Julian Assange nebyl propuštěn na kauci. Je zde riziko útěku, zdůvodnil britský soud

Zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange zůstane ve vazbě v Británii. Žádost o jeho propuštění na kauci dnes zamítl londýnský soud. Rozhodnutí odůvodnil rizikem útěku. Informovala o tom agentura Reuters. USA viní 49letého Australana ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.

V pondělí britský soud odmítl jeho vydání do Spojených států. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že by se v americkém vězení mohl pokusit o sebevraždu. Americká vláda oznámila, že se hodlá proti tomuto verdiktu odvolat, Mexiko nabídlo Assangeovi politický azyl.

Assange strávil více než osm let v budově ekvádorské ambasády v Londýně nebo v britském vězení. V pondělí soud rozhodl, že nemá být vydán do USA, kde čelí 18 trestním obviněním souvisejících s porušením zákona o špionáži a spiknutím s cílem nabourat se do vládních počítačů. Hrozí mu tam odnětí svobody až na 175 let.

Soudkyně Vanessa Baraitserová dnes zamítla žádost o propuštění Assange na kauci. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že existují "pádné důvody", proč se lze domnívat, že by se Assange pokusil uniknout odvolacímu řízení. "Pokud jde o pana Assange, soud zatím nevyhrál. Zatím není jasný výsledek odvolání," uvedla.

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že bude o vydání Assange nadále usilovat.

Stella Moris, Assange’s fiancée: I urge the ⁦@TheJusticeDept⁩ to drop the charges and ⁦@realDonaldTrump⁩ to pardon #Assange. pic.twitter.com/Pc9szmqTbC

— Don't Extradite Assange (@DEAcampaign) January 6, 2021

Assangeova partnerka Stella Morisová označila dnešní verdikt za "obrovské zklamání". "Julian se vůbec neměl do (britského) vězení dostat. Vyzývám ministerstvo spravedlnosti, aby obvinění stáhlo, a prezidenta Spojených států, aby Juliana omilostnil," řekla. Portál WikiLeaks oznámil, že se proti dnešnímu rozhodnutí soudu odvolá.

Assangeovi stoupenci jej považují za hrdinu, který podle nich odhalil americké zneužívání moci. Jeho odpůrci ho naopak vnímají jako nebezpečnou osobu, která ohrozila bezpečnost Západu a zpochybňují, že je novinář.

Portál WikiLeaks zveřejnil statisíce tajných amerických diplomatických depeší, které odhalily mnohdy kritická hodnocení světových vůdců, od ruského prezidenta Vladimira Putina po členy saúdské královské rodiny.

Assange na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když WikiLeaks publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Server poté mimo jiné zveřejnil množství tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009.

Právnička Clair Dobbinová, která dnes u soudu zastupovala USA, uvedla, že Assange vynaložil velké úsilí, aby zabránil svému vydání do Spojených států. Doplnila přitom, že by se mohl pokusit uniknout zákonu útěkem z Británie.

Assange byl v prosinci 2010 v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. V Británii byl ještě v prosinci 2010 propuštěn na kauci, kterou ale porušil, když reálně hrozilo jeho vydání do Švédska: v červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a získal politický azyl.

Na ambasádě byl sice mimo dosah britských a švédských úřadů, ale prakticky také vězněm. Vztah Assange s jeho hostiteli se postupně zhoršil a v dubnu 2019 byl z ekvádorské ambasády vykázán. Britská policie jej okamžitě zatkla za porušení podmínek kauce. Trest si odpykal ve věznici na jihovýchodě Londýna. Švédsko předloni v listopadu vyšetřování Assange pro sexuální zločiny zastavilo kvůli promlčení. Assange však po dobu extradičního řízení zůstal v britském vězení.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Velká Británie USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy