Dohoda Británie s EU je podle Johnsona dobrá pro celou Evropu

Dohoda o pobrexitových vztazích s Evropskou unií je dobrá pro celou Evropu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Unie bude spojencem Británie a za dveřmi bude mít prosperující zemi, řekl dnes premiér novinářům po zprávě o dosažení dohody.

Uvedl také, že dohoda v Británii ochrání pracovní místa a že Británie má opět pod kontrolou svůj osud, své zákony i své vody. Britský parlament bude o dohodě hlasovat 30. prosince. Opoziční předák Keir Starmer oznámil, že ji labouristé podpoří.

Johnson ocenil práci vyjednávačů obou stran i šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové. Dohoda podle něj také přináší jistotu podnikatelům v celé zemi. Na twitteru před tiskovou konferencí Johnson zveřejnil fotografii, na níž má ruce zdvižené nad hlavou a zvednuté palce ve vítězném gestu.

"Máme zpět kontrolu nad svými zákony a svým osudem," uvedl britský premiér. "Soudní dvůr EU pro nás už nebude hrát roli," dodal. "Znamená to, že od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost," řekl Johnson. Poprvé od roku 1973 bude mít Británie také plnou kontrolu nad svými vodami, dodal premiér s odkazem na rok, kdy Británie vstoupila do Evropských společenství, předchůdce dnešní Evropské unie.

Británie bude nyní dynamická a prosperující země, což pro EU není špatné, řekl Johnson. Z hospodářské soutěže budou profitovat obě strany a EU bude spojenec i přítel Británie, řekl Johnson.

Předseda vlády také uvedl, že na něj mnozí tlačili, aby dohodl prodloužení přechodného období. On to ale odmítl, protože už chtěl ukončit nejistotu, jak řekl.

Dosažení dohody dnes přivítali také dva Johnsonovi předchůdci. Bývalá premiérka Theresa Mayová uvedla, že dohoda umožňuje, aby obchod mezi Británií a EU nadále fungoval. "Těším se, až v nadcházejících dnech uvidím detaily," napsala na twitteru. Expremiér David Cameron, který vyhlásil v roce 2016 referendum o brexitu, uvedl, že je dobré, že tento těžký rok končí "pozitivními zprávami". Obchodní dohoda je podle něj klíčová pro "nový vztah s EU jako přítelem, sousedem a partnerem".

Předák opozičních labouristů Keir Starmer uvedl, že jeho strana při hlasování v parlamentu dohodu podpoří. "Přijmeme dohodu, ale její důsledky jsou vaše a jen vaše," dodal Starmer na adresu Johnsonovy Konzervativní strany, která v parlamentu disponuje pohodlnou většinou.

Jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage uvedl, že dohoda není dokonalá, je ale "velkým krokem vpřed". "Samozřejmě, že mám obavy. Je to ale pokrok? Jsme na tom lépe než před pěti lety? Zcela určitě," řekl Farage stanici Sky News.

"Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa," napsala dnes Sturgeonová na twitteru. "Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska," připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z EU z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v unii.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Velká Británie EU Keir Starmer (labouristi) Nigel Farage

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy