Jak budou lidé za pár let vzpomínat na pandemii covidu? Spisovatel nastínil, co nás v budoucnu čeká

Celosvětová pandemie covid-19 vyvolala paniku celého světa. Vlády se snaží zabránit šíření viru, jak nejlépe umí, přesto má pandemie na svědomí téměř 700 tisíc životů. Andrew Scott, spisovatel a dramatik se sídlem v Londýně, poskytl pro server POLITICO svůj pohled na to, jak si svět bude pandemii viru SARS-CoV-2 pamatovat.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Historii lze podle Scotta rozdělit na dvě části. Na tu, co si pamatujeme a na kterou se snažíme zapomenout. Míní, že Britové se rádi chlubí hrdinskými činy v první a druhé světové válce, ale poukázal na obchod s otroky nebo na rostoucí industrializaci za vlády královny Viktorie, která byla doprovázena zvětšující se chudobou dělníků. Ti žili ve slamech, které byly typickým rysem té doby a ani dětská práce nebyla ničím zvláštním. Mezi vyšší společností a dělnickou třídou byly propastné rozdíly.

První dva případy covid-19 byly ve Velké Británii diagnostikovány 31. ledna, v den, kdy Velká Británie opustila Evropskou unii. Scott se domnívá, že na rozdíl od této pamětní události je nepravděpodobné, že by se na celosvětovou pandemii covid-19 vzpomínalo s nostalgií a předpokládá, že se na ní lidé budou snažit spíše zapomenout. Stejně jako minule, podotýká spisovatel pro POLITICO.

Poslední nemoc, která přivedla Velkou Británii na kolena stejně jako současná pandemie, se jmenuje španělská chřipka. Tichý nepřítel, jak španělskou chřipku Scott nazývá, se začal šířit bez povšimnutí na jaře v roce 1918 skrz zákopy. Tři čtvrtiny francouzských vojáků a polovina britských vojáků onemocnělo a americká armáda ztratila více vojáků než při samotném boji. Do září se chřipka roznesla po celé frontě a 11. listopadu bylo podepsáno příměří. Ačkoliv válka byla u konce, chřipka se začala rozšiřovat do nejzazších koutů světa a v následujících měsících pohltila celou planetu.

Jako v současné době i pandemie španělské chřipky vedla k nepokojům. Scott uvedl příklad rasových nepokojů v Americe, které vznikly na základě smrti teenagera Eugene Williams, který zemřel v důsledku absence informací o šíření chřipky a kvůli nedostatku zdravotních opatření, které nebyly Afroameričanům během pandemie k dispozici. Ve Velké Británii téměř zemřel předseda vlády David Lloyd George a Scott poukazuje také na to, že byly uzavřeny školy, továrny a byla zákonem daná karanténa. V Kalifornii byl zákon o nošení ochranných masek na obličej, ale současně vznikla „liga proti maskování“.

V roce 1920 onemocněl každý třetí člověk na světě a zemřelo až 100 miliónů lidí. To je podle spisovatele více než všechny civilní a vojenské smrti všech národů v obou světových válkách. Scott poukázal na fakt, že jakmile ohniska španělské chřipky přestala ohrožovat populaci, byla rychle, a hlavně úmyslně zapomenuta. Neexistují žádná oficiální uznání, že španělská chřipka měla na svědomí 250 tisíc britských vojáků a další tisíce zdravotníků. Podle Scotta je historie zvyklá se opakovat a je třeba se z ní hlavně poučit, kvůli budoucím generacím.

Čeká nás to stejné s covid-19? Scott doufá, že ne, ale jak ukazuje rok 1918 -1920 má tendenci se znovu opakovat a pandemie podle jeho slov napadá náš pocit nezranitelnosti. Pandemie odkryla vlády celého světa, jejich lži, že se dá vše vyřešit, ale vir SARS-CoV-2 ukázal, že se pohybuje mimo kontrolu.

Dopad současné pandemie bude mít dlouhodobé hospodářské důsledky a bude mít dopad na celou generaci dětí, které přišli o vzdělávání i na společnost, které vytvořila kolektivní trauma, míní Scott. Ponaučení, které z toho plyne je podle spisovatele to, že žijeme ve světě, který je navzájem propojen a nejvhodnějším odkazem této doby je památník, který nás donutí si tyto doby připomenout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama