Blinken a Austin se sešli se Zelenským, slíbili Ukrajině další pomoc

Ministři zahraničí a obrany Spojených států Antony Blinken a Lloyd Austin při nedělní návštěvě Kyjeva slíbili Ukrajině přímou a nepřímou pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč) a postupný návrat amerických diplomatů do země. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele.

Antony Blinken

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, již Rusko rozpoutalo koncem února. V Kyjevě se sešli s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími vysokými ukrajinskými představiteli. O návštěvě v neděli bez dalších podrobností informoval poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč; dnes ji potvrdila i americká strana.

Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí na Ukrajinu, která začala 24. února, a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Příští týden se diplomaté USA chystají obnovit své "denní cesty" přes hranici do Lvova a urychlovány jsou plány na návrat do kyjevské mise, prohlásil podle Reuters nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí. "Osobní kontakt je nenahraditelný, a pak je v návratu do země také jistá symbolika," dodal.

Zmíněný představitel také řekl, že americký prezident Joe Biden oficiálně jmenuje nynější americkou velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou velvyslankyní na Ukrajině. Tato funkce nebyla více než dva roky obsazená, poznamenala agentura Reuters.

Blinken a Austin rovněž Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši více než 322 milionů dolarů. "Poskytne podporu, kterou Ukrajina potřebuje, zvlášť pro boj na Donbase," podotkl americký činitel. "Tato podpora také pomůže ukrajinským ozbrojeným silám v přechodu k vyspělejším zbrojním a protivzdušným systémům," dodal.

Téměř 400 milionů dolarů americké vojenské pomoci má připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Blinken: Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná

Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná, prohlásil dnes po návštěvě Kyjeva americký ministr zahraničí Antony Blinken. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Šéf americké diplomacie navštívil ukrajinskou metropoli společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem.

Podle dřívějších informací Reuters slíbili Ukrajině a dalším zemím v regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč) a oznámili postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s americkými ministry poděkoval Spojeným státům za "bezprecedentní" pomoc.

"Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat (Ukrajině) suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo," řekl dnes Blinken podle stanice CNN na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. "Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že suverénní nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně (ruský prezident) Vladimir Putin," prohlásil dále Blinken.

Ministr obrany Austin podle Reuters řekl, že povaha boje na Ukrajině se vyvinula tak, že tato země nyní potřebuje zbraně dlouhého dosahu. "Zdůrazňují potřebu tanků. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli takový typ podpory, typ dělostřelectva a munice, které budou v této fázi boje účinné," citovala CNN Austina.

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, kterou Rusko rozpoutalo koncem února.

Oba američtí představitelé uvedli, že skutečnost, že mohli přijet do Kyjeva, je důkazem houževnatosti Ukrajiny, která minulý měsíc donutila Moskvu upustit od útoku na hlavní město, píše Reuters. Slíbili rovněž další pomoc při odrážení ruských jednotek, které se nyní pokoušejí o postup na východě země. "Co jste dokázali při odražení Rusů v bitvě o Kyjev je mimořádné a upřímně řečeno inspirující pro zbytek světa," řekl Austin.

Dvojice ministrů podle agentur cestovala nejprve do Polska, odkud pak vlakem pokračovala do Kyjeva. Se Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli se setkali v neděli. Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši přibližně 322 milionů dolarů, píše AP. Zbytek z přislíbených 713 milionů dolarů americké vojenské pomoci má podle agentur připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Američtí diplomaté se vrátí na Ukrajinu od příštího týdne, uvedl později Blinken. "Poté začnou hledat způsob, jak skutečně otevřít samotné velvyslanectví v Kyjevě. Myslím, že to potrvá několik týdnů," dodal Blinken. Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Nyní se vrátí nejprve do Lvova. Blinken rovněž potvrdil dřívější informaci, že americký prezident Joe Biden se chystá jmenovat velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou šéfkou diplomatické mise na Ukrajině.

Zelenskyj po setkání s Blinkenem a Austinem ocenil dosavadní pomoc USA. "Vidíme to. Cítíme to," uvedl podle prohlášení na prezidentských webových stránkách. S delegací projednal aktuální priority pro svou zemi - obrannou pomoc, finanční podporu, bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a posílení sankcí proti Rusku, píše se v prohlášení. Zelenskyj konstatoval, že dosud poskytnutá podpora USA ve výši 3,4 miliardy dolarů (přes 77 miliard korun) je nejvyšším příspěvkem k posílení ukrajinské obranyschopnosti.

Cílem výpravy amerických ministrů, která byla podle AP "zahalená tajemstvím", bylo vyjádřit podporu Ukrajině. Cesta rovněž zdůraznila posun v konfliktu poté, co ukrajinské síly, vyzbrojené mnoha zbraněmi ze Západu, úspěšně odrazily ruský útok na Kyjev, napsal Reuters.

Rusko popírá, že by mělo v úmyslu svrhnout ukrajinskou vládu. Západní země tvrdí, že to bylo jeho cílem od samého počátku, ale tváří v tvář ukrajinskému odporu neuspělo, píše Reuters a připomíná, že ještě před několika týdny byl Kyjev frontovým městem a na jeho okraji se shromažďovaly desetitisíce ruských vojáků. Dnes jsou nejbližší ruské jednotky stovky kilometrů daleko, do metropole se vrací normální život, postupně ji navštěvují západní představitelé a země v ní znovu otevírají svá velvyslanectví.

Rusko mezitím zaslalo Spojeným státům nótu požadující zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, informovala dnes agentura TASS. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov podle ní prohlásil, že zbrojní dodávky Kyjevu nepřispívají k nalezení diplomatického řešení a řešení situace. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února, agresi označuje za "zvláštní vojenskou operaci".

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Putin na Ukrajině nevyhraje a nesmí diktovat podmínky příměří, řekl…

26.05.2022 12:38 Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Kyjev prověřuje zprávy o dobytí Lymanu ruskou armádou, píše BBC

27.05.2022 01:09 Kyjev prověřuje zprávy o ztrátě východoukrajinského města Lyman. O možném dobytí jedné z posledních…

ON-LINE 92. den války: Ruské síly se soustředí na ovládnutí měst v Doněcké…

26.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruské síly se soustředí na plné ovládnutí města Lyman v Doněcké oblasti a na upevnění pozic poblíž…

Dodávky zbraní na Ukrajinu vedou podle Lavrova k eskalaci

26.05.2022 21:14 Aktualizováno Zásobování Ukrajiny západními zbraněmi, které mohou zasáhnout ruské území, povede k nepřijatelné…

Rusko je ochotné přispět k řešení potravinové krize, požaduje uvolnění…

26.05.2022 21:06 Rusko je ochotné přispět k řešení potravinové krize způsobené válkou na Ukrajině, jako podmínku si…

Ukrajina vyšetřuje na 14 tisíc obvinění z válečných zločinů spáchaných…

26.05.2022 17:40 Ukrajinská prokuratura vyšetřuje bezmála 14.000 obvinění z válečných zločinů spáchaných ruskými…

Ukrajinští velitelé připustili těžkou situaci na bojišti, vyzvali k…

26.05.2022 16:24 Ukrajinští velitelé dnes připustili těžkou situaci na bojišti a vyzvali západní partnery k dodávkám…

Dvěma ruským vojákům hrozí na Ukrajině dvanáctiletý trest

26.05.2022 14:47 Dvanáct let odnětí svobody žádá obžaloba pro dva ruské vojáky, kteří čelí obvinění, že se na…

Putin mluvil o rozvoji vztahů se spojenci, dopad sankcí zlhečoval

26.05.2022 14:28 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské…

Ukrajina obdržela od západních spojenců bitevní letouny Su-25

26.05.2022 14:17 Ukrajina obdržela od západních spojenců bitevní letouny Su-25 sovětské konstrukce, oznámil dnes na…

Odchod Johnsona kvůli večírkům si žádají další straničtí kolegové

26.05.2022 12:52 Nejméně tři poslanci britské Konzervativní strany vyjádřili nedůvěru v premiéra Borise Johnsona…

Související:

Právě se děje

reklama