Hnutí LGBT doba koronaviru nepřeje. Z ulic se stahuje na internet

Epidemie koronaviru se nepromítla pouze do zdravotnictví a ekonomiky, nýbrž i sezóny festivalů hrdosti sexuálních menšin známých jako gay pride. Většina z nich se totiž musela v důsledku přijatých restriktivních opatření zrušit. případně odložit na pozdější datum. Nakonec je ale nahradily online akce.

Například mezinárodní organizace Global Pride přišla s živým vysíláním vystoupení Todricka Hallyho, známého youtubera, drag queen a bývalého účastníka American Idol. Online akce, která začala v šest hodin v Londýně, se zúčastnilo také duo zpěvaček Keshy a Avy Maxových, a nechyběl ani Carlos Alvarado, prezident Kostariky, která nedávno legalizovala homosexuální manželství. Informoval o tom server euronews.com

Organizátoři se k novým výzvám, které jim přinesla doba koronavirová, stavějí víceméně pozitivně, ba v nich dokonce vidí jedinečnou příležitost oslovit masy lidí v zemích, kde je homosexualita stále trestná. Připojil se i britský konzervativní premiér Boris Johnson, který na svém twitterovém účtu poslal LGBT komunitě zdravici.

Stejně tak tomu bylo i ve Francii, kde se konání každoročního Paris Pride odložilo na 7. listopad. Virtuální akci si vzal na starost francouzský gay magazín Têtu. K fenoménu pořádání online oslav hrdosti LGBT komunity se připojily i další země vzhledem k jejich rušení a odkládání kvůli stále platným restrikcím, které byly přijaty v souvislosti s pandemií covid-19.

Koronaviru navzdory? V Berlíně se přeci jenom pochodovalo

V Berlíně se navzdory zrušení tamního festivalu gay pride přeci jenom uskutečnil menší protest proti homofobní, bifobní a transfobní diskriminaci s účastí stovek lidí. Zahájen byl na Nollendorfplatzu v distriktu Schoeneberg, odkud pokračoval přes Potsdamer Platz k Alexanderplatzu před televizní věž.

Dodržena byla i hygienická opatření, včetně dodržování povinných rozestupů a zakrytých dýchacích cest a úst. 28. červen 2020 je totiž 50. výročím samotného pořádání prvního pochodu. Tomu předcházely takzvané Stonewallské nepokoje, kdy se newyorští gayové a lesby postavili na odpor policejní brutalitě.

Tehdy, jak řekl americký básník Allen Ginsberg, ztratili gayové ustrašenou tvář, kterou měli po staletí. Hnutí se pak posléze rozšířilo nejen do dalších amerických měst, nýbrž i celého světa. V Česku začalo k prvním menším akcím docházet po Sametové revoluci. Jejich vyvrcholením pak byl festival Prague Pride, který se v Praze koná od roku 2011. I ten letošní se bude nést spíše v duchu online akcí.

Související

Ilustrační foto

Turecko bojuje s homosexuály: Města ve velkém zakazují pochody Gay Pride

Turecké úřady letos v Istanbulu opět zakázaly pochod homosexuálů a transsexuálů Gay Pride, který se měl konat v neděli 30. června. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali organizátoři akce. Podle agentury DPA nepovolily istanbulský pochod gayů tamní úřady už pátý rok v řadě. Z bezpečnostních důvodů zakázaly už minulý týden úřady pochod Gay Pride i ve městech Izmir a Antalya.
Chrámová hora (hebrejsky הַר הַבַּיִת‎‎ Har ha-bajit, Chrámová hora, arabsky الحرم القدسي الشريف‎‎, al-Haram al-qudsí aš-šaríf, Vznešená svatyně), někdy uváděná též jako hora Moria (hebrejsky הר המוריה‎‎), je plošina o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku o rozměrech 313 m (severní strana), 470 m (východní strana), 280 m (jižní strana) a 485 m (západní strana), nacházející se v jeruzalémském Starém Městě. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek židovského Chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb, autor: Godot13

Jeruzalémem prošel pochod Gay Pride, policie zatkla 17 lidí

Za přísných bezpečnostních opatření dnes prošel centrem Jeruzaléma pochod homosexuálů Gay Pride, kterého se zúčastnily desetitisíce lidí. Policie zatkla celkem 17 osob, včetně dvou mužů, kteří se podle ní chystali akci narušit. Jeden z nich měl u sebe nůž, uvedl deník Haarec. V roce 2015 radikální ortodoxní žid během pochodu smrtelně zranil šestnáctiletou dívku a pobodal dalších šest lidí.

Více souvisejících

Gay Pride Rally LGBT+ Homosexuálové

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy