Co se děje za zdmi Kremlu? Odborník rozplétá mocenskou vertikálu

NÁZOR – „Vládnutí v Rusku je záležitost jednoho muže.“ Toto tvrzení připomíná Ben Noble v komentáři pro server Moscow Times. Expert na východní Evropu působící na University College London dodává, že daný předpoklad přežívá navzdory bezpočtu pokusů jej vyvrátit.

Ruský prezident Vladimir Putin není kombinací Josifa Stalina a padoucha z filmů o agentu Bondovi, stejně tak neřídí „dobře namazaný stroj“ nemilosrdně efektivní vlády, zdůrazňuje odborník. Dodává, že pro komentátory, kteří se domnívají, že politika v Rusku není jen o Putinovi, se opakování podobných tezí s cílem zpochybnit zažitý mýtus stává doslova nemocí z povolání.

Noble se spolu s politoložkou Jekatěrinou Schulmannovou nedávno přidal k těm, kteří kritizují představu o Rusku jednoho muže. „Můžete se ptát, proč si dělat starosti,“ pokračuje autor komentáře. Za jeden z důvodů označuje houževnatost. Deklaruje, že dokud budou zaznívat názory, že ruskou politiku lze vysvětlit skrze pouhé zkoumání Putina, experti by měli být připraveni daný přístup zpochybňovat.

Další důvod je ale praktický, deklaruje Noble. Domnívá se, že uvedený předpoklad má ničivý dopad na západní politiku vůči Rusku a za situace, kdy se vztahy mezi Moskvou a Západem nacházejí zjevně na dně, je třeba lépe pochopit – možná naléhavěji než v méně vyhrocených dobách –, jak vládnutí v Rusku ve skutečnosti funguje. „Není doba na karikatury,“ deklaruje akademik.

Přílišné zjednodušení

Někdo může argumentovat, že představa o vládě jednoho muže je pouhým zjednodušením a nikdo ve skutečnosti nevěří tomu, že by Putin řídil vše, přiznává Noble. Vysvětluje, že podle zastánců tohoto tvrzení ruský vládce spíše kontroluje všechna klíčová rozhodnutí. I toto ale podle odborníka opomíjí důležité aspekty, a to z mnoha důvodů.

Zaprvé, i v případech, kdy je tím, kdo rozhoduje, Putin nepracuje ve vakuu, upozorňuje Noble. Podotýká, že informace a nabídky možností, které se k Putinovi dostanou, ovlivňují další aktéři, včetně byrokratů, tudíž představa o vládě jednoho muže zcela přehlíží výrazné pravomoci v nastolování agendy, které jdou za úřad ruského prezidenta.

Zadruhé, i když se Putin podílí na všech důležitých rozhodnutích, nevnáší do nich nezbytně své vlastní preference, míní expert. Připomíná, že mnoho odborníků vnímá Putina jako arbitra, který jedná z pozice soudce mezi soupeřícími zájmovými skupinami, nikoliv jak postavu, která diktuje, jakým směrem se bude politika ubírat.

„Ve skutečnosti může tento model arbitra vysvětlit časté politické obraty v některých politických oblastech,“ píše Noble. Domnívá se, že tyto změny neodrážejí Putinovu kolísavost, ale proměny poměru sil soupeřících skupin, které zaměřování se na samotného Putina opomíjí.

Zatřetí, Putinovo jednání ze širší perspektivy závisí na veřejných náladách v Rusku, deklaruje autor komentáře. To podle něj znamená, že Putinova moc je spíše spoluutvářena ruskými občany, než aby sloužila k přinucení obyvatel k poslušnosti.

Role ruských obyvatel v utváření hranic toho, co je v politice možné, Putina přežije, což ze znalosti veřejných nálad činí klíčovou záležitost, míní akademik. Dodává, že představa o vládě jednoho muže toto rovněž opomíjí. 

Mocenská vertikála, propaganda a moc 

Tři uvedené body se vztahují k rozhodovacímu procesu, ale představa o Rusku jednoho muže narazí na ještě větší problémy, pokud má objasnit realizaci opatření, deklaruje Noble. Upozorňuje, že v rozporu s myšlenkou mocenské vertikály totiž ruští činitelé ne vždy uvádějí rozhodnutí do praxe rychle a efektivně – ministerstva často neplní termíny a důležité politické cíle jsou odkládány, případně v tichosti opouštěny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Myšlenka mocenské vertikály je přítomná jak u prokremelských, tak antikremelských hlasů – jako pozitivum, respektive negativum. A to nám hodně říká,“ pokračuje odborník. Vyvozuje z toho, že mocenská vertikála je pravděpodobně oboustrannou propagandou, nikoliv ukázkou toho, jak vláda v Rusku ve skutečnosti funguje. 

Putin je nepochybně mimořádně mocný, a to do takové míry, že pouhé zopakování tohoto široce přijímaného tvrzení může působit banálně, přiznává autor komentáře. Dodává, že Putin také svou moc dává mnohdy jasně najevo. Přesto Noble pokládá otázku, zda lze tyto ukázky Putinovy moci vztáhnout na celkový systém vládnutí v Rusku. Odpověď je podle něj záporná a vyvozovat z dílčích příkladů Putinovy ohromné moci generalizující pohled, že prezident stojí v centru všech rozhodnutí, nehledě na jejich realizaci, považuje za zcela chybné.

Nebezpečí nuancí 

Přiznání nuancí a složitostí by nemělo být kontroverzní, apeluje expert. Kritizuje, že občas je tak ale pojímáno, což dokazuje například bouřlivá debata o jmenování analytika Matthewa Rojanského do americké Rady pro národní bezpečnost, kdy byl Rojansky kvůli svým tendencím vidět věci ve více barvách líčen jako nedostatečný jestřáb, případně „užitečný idiot“, ne-li placený agent Kremlu.

Útoky na Rojanského ostatně odsoudily desítky expertů a politiků v otevřeném dopisu, který je označil za pokus o osobní diskreditaci a umlčení politické debaty, připomíná Noble. Podotýká, že politická podezíravost vůči nuancím není nová a jen tak nezmizí, nicméně její dopady mohou být méně závažné, pokud odborníci budou cítit možnost rozdělovat mezi složitostí a kritikou. 

„Mělo by být přípustné soudit Putina tvrdě a zároveň přiznávat, že Rusku nevládne sám,“ burcuje autor komentáře. Dodává, že by mělo být možné upozorňovat na nuance vládnutí v Rusku, aniž by to doprovázela obvinění z poklonkování Kremlu.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 6 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Návrat Karla IV., demytizace Dubčeka a umělecký Indiana Jones

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Nabídka českých kin bude lákat na drama sociálních sítí, smyslné vztahy, ale také návrat chlupatého požírače lasagní.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy