Británie se definitivně loučí s EU. O půlnoci skončí přechodné období

Dnes o půlnoci SEČ skončí přechodné období brexitu, které začalo na konci letošního ledna po odchodu Británie z Evropské unie. Dohoda upravující další vztahy mezi Británií a Evropskou unií, k níž Brusel a Londýn na poslední chvíli dospěly minulý týden, vstoupí v účinnost 1. ledna. Ujednání umožňuje mimo jiné obchod mezi Británií a EU bez plošných cel. Dokument obsahuje také pasáže o energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Brexit
doporučujeme

Úmluva mimo jiné ukončuje členství Británie v unijním systému volného pohybu osob. Turistické cesty do Británie nepřesahující délku šesti měsíců ale nebudou podle českého ministerstva zahraničí podmíněné vízem. Do konce září bude možné cestovat s občanským průkazem, poté už pouze s pasem. Pro pracovní či studijní pobyty v Británii přesahující půl roku bude zapotřebí vízum.

Britové budou moci pobývat bezvízově v zemích EU po dobu 90 dní. Pokud však budou chtít v zemích EU žít, studovat, pracovat nebo začít podnikat, udělení víza pro ně bude nutností.

Dohodu v pondělí jednomyslně podpořily členské země, ve středu jí dala zelenou Dolní sněmovna britského parlamentu. Pozdě večer prošel zákon o dohodě také Sněmovnou lordů a předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle záhy informoval, že svůj souhlas s opatřením udělila i královna Alžběta II.

Evropský parlament se bude dohodou zabývat dodatečně po Novém roce, přičemž od 1. ledna budou ujednání platit v režimu "předběžného provádění".

Johnson: Konec přechodného období je pro Británii novým začátkem

Noc na pátek, během níž vstoupí v platnost nové uspořádání vztahů s Evropskou unií, je pro Británii novým začátkem, země má nyní svůj osud pevně ve svých rukách. Takto se vyjádřil britský premiér Boris Johnson poté, co dohodu o novém partnerství s EU podpořila i horní komora britského parlamentu. Británie se přestane řídit unijním právem čtyři a půl roku po referendu, v němž zvítězili zastánci brexitu.

"Osud této skvělé země teď spočívá pevně v našich rukách. (...) Jedenáctá hodina 31. prosince (půlnoc SEČ) přinese nový začátek v dějinách naší země a nový vztah s EU jakožto naším největším spojencem. Ta chvíle je konečně tady a teď je potřeba se jí chopit," uvedl Johnson.

V krátkém komuniké poděkoval zákonodárcům, že schválili zákon umožňující zavedení nové dohody s EU do praxe. V Dolní sněmovně pro něj odpoledne hlasovalo 521 ze 650 členů, pozdě večer pak dohodě dojednané na poslední chvíli dala zelenou i Sněmovna lordů. Krátce na to předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle oznámil, že zákonu udělila souhlas královna, čímž ukončila legislativní proces.

Británie v noci na pátek opustí jednotný unijní trh, dohoda uzavřená na Štědrý den ale zachovává obchod země s evropským blokem bez cel a kvót. Podle agentury Reuters je nicméně nadcházející odklon Spojeného království od EU výrazně radikálnější, než co si mnozí po referendu z roku 2016 představovali.

Premiér Johnson uvedl, že poslední momenty přechodného období brexitu hodlá strávit ve svém sídle v Downing Street se svojí rodinou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská policie po raziích zadržela Navalného blízké a příznivce

28.01.2021 12:59 Ruská policie zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců opozičního předáka Alexeje…

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama