Do ruské velitelské budovy na Krymu narazil podle médií dron

Z Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krym je hlášena další exploze, tentokrát z města Sevastopol. S odvoláním na jednoho z exilových vůdců krymských Tatarů Refata Čubarova o tom dnes informovala agentura Ukrinform. Podle jeho informací narazil do budovy velení ruské Černomořské flotily bezpilotní letoun.

Ruskem dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev podle agentury TASS ale uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila dron přímo nad velitelstvím. Incident podle něj nezpůsobil žádné vážné škody ani zranění.

"Spadl na střechu a vzplál," uvedl Razvožajev. Z útoku obvinil ukrajinské ozbrojené síly. Ruská služba BBC na svém webu poznamenala, že Razvožajev na svém telegramovém účtu nejprve napsal, že se dron nepodařilo sestřelit. Kyjev se zatím nevyjádřil.

Jedná se o druhý útok dronem na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu během necelého měsíce, píše agentura AFP. Na konci července podle ruských úřadů vletěl na nádvoří budovy velení dron a při incidentu utrpělo zranění šest lidí. Ukrajinské úřady tehdy tvrzení Rusů označily za provokaci.

Z ukrajinského poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, přichází v poslední době řada hlášení o explozích.

Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saky. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice. Podle satelitních snímků, které zveřejnila společnost Planet Labs, ovšem výbuch poškodil letadla i letištní infrastrukturu. Podle nejmenovaného západního představitele exploze vyřadily z provozu více než polovinu bojových letadel Černomořské flotily, napsala v pátek agentura Reuters.

Tento týden Moskva obvinila sabotéry ze série explozí v muničním skladě u města Džankoj. Výbuchy otřásly kromě toho v úterý také leteckou základnou Hvardijske (rusky Gvardejskoje) u Simferopolu v centrální části Krymu.

Ve čtvrtek pozdě večer byly z Krymu hlášeny další exploze. Podle agentury Reuters, která se odvolala na tři místní zdroje, byly slyšet výbuchy v blízkosti letiště Belbek u Sevastopolu, které je největší leteckou základnou ruských okupačních sil na Krymu. Razvožajev tehdy uvedl, že ruská protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun a že nejsou hlášeny žádné škody. Krymské úřady ve stejný den také informovaly o operaci protivzdušné obrany v Kerči na východě Krymu, kde byl podle nich rovněž sestřelen bezpilotní letoun.

Také v pátek přicházely z Krymu zprávy o explozích, podle BBC byly slyšet v Jevpatoriji na černomořském pobřeží. Představitelé Ruskem dosazené správy poloostrova pak informovali, že v Jevpatoriji i v Sevastopolu patrně zafungovala ruská protivzdušná obrana.

Kyjev se v případě hlášených explozí a incidentů z Krymu zdržel oficiálních komentářů, zároveň však někteří představitelé naznačili, že by za nimi mohly být ukrajinské složky a zbraně dlouhého doletu nebo sabotáže, poznamenal Reuters.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze vývoje bojů na Ukrajině, která se už téměř půl roku brání ruské vojenské agresi, zpochybnil hlášení o explozích na letišti Belbek. O poškození této letecké základny podle něj neexistují žádné vizuální důkazy a zprávy byly pravděpodobně nadsazené. Ke stejnému závěru došel v případě ve čtvrtek hlášeného útoku na leteckou základnu Staryj Oskol v ruské Belgorodské oblasti.

"Ruské zdroje ve velké míře informovaly o těchto falešných nebo přehnaných zprávách, což svědčí o širší ruské panice," domnívá se ISW. Ten rovněž došel k závěru, že nedávné ukrajinské údery na ruskou vojenskou a dopravní infrastrukturu na Krymu a v Chersonské oblasti pravděpodobně snížily ruskou důvěru v bezpečnost vlastních týlových oblastí.

Související

Ilustrační fotografie. Rozhovor

10 let od krymského referenda. Konalo se pod hlavněmi ruských samopalů, připomíná Lebduška

Před deseti lety, 16. března 2014, proběhlo na ruskými vojsky obsazeném Krymu referendum, které posloužilo jako argument pro dokončení anexe poloostrova Ruskou federací. Výsledky hlasování byly na první pohled zkreslené, bez ohledu na skutečnost, že významná část tamních obyvatel připojení k Rusku podporovala, konstatuje ukrajinista Michal Lebduška v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Rovněž připomněl, že v otázkách, které byly v referendu položeny, v praxi absentovala možnost zachování statutu quo, tedy příslušnosti Krymu k Ukrajině. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky dále vysvětlil například to, proč statut Krymu představoval palčivý problém rusko-ukrajinských vztahů již od rozpadu Sovětského svazu, proč se Rusku podařilo v roce 2014 poloostrov rychle ovládnout a z jakého důvodu jeho následnou anexi neuznává téměř žádný stát světa.  

Více souvisejících

Krym Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy