Kauza MUS: Čmejla a Diviš vysvětlují švýcarskému soudu, proč chtějí nižší tresty

Federální trestní soud v jihošvýcarské Bellinzoně dnes začal projednávat snížení trestů, které uložil Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi za podvod a tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Mediální zástupce obou mužů Roman Kraus ČTK řekl, že argumentují zejména dlouhou dobou soudního řízení. Soud podle něj rozhodnutí pravděpodobně odročí.

Čmejla s Divišem loni v srpnu ve Švýcarsku uspěli s odvoláním proti délce trestu a soud nyní rozhoduje o jeho nové výši. Oba muži dosáhli snížení trestů už jednou - v prosinci 2018 ho soud zmírnil Čmejlovi z 48 na 46 měsíců, Divišovi z 46 na 42 měsíců vězení.

Dnes dopoledne vypovídal Diviš, na odpoledne soud naplánoval výslech Čmejly. Hovořit budou také jejich švýcarští advokáti. "Pánové Diviš i Čmejla tvrdí, že délka současného trestu je neadekvátní. Soudy se táhnou, což s sebou nese nejistotu. Trestní řízení se podepsalo na jejich soukromém i pracovním životě," shrnul výpovědi Kraus. Muži tak podle něj usilují ideálně o to, aby soud tresty vězení přeměnil na podmíněné.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal soud v Bellinzoně v roce 2013 šest mužů - Čmejlu, Diviše, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud jejich argumenty zamítl, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným. Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku.

Česká obžaloba tvrdí, že obvinění způsobili českému státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Údajně totiž vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté prý vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho menšinový podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana.

Muži vinu dlouhodobě odmítají. Podnikatel a bývalý baskytarista kapely Tichá dohoda Čmejla už dříve kritizoval švýcarský soud za to, že nepřipustil navrhované důkazy. Uvedl, že český stát chtěl prodat svůj podíl v MUS a jedinou jeho preferencí bylo prodat ho subjektu, který zajistí pokračování činnosti uhelné společnosti. Popřel, že by zatajoval identitu kupujícího.

Podnikatel a někdejší basketbalista se švýcarským občanstvím Diviš vypověděl, že byl najatým poradcem a že postupoval striktně podle zákonů. Podle něj je naprosto jednoznačné, že žádný jiný investor nebyl ochoten investovat do státního menšinového podílu MUS ani korunu.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS Jiří Diviš (MUS) Švýcarsko Marek Čmejla (MUS) soudy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko ještě víc zvýší výrobu zbraní. Kvůli americké podpoře Ukrajiny

Ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil zvýšení výroby zbraní s důrazem na urychlení dodávek pro konflikt na Ukrajině. Toto rozhodnutí přichází týden poté, co americký prezident Joe Biden podepsal nový vojenský balíček v hodnotě desítek miliard dolarů jako pomoc pro Kyjev.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy