Británie zvyšuje stupeň teroristické hrozby. Výbuch v Liverpoolu souvisí s terorismem

Britská protiteroristická policie se domnívá, že nedělní výbuch ve voze taxislužby v areálu liverpoolské ženské nemocnice byl teroristickým činem, při němž byla použita podomácku vyrobená bomba. Motiv útoku, při němž zahynul jeden člověk, zůstává nejasný. Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes oznámila zvýšení stupně teroristické hrozby ve Spojeném království, a to na druhou nejvyšší úroveň v pětistupňovém systému.

"Ačkoli motivaci tohoto incidentu ještě musíme porozumět, vzhledem ke všem okolnostem byl prohlášen za případ terorismu," řekl o nedělní explozi šéf protiteroristické policie v severozápadní Anglii Russ Jackson. Podle agentury AP vysvětlil, že nyní bude pokračovat vyšetřování, jehož cílem je zjistit, jak bylo výbušné zařízení sestrojeno, jaký byl motiv činu a zda se na něm podílel ještě někdo další.

Už předtím bylo známo, že při explozi zemřel pasažér taxíku a zranění utrpěl jeho řidič a že na základě protiteroristického zákona byli zadrženi tři muži ve věku 21 až 29 let. Jackson dnes uvedl, že zadržen byl ještě čtvrtý muž.

Vyšetřovatelé zemřelého pasažéra podezírají z toho, že on byl osobou, která sestrojila výbušné zařízení. Jackson řekl, že zákazník si taxi vzal deset minut jízdy od místa výbuchu a požádal o svezení k nemocnici. Šéf policejních vyšetřovatelů rovněž poukázal na skutečnost, že exploze se stala v době, kdy se nedaleko nemocnice konaly vzpomínkové akce na počest padlých vojáků, vzájemnou spojitost ale zatím nelze prokázat.

Policie dnes odhalila totožnost zemřelého muže. "Vyšetřování pokračuje, ale v tuto chvíli se jednoznačně domníváme, že zesnulý je 32letý Imád Svílmín," uvedl policejní inspektor Andrew Meeks. Právě s tímto jménem jsou spojeny byty na dvou adresách v Liverpoolu, kde policie provedla domovní prohlídky.

Žádné další informace o podezřelém policie oficiálně nesdělila. Bulvární list The Daily Mail ale napsal, že Imád Džamíl Svílmín byl syrský žadatel o azyl, který většinu svého života žil v Iráku a do Británie přišel už před lety. V Británii přijal jméno Enzo Almeni, aby zvýšil své šance v azylovém řízení a v roce 2017 údajně konvertoval ke křesťanství. Podle Daily Mail kolem roku 2014 podstoupil psychiatrickou léčbu poté, co byl v Liverpoolu zadržen s nožem.

Řidiči taxislužby Davidu Perrymu se z vozu podařilo uniknout. Byl ošetřen v nemocnici a propuštěn, uvedla AP. Některá britská média označují řidiče taxíku za hrdinu, protože prý uzamknul zákazníka ve voze, čímž zabránil horším důsledkům. "Řidič taxíku ve svém hrdinném počínání dokázal odvrátit možnou absolutně strašnou katastrofu v nemocnici," řekla BBC starostka Liverpoolu Joanne Andersonová.

Výbuch, k němuž došlo v neděli ráno, nebyl ihned prohlášen za výsledek teroristického činu, ale vyšetřování od počátku vedla protiteroristická jednotka. Británie pravděpodobně zažila druhý případ terorismu za poslední měsíc poté, co v polovině října útočník označený prokuraturou za stoupence hnutí Islámský stát ubodal poslance Konzervativní strany Davida Amesse v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex.

Britská vláda v důsledku těchto dvou událostí zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi na "vážné". To znamená, že považuje teroristický útok za "vysoce pravděpodobný". Dosud byla hrozba na třetím stupni, při kterém je atentát pouze "pravděpodobný".

Související

Více souvisejících

Velká Británie Terorismus

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy