Londýn – Jeden z nejlepších světových expertů na kognitivně behaviorální terapii, Jeremy Christey, v komentáři pro server The Times radí, jak si pomoci při psychických problémech.
Možná se cítíte bezmocně přemožení tím, jak moc práce máte (nebo jak málo), nebo se při večírcích schováváte v kuchyni naplněni podivným pocitem strachu. Stres, úzkost a nespavost nejsou vždy nebezpečné, jsou ale velmi časté.
Minulý týden bylo zjištěno, že ne každý, který trpí psychickou poruchou, má přístup k psychiatrovi nebo psychologovi – počet těchto lidí se pohybuje okolo 13 %. Profesor Sue Bailey serveru BBC řekl, že služby pomáhající lidem při mentálních potížích jsou v krizi. Jeremy Christey se tedy rozhodl lidem poradit, jak si mohou pomoci sami.
Kognitivně behaviorální terapie je rychlá, zaměřená na specifický problém a můžete ji provozovat i doma. Zakládá se na teorii, že naše životní zkušenosti mají přímý vliv na to, jak přemýšlíme, jak se cítíme a na to, jak se chováme. Kognitivně behaviorální terapie (KBT) by nás měla donutit přehodnotit naše dosavadní závěry ohledně věcí, které se udály v minulosti, a tím i změnit naše chování.
Nyní tedy několik praktických rad. Pokuste se v krizových situacích uklidňovat své tělo (zmírnit tlukot srdce a pocit žaludku na vodě) a zkuste přijít na to, co přesně váš strach způsobuje. Sepište si své úzkostné myšlenky – to by vám mělo pomoci na zdroj úzkosti přijít. Můžete používat například seznam formou sloupců s nadpisy jako „situace, ve které strach přišel", „jak se při ní fyzicky cítím" a „negativní myšlenky, které mě při této konkrétní situaci napadaly."
Další rada je poněkud zvláštní – zůstaňte v nepříjemné situaci, dokud se vaše úzkost nesníží. Tím si na situaci zvyknete a váš stav při ní se zlepší. Pokud od ní utečete, váš strach se akorát zintenzivňuje.
Nepokoušejte se zastavit obsesivní myšlenky. Čím více se na ně soustředíte, tím více vás pronásledují. Musíte se přesvědčit o tom, že tím, že nad něčím přemýšlíte, to neposilujete – nerealizujete to.
Toho, co pro svoje mentální zdraví můžete udělat, je hodně, nic ale nepředčí sílu správného spánku. Nepanikařte však, pokud denně nenaspíte přesně osm hodin – každý potřebuje jinak dlouhý čas k tomu, aby si odpočinul. Nejlepší je, když spíte pouze ve své posteli – nikde jinde. Přes den neodpočívejte.
Související
Jak vybrat správnou matraci podle toho, v jaké poloze spíte
Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?
Aktuálně se děje
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
30. dubna 2026 21:31
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.
Zdroj: Libor Novák