Alžběta II. si přeje, aby se po její smrti Camille říkalo královna

Britská panovnice Alžběta II. si přeje, aby se po její smrti manželce jejího syna a následníka trůnu prince Charlese říkalo královna Camilla, a nikoliv princezna. Alžběta to takto jednoznačně v sobotu uvedla ve svém projevu k národu, který byl zveřejněn v předvečer oslav královniných 70 let na trůnu.

Dosud panovaly nejasnosti, jak Camillu v budoucnu oslovovat. Jedním z důvodů bylo, že před sňatkem s Charlesem byla už jednou vdaná, uvádí BBC.

"Až se můj syn Charles v plném rozsahu stane králem, vím, že jemu a jeho manželce Camille poskytnete stejnou podporu, jako jste poskytli mně. Je mým upřímným přáním, aby až ten čas přijde, byla Camilla známa jako královna manželka, protože také ona bude pokračovat ve věrné službě (zemi)," napsala Alžběta II.

Charles a Camilla jsou rozhodnutím "dojatí a poctění", uvedl jejich mluvčí.

V době sňatku Charlese a Camilly panovalo všeobecné přesvědčení, že novomanželka bude jednou oslovována princezna manželka (Princess Consort). Podle stejné logiky byl Alžbětin loni zesnulý choť Philip oslovován princ manžel (Prince Consort). Podle britských tradic by mu totiž titul krále dával nadřazenost nad královnou.

Panovnice ve svém projevu vzpomíná na svého otce krále Jiřího VI., po jehož smrti v roce 1952 usedla na britský trůn, na svou matku i na manžela Philipa a lásku a podporu, kterou ji celý život zahrnoval. "Mám to štěstí, že mě má rodina vytrvale a s láskou podporuje," napsala.

"S potěšením obnovuji slib, který jsem vám dala v roce 1947, že zasvětím celý svůj život službě," napsala královna, a odmítla tak spekulace o možné abdikaci. V roce 1947, ještě před svým nástupem na trůn, tehdejší princezna řekla, že zasvětí službě celý svůj život, ať už to bude život krátký, nebo dlouhý.

Nejčtenější britský deník Daily Mail dnes vyšel s nadpisem na titulní straně "Camilla bude královnou". Rozhodnutí panovnice interpretuje jako "důkaz trvalé náklonnosti k ženě, která učinila jejího prvorozeného syna šťastným".

Konkurenční bulvární deník Sunday Express projev vidí jako "královnin dárek Charlesovi k platinovému jubileu", jak se říká sedmdesátému výročí. Královna se tím podle nedělního vydání deníku snaží o hladký přechod v nástupnictví.

"Bylo to poprvé, co se královna veřejně vyjádřila k otázce, ve které nepanuje shoda od svatby Charlese a Camilly z roku 2005," uvádí list The Sunday Times. Královnin krok ukončil "roky sporů a nejasností" ohledně budoucí role vévodkyně, až její manžel usedne na trůn.

"Camilla získala královnin souhlas", konstatuje The Telegraph.

Takzvané platinové výročí panovníka slaví britská monarchie poprvé. Alžběta nastoupila na trůn 6. února 1952, v den smrti svého otce krále Jiřího VI. Vzhledem k tomu, že začátek panování připadá na stejný den jako úmrtí otce, královna výročí neslaví okázale. Na dnešek nemá panovnice na programu žádné oficiální akce. Oslavy vyvrcholí na začátku června, kdy je budou doprovázet koncerty a pouliční akce.

Související

Před 15 lety se princ Charles podruhé oženil, vzal si Camillu

Před 15 lety se princ Charles podruhé oženil, vzal si Camillu

Svoji dlouholetou přítelkyni Camillu Parkerovou Bowlesovou si 9. dubna 2005 vzal za manželku následník britského trůnu princ Charles. Po více než 30 letech tak vyvrcholil jejich láskyplný i kontroverzní vztah. Protože byli oba rozvedení, což pro církev znamenalo překážku, konal se nejprve občanský obřad.

Více souvisejících

Camilla Britská Královna Alžběta II. Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy