Tým Navalného odložil zveřejnění podrobností o jeho údajné otravě

Tým ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který je od soboty kvůli údajné otravě v péči lékařů berlínské nemocnice Charité, odvolal dnešní avizované vysílání na internetu, ve kterém chtěl zveřejnit informace o případu. Politikova mluvčí Kira Jarmyšová akci původně ohlásila na 18:00 SELČ, později to ale Navalného spolupracovník Leonid Volkov odvolal.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Promiňte, dnes večer se avizovaný stream neuskuteční. Určitě jej uskutečníme později, až na to budeme připraveni," napsal Volkov na twitteru a Navalného mluvčí jeho vzkaz sdílela.

Jarmyšová se předtím na twitteru podivila, proč ruská média otiskla podrobnosti o Navalného pohybu těsně před možnou otravou, jak je zaznamenaly silové složky. "Rozsah sledování mě vůbec nepřekvapuje, věděli jsme o tom. Je ale zvláštní, že neváhali všem o tom povyprávět," napsala Jarmyšová v narážce na článek v listu Moskovskij komsomolec, kde se čtenáři mohou dočíst detaily o Navalného cestě po Sibiři.

Dozvědí se mimo jiné, že opozičník chtěl místo svého pobytu před policií či tajnou službou zjevně utajit: například v Tomsku si Navalného týmu pronajal sedm hotelových pokojů, přičemž Navalnyj nespal v pokoji, který byl rezervován na jeho jméno, a k dispozici měl také "konspirativní" byt, na který se přišlo jen díky objednávce suši. Sledování podle deníku dospělo k závěru, že Navalnyj se vyvaroval zbytečných či podezřelých kontaktů, které by mohly souviset s jeho otravou. Nepodařilo se ani zjistit, odkud mohl pocházet alkohol, jehož stopy našli omští lékaři v moči.

V místě, kde údajně měl Navalnyj podle tvrzení na sociálních sítích popíjet, se jen vykoupal v řece, ale ani nezašel do hostitelova domu. Pokud k otravě skutečně došlo, stalo se tak nejspíše až na letišti či v letadle. Vyšetřovatelé ale i tak prověřují vzorky odebrané ze všech míst, včetně všech sedmi hotelových pokojů a "konspirativního" bytu.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj, který patří k nejvýraznějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl několikrát vězněn, skončil v bezvědomí v nemocnici v ruském Omsku poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo nevolno; letoun kvůli tomu v Omsku nouzově přistál. Podle Jarmyšové byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje.

Volkov, který pracuje pro Navalného Fond pro boj s korupcí (FBK), pobývá nyní v Berlíně. Do berlínské nemocnice Charité, kam Navalného v sobotu převezli z Ruska na žádost jeho rodiny, doprovodil politikovu ženu Juliji.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruské jednotky zatýkaly na dnešní protestní akci žen

26.09.2020 18:49 Běloruské bezpečností síly dnes na protestních akcích v metropoli Minsku proti prezidentovi…

Policie rozehnala v Londýně demonstranty proti opatřením. Nedodrželi…

26.09.2020 17:28 Několik tisíc lidí dnes přišlo protestovat na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování…

Ukrajina drží smutek za 26 zemřelých při páteční havárii letadla

26.09.2020 16:53 Ukrajina dnes drží státní smutek kvůli páteční havárii vojenského letounu s 27 armádními piloty a…

Ukrajina za den zaznamenala rekordních 3.833 případů koronaviru

26.09.2020 11:33 Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordních 3833 případů koronaviru, uvedla dnes agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama