Putin volal ostře Obamovi: Západ ničí mezinárodní spolupráci. Schytal další obvinění

Moskva/Washington - Ruský prezident Vladimir Putin dnes během telefonického rozhovoru s prezidentem Spojených států Barackem Obamou uřekl, že nedávné rozšíření sankcí proti Rusku považuje za kontraproduktivní a poškozují podle něj mezinárodní spolupráci a globální stabilitu. Podle obamy je zase "hluboce znepokojující podpora, kterou Moskva poskytuje ukrajinským separatistům".

Prezidenti se v hovoru shodli v názoru, že nynější stav rusko-amerických vztahů neodpovídá zájmům Moskvy ani Washingtonu. "V této souvislosti si vyměnili názory na perspektivu rusko-amerického dialogu," uvádí se ve zprávě ruské tiskové služby.

Podle informace Bílého domu Obama "zopakoval hluboké znepokojení z rostoucí podpory, kterou Rusko poskytuje separatistům na Ukrajině". Zdůraznil, že dává přednost diplomatickému řešení krize.

"Nehledě na existující rozdíly v hodnocení řady zásadních momentů, zdůraznily obě strany zvláštní význam okamžitého a trvalého zastavení bojových akcí na jihovýchodě Ukrajiny a zahájení politického jednání," uvedla ruská tisková služba.Obama se později k rozhovoru s Putinem vrátil na tiskové konferenci ve Washingtonu. Jednání ruského vůdce zhodnotil slovy, že "lidé se někdy chovají nerozumně". Krizi na Ukrajině chceme vyřešit diplomatickou cestou, Rusko ale musí změnit své stanovisko, řekl Obama.Spojené státy podle amerického prezidenta mají pouze omezené možnosti, jak odradit Rusko od jeho akcí na Ukrajině, protože "Putin dlouhodobé zájmy Ruska ignoruje". Spojené státy všemožně podporují ukrajinskou vládu a snaží se Rusko zastavit. "Rusko by mělo chtít, aby se sankce uvolnily. Lidé se ale někdy chovají nerozumně a v rozporu se svými vlastními zájmy," řekl šéf Bílého domu na adresu ruského prezidenta.Telefonická debata obou vůdců byla podle Washingtonu věnována i nedávnému americkému obvinění, že Rusko porušuje články smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu podepsané v roce 1987. Rusko americké výtky odmítá.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Vladimír Putin Barack Obama

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 40 minutami

před 46 minutami

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

před 2 hodinami

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

před 3 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC. 

před 4 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance

Úvodní duel domácího turnaje Euro Hockey Tour proti Finsku sice české hokejové reprezentaci vyšel, ihned po něm ale začala sčítat ztráty. Navzdory výhře 3:2 má realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem více vrásek na čele, než tomu bylo doposud. Zápas totiž nedohráli hned dva reprezentanti – obránce Filip Hronek a útočník Michael Špaček. Zatímco v případě Špačka to vypadá, že pro něj po tvrdém zákroku na koleno sezóna již skončila, nad Hronkem zatím visí otazník. Čeká se, jak dopadne podrobnější vyšetření včetně magnetické rezonance.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy