Demonstrace za Navalného mají novou podobu, tamní vláda se jich obává, píše tisk

Sobotní protesty na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, které se uskutečnily po celém Rusku a zatčeno při nich bylo více než 3000 lidí, byly nesporně protirežimní, protielitářské a protikorupční, nikoliv však nezbytně liberální, prozápadní a prodemokratické. Není divu, že se jich režim obává, napsal server The Moscow Times.

Demonstrace se odlišují od lokálních protestů z poslední doby, jako byly ty v Moskvě v létě 2019 či v letech 2019-2020 v Chabarovsku, Jekatěrinburgu a Šiesu. Místo různých regionálně specifických důvodů mají ty současné jeden společný jmenovatel: odpor proti vládnoucímu režimu a podporu uvězněnému opozičnímu předákovi Navalnému.

Protesty mají širší základnu než obvyklé protesty liberálů a Navalného přívrženců. Mnoho účastníků zdůraznilo, že je vyjít do ulic nepřiměla opozice či Navalnyj, kterého ostatně nepovažují za ideálního vůdce, nýbrž to, co mu ruský stát provedl: že jej otrávil jedovatou nervově-paralytickou látkou novičok a ještě ho zatkl okamžitě poté, co se vrátil z léčení v Německu.

Jinými slovy, lidé to považují za protest proti bezpráví a - s ohledem na loňské změny ústavy umožňující Vladimiru Putinovi zůstat v prezidentské funkci v podstatě do konce života - také proti uchvácení moci.

Sobotní demonstrace se v porovnání s nedávnými protesty v Rusku (a Bělorusku) vyznačovala absencí humorných sloganů a transparentů. Demonstranti byli velice vážní, ba až sklíčení. Postrádala dřívější obvyklé apely na dodržování zákonů, zásad demokracie a ústavy. Byl to pochod proti mocným, vyvolaný nikoliv volebními podvody či chybami v územním plánování, ale pokusem o vraždu a následným zatčením opozičního aktivisty, který vyhlásil válku režimu.

Oproti protestům po vraždě opozičního politika Borise Němcova v roce 2015 nepřevládali na sobotní akci v Moskvě zástupci liberální inteligence. Němcov byl této části společnosti, která vidí zlatou éru Ruska v 90. letech, mnohem bližší než Navalnyj. Mnoho z těch, kteří vyšli do ulic na podporu Navalného, by to samé neučinili pro Němcova. Navalnyj útočí na činitele, kteří se k moci dostali po roce 2000, stejně jako na oligarchy a představitele moci v 90. letech.

Ačkoliv přesná sociologická data zatím chybí, zdá se, že typičtí účastníci sobotní demonstrace v Moskvě nebyli prodemokratičtí aktivisté. Spíše by se dali popsat jako mladý, městský, postindustriální proletariát. Patrně jde o lidi, kteří pracují ve službách nebo kancelářích, kteří jsou nespokojení se svou prací, platem i vyhlídkami.

Moskevská demonstrace byla daleko násilnější než všechny předchozí manifestace, od počátku se konaly potyčky s policií. Snímky útoku davu na vůz s majáčkem nemají v současném ruském protestním hnutí obdoby.

Protest v druhém největším ruském městě Petrohradě měl ještě větší účast než v Moskvě a je možné, že existuje pojítko mezi počtem nakažených koronavirem a počtem demonstrantů - petrohradské úřady podle kritiků zvládají pandemii hůře než ty v metropoli.

Liší se také pozice Západu, který je při současných protestech daleko aktivnější, což jen posiluje strach režimu i obyčejných Rusů z cizího vměšování. Právě cizím vměšováním a údajnou podporou revoluce zvenčí ruské úřady odůvodňovaly svůj tvrdý postup vůči protestům v Moskvě během léta 2019.

Západní státy vždy vyjadřují podporu ruským demonstrantům a odsuzují počínání bezpečnostních složek. Od otravy novičokem a léčení v Německu se však Navalnyj stal v cizině druhým hlasem Ruska po Putinovi a zároveň politikem světového formátu. Reakce Západu odpovídá nové realitě.

Například administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena uvedla, že bude stát "bok po boku se svými spojenci a partnery na obranu lidských práv". Z toho vyplývá, že Bidenův partner v Rusku není Putin, ale Navalnyj. Že Navalnyj je spojencem ve válce proti Putinovi. Možná jde o odpověď za ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Sobotní protesty byly nepochybně protirežimní, nikoliv ale nutně prozápadní. Spojený imperativ svobody, pořádku a spravedlnosti byl při nich stejně patrný jako klasické liberální a demokratické hodnoty. Není překvapivé, že stoupence režimu děsí.

Organizátoři protestů se je snaží přetvořit v pravidelné akce, které mají pokračovat až do propuštění Navalného z vězení. Je to podobný přístup jako v sousedním Bělorusku, kde někteří vycházejí do ulici každý týden. Jak bylo vidět v Minsku či Chabarovsku, lidé mohou demonstrovat mnoho měsíců v naději, že dokážou překonat patovou situaci. Zatím je čas na straně režimu, nikoliv ale navždy.

Související

Více souvisejících

Rusko Demonstrace v Rusku Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy