Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani Island, kde však lékaři a virologové zvolili odlišný postup než většina států. Testují totiž úplně všechny. A první výsledky ukazují, že jde o taktiku, která nese kýžené ovoce. Polovina nakažených lidí totiž vůbec nevykazovala příznaky.
Svět bojuje s pandemií koronaviru a ani Island není výjimkou. Ten ale jako klíčovou strategii v boji s ním zvolil testování obyvatelstva. Testy podstupují lidé i bez příznaků. Strategie se přitom už od počátku jeví podle zahraničních médií jako účinná.
Až dosud místní zdravotnické instituce provedly ve spolupráci s biofarmaceutickou společností Decode Genetics v celé zemi téměř 13 tisíc testů, což představuje zhruba 3,5 procenta celkové populace. Pro srovnání, v USA testovali 540 tisíc lidí, což je přibližně 0,16 procent tamního obyvatelstva.
Island, na rozdíl od většiny ostatních zemí, nabízí bezplatný screening úplně všem, díky čemuž se podařilo odhalit přes 800 nakažených. A statistiky ukazují, že tato strategie se vyplácí.
Přibližně polovina lidí, kteří byli pozitivní na COVID-19, totiž nevykazovala žádné symptomy. "První výsledky z Decode Genetics naznačují, že virem je nakažena malá část populace, ale přibližně polovina z těch, kteří byli testováni pozitivně, nejsou symptomatičtí. Druhá polovina vykazuje velmi mírné symptomy podobné nachlazení," uvedl hlavní epidemiolog Thorolfur Gudnason.
Tato strategie má i sekundárné efekt. Vědci totiž zjistili, že koronavirus SARS-CoV-2 na Islandu zmutoval. V případě jednoho místního obyvatele se dokonce zjistilo, že byl nakažen dvěma různými variantami nemoci. "Odhalili jsme 40 virových mutací specifických pro náš ostrov," vysvětlil ředitel Decode Genetics Kári Stefánsson.
Podle epidemiologie Nathana Grubaugha z Yale School of Public Health jsou mutace přirozenou součástí životního cyklu viru a neměli bychom se bát, když virus během vypuknutí nemoci zmutuje. Ostatně o mutacích vědci vědí už poměrně dlouho, na online platformě GISAID se objevilo více než 350 genomových sekvencí.
Stejně jako všechny viry se i SARS-CoV-2 v průběhu času prostřednictvím náhodných mutací vyvíjí. Podle serveru ScienceMag absolvuje v průměru jednu až dvě mutace za měsíc, "Je dvakrát až čtyřikrát pomalejší než chřipka," říká Andrew Rambaut, molekulární evoluční biolog na Edinburghské univerzitě.
Pomocí těchto drobných změn v genomu mohou vědci vytvářet stromy podobné rodokmenům. Mohou hledat spojení mezi různými nakaženými a posoudit, zda nedochází k detekovanému šíření viru.
Pozorovat změny v genomech virů z hlediska mapování šíření nesmírně cenná schopnost. Například 27. února vědci sekvenovali od dospívajícího pacienta druhý virový genom ve Washingtonu. Vypadal jako přímý potomek prvního genomu nalezeného o 6 týdnů dříve, oproti němu ale získal další tři mutace.
Nákaza se ve Washingtonu od té doby silně rozšířila a počet mrtvých a nakažených přibylo, načež další genomy jiných pacientů tuto myšlenku potvrdily. Zatímco v Evropě se mohl virus objevit na několika místech nezávisle na sobě, ve Washingtonu se pravděpodobně šířil od jediného pacienta.
Kolikrát koronavirus zmutoval od loňského listopadu, kdy se poprvé objevil, nikdo neví. Pouze jedna třetina publikovaných genomů pochází z Číny, a jen velmi málo z nich pochází z pozdějších případů. Většina genomů si je navíc velmi podobná, a vědci přiznávají, že na to, aby spatřili odlišné linie viru, je zatím nakažených málo.
Související

Deset lidí je po nehodě turistického autobusu stále v péči nemocnic na Islandu

Na Islandu havaroval autobus s Čechy. Několik zraněných je na JIP
island , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
před 53 minutami

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 1 hodinou

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 2 hodinami

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 2 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 3 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 4 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 5 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 5 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 6 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 6 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 8 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 8 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 8 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 9 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 10 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 10 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 10 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 11 hodinami
Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.
Zdroj: Libor Novák