nebyl vnímán jako cizinec.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize uprchlíci Rusko

Aktuálně se děje

včera

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

včera

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad

Řidiči, kterým ještě do konce letošního roku skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít jednoduchou cestu přes Portál dopravy. Upozornilo na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti je rychlé a bezpečné, vyměněný průkaz z důvodu uplynutí platnosti lze vyzvednout například ve výdejním boxu.

včera

Modžtaba Chámeneí

Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům

Írán nadále slibuje odplatu za smrt ajatolláha Alího Chameneího, jenž přišel o život na začátku nynějšího konfliktu mezi Íránem na jedné a USA a Izraelem na druhé straně. V posledních dnech se ostatně objevily informace o přípravě atentátu na amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit

Poslanecká sněmovna v pátek v závěrečném hlasování schválila novelu stavebního zákona. Tato klíčová legislativní změna má podle ministerstva pro místní rozvoj za cíl zásadně zrychlit a zjednodušit povolovací procesy v Česku, omezit roztříštěnost řízení, zkrátit průtahy a posílit právní jistotu stavebníků, obcí i investorů. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump vyhrožuje Íránu úplným zničením

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením, pokud se ho Teherán pokusí zavraždit. Trump zdůraznil, že americká armáda má připravené stovky raket a také pokyny pro případ, že se takový scénář naplní. 

včera

včera

včera

včera

Léto v Praze

Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu

Víkendové dny a následující pracovní týden přinesou do České republiky převážně slunečné počasí s postupně rostoucími teplotami, které v druhé polovině období překročí tropickou třicítku. Výjimkou bude severovýchod území, kde se bude držet o něco více oblačnosti a teploty tam zůstanou nižší než ve zbytku země.

10. července 2026 21:36

Íránské jaderné zařízení Fordo

CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory

Exkluzivní satelitní snímky, které získala a analyzovala stanice CNN, naznačují, že se Írán pokouší o obnovu svých jaderných zařízení. Tyto aktivity vyvolávají vážné otázky, zda Teherán neporušil memorandum o porozumění, které podepsal se Spojenými státy koncem června. K obnovení prací přitom došlo ještě předtím, než americký prezident Donald Trump fakticky signalizoval konec této dohody zahájením nových vojenských úderů na zemi.

10. července 2026 20:27

Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?

Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy