Čínský umělec Wej-wej protestoval proti vydání Assange

Čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej dnes mlčením protestoval před londýnským soudem proti možnému vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států. Informovala o tom agentura AP. V hlavním městě Británie pokračovalo soudní řízení o vydání Assange, který v USA čelí obvinění ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, za což mu hrozí trest 175 let vězení.

Trestní tribunál Old Bailey si od dvou svědků vyslechl, že pokud by byl Assange do USA vydán, čelil by tam nesnesitelným podmínkám.

Assangeovi mimo jiné hrozí, že pokud by byl ve Spojených státech odsouzen, mohl by zbytek života strávit ve věznici zvané Supermax ve městě Florence nedaleko Denveru. Zařízení obývá několik set zločinců odsouzených za závažné činy, mezi nimiž je například mexický narkobaron Joaquín Guzmán přezdívaný "El Chapo" (Prcek), atentátník Ted Kaczynski zvaný Unabomber, čečenský útočník na bostonský maraton Džochar Carnajev či terorista Zacarias Moussaoui, který se podílel na přípravě útoků z 11. září 2001.

"Propusťte ho na svobodu," uvedl Aj Wej-wej, který se se zakladatelem WikiLeaks v minulosti několikrát setkal. "Představuje zásadní hodnotu toho, proč jsme svobodní - protože máme svobodu tisku," uvedl Aj.

"I had trouble when I started defending human rights and freedom of speech, it happens in China, but it's not limited to China, the tactics of trying to hurt #Assange are the same." @aiww #AssangeCase pic.twitter.com/hqIzaSNGvh

— Don't Extradite Assange (@DEAcampaign) September 28, 2020

"Potřebujeme mnoho protestů v různých podobách. Já jsem umělec; pokud nemůžu využít svoje umění, které má své meze, tak budu raději mlčet," dodal aktivista, k jehož protestu se před soudní budovou připojil také Assangeův otec.

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Od června 2012 se Assange kvůli hrozící extradici do USA skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádor mu ale loni odebral azyl, načež Assange zatkla britská policie. Nyní si odpykává trest za předchozí porušení podmínek kauce.

Související

Lubomír Zaorálek

Nejlepším českým snímkem festivalu v Jihlavě je Nová šichta, Zaorálek ocenil pořadatele

Nejlepším českým dokumentem se na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava stal snímek Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše, uspěl v sekci Česká radost. Mezi světovými dokumenty porotce nejvíc přesvědčil videodeník z polské antarktické stanice slovenské režisérky Viery Čákanyové Bílá na bílé. Cenu za přínos kinematografii získal čínský umělec Aj Wej-wej.

Více souvisejících

Aj Wej Wej Julian Assange Velká Británie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy