Bylo i hůř? Analytička popsala drtivou ránu pro NATO a možný začátek konce

NÁZOR - Zhruba jednou za 10 let NATO prezentuje svůj strategický koncept, který formuluje výzvy nové éry, připomíná Heather Conleyová v komentáři pro server CNN. Analytička z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia upozorňuje, že od konce studené války má Severoatlantická aliance problém shodnout se na definici hrozeb, což se ještě prohlubuje za situace, kdy má organizace téměř 30 členů.

Zoufale nutné strategické propojení

Poslední koncept schválilo NATO v roce 2010, tedy před anexí Krymu Ruskem a nástupem Si Ťin-pchinga do prezidentského křesla v Číně, poukazuje odbornice. Dodává, že sestavování dokumentu je náročný proces a výsledek zpravidla neuspokojí žádný z členských států, ale existuje i odlišný přístup, který by mohl skupince strategických plánovačů pod generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem poskytnout příležitost k překonání této politicky a vojensky výbušné éry.

Část členů aliance se zdráhá odpovědět na nepříliš lichotivý popis NATO z úst francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který hovořil o její "mozkové smrti", zahájením procesu, který by přiznal, že organizace má politické problémy a ty je třeba řešit, uvádí Conleyová. Doporučuje, aby takový proces začal seřazením hrozeb, které by mimo jiné odpovědělo na otázku, zda má NATO bojovat s terorismem a povstalci v Afghánistánu, bránit se ruské agresi, odrazovat Čínu od snahy o technologickou nadvládu, nebo nic z toho.

Politická a vojenská dimenze NATO zoufale potřebuje strategické propojení, něco jako verzi slavné zprávy Budoucí úkoly aliance pro 21. století, konstatuje analytička. Kritizuje, že 70. let po založení aliance se mezi politiky členských států vede diskuze, která se zdánlivě vyvíjí, ale je pořád stejná, což platí především o podvratné roli Francie.

Schůzky politiků NATO byly dlouhá desetiletí především doménou těch, kteří se zabývají mezinárodní bezpečností a obranou, upozorňuje expertka. Podotýká, že obsáhlá alianční prohlášení nebyla zrovna materiálem pro zvučné titulky, ale spíše důležitou směrnicí pro činitele NATO a vládní představitele členských států určující běžný chod aliance.

"Nedávno jsme vstoupili do nové éry, kde politické ohňostroje kvůli NATO a jeho dobru jsou na prvních stránkách novin," pokračuje Conleyová. Dodává, že ty sice vyzdvihují rostoucí rozpor mezi politickou a vojenskou rolí NATO, ale zároveň zastiňují skutečnost, že aliance již zažila horší dramata.

Obětovaný dialog

NATO v minulosti zažilo skutečné a hluboké politické rozdělení, které mnohdy plynulo z historicky silné vůle francouzských politiků vést evropskou obranu bez zapojení Spojených států, konstatuje analytička. Konstatuje, že Macronovo veřejné zpochybňování aliance není nic ve srovnáním s rozhodnutím jeho předchůdce Charlese de Gaullea z roku 1966, které vyčlenilo francouzské ozbrojené síly z vojenských struktur NATO a vedlo k přesídlení centrály organizace do Bruselu.

Francie sice zůstala v politických strukturách aliance a hlásila se ke kolektivní obraně na základu článku 5, přesto byl tento krok ve své době pro NATO drtivou ránou, upozorňuje Conleyová. Doplňuje, že země se nakonec do vojenských struktur vrátila v roce 2009.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"V roce 1966, stejně jako dnes, rostla frustrace Paříže z toho, že geopolitická rozhodnutí, která považovala za klíčová pro francouzské strategické zájmy, jsou činěna jinými," pokračuje odbornice. Soudí, Macrona k prohlášení o "mozkové smrti" zjevně vedl neustálý důraz kladený americkým prezidentem Donaldem Trumpem na obranné výdaje členských států a jeho nedávné nekoordinované rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze Sýrie, stejně jako turecké rozhodnutí o vojenském zásahu v této zemi.

Francie není zajisté jediná země, která je z NATO politicky frustrovaná a působí rozvratně, deklaruje analytička. Za stejně rozvratné členy označuje Turecko a Spojené státy, ale upozorňuje, že energické a mnohdy prudké debaty umožňují alianci fungovat - ačkoliv z nich představitelé organizace nemají velkou radost - a objevují se v momentech transformace mezinárodního prostředí, k níž dochází i nyní.  

Šokující francouzské rozhodnutí z roku 1966 mohlo signalizovat začátek konce NATO, což se ale nestalo a o pouhý rok později aliance vydala závěry expertní komise pod vedením belgického ministra zahraničí Pierra Harmela, přičemž tato Harmelova zpráva - známá pod názvem Budoucí úkoly aliance - přemostila rostoucí propast mezi koncepty budování silnější obrany v Evropě proti sovětské hrozbě a otevření se dialogu s Moskvou a uvolnění.

Zpráva především ujistila, že NATO má dvě dimenze, politickou a vojenskou, a stala se strategickým rámcem aliance až do konce studené války, vysvětluje Conleyová. Připomíná, že NATO často volá po obnově svého politického rozměru, jak učinilo například v londýnské deklaraci z roku 1990, která byla vydána pouhých osm měsíců po pádu berlínské zdi, momentu velkých příslibů a změn, které přiživovaly nejistotu o budoucnosti aliance.

NATO od jiných aliancí vždy odlišoval politický dialog, deklaruje analytička. Konstatuje, že hloubka a kvalita tohoto dialogu byla naneštěstí obětována na oltář zachování jednoty NATO za každou cenu.

Související

Více souvisejících

NATO Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy