Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani Island, kde však lékaři a virologové zvolili odlišný postup než většina států. Testují totiž úplně všechny. A první výsledky ukazují, že jde o taktiku, která nese kýžené ovoce. Polovina nakažených lidí totiž vůbec nevykazovala příznaky.
Svět bojuje s pandemií koronaviru a ani Island není výjimkou. Ten ale jako klíčovou strategii v boji s ním zvolil testování obyvatelstva. Testy podstupují lidé i bez příznaků. Strategie se přitom už od počátku jeví podle zahraničních médií jako účinná.
Až dosud místní zdravotnické instituce provedly ve spolupráci s biofarmaceutickou společností Decode Genetics v celé zemi téměř 13 tisíc testů, což představuje zhruba 3,5 procenta celkové populace. Pro srovnání, v USA testovali 540 tisíc lidí, což je přibližně 0,16 procent tamního obyvatelstva.
Island, na rozdíl od většiny ostatních zemí, nabízí bezplatný screening úplně všem, díky čemuž se podařilo odhalit přes 800 nakažených. A statistiky ukazují, že tato strategie se vyplácí.
Přibližně polovina lidí, kteří byli pozitivní na COVID-19, totiž nevykazovala žádné symptomy. "První výsledky z Decode Genetics naznačují, že virem je nakažena malá část populace, ale přibližně polovina z těch, kteří byli testováni pozitivně, nejsou symptomatičtí. Druhá polovina vykazuje velmi mírné symptomy podobné nachlazení," uvedl hlavní epidemiolog Thorolfur Gudnason.
Tato strategie má i sekundárné efekt. Vědci totiž zjistili, že koronavirus SARS-CoV-2 na Islandu zmutoval. V případě jednoho místního obyvatele se dokonce zjistilo, že byl nakažen dvěma různými variantami nemoci. "Odhalili jsme 40 virových mutací specifických pro náš ostrov," vysvětlil ředitel Decode Genetics Kári Stefánsson.
Podle epidemiologie Nathana Grubaugha z Yale School of Public Health jsou mutace přirozenou součástí životního cyklu viru a neměli bychom se bát, když virus během vypuknutí nemoci zmutuje. Ostatně o mutacích vědci vědí už poměrně dlouho, na online platformě GISAID se objevilo více než 350 genomových sekvencí.
Stejně jako všechny viry se i SARS-CoV-2 v průběhu času prostřednictvím náhodných mutací vyvíjí. Podle serveru ScienceMag absolvuje v průměru jednu až dvě mutace za měsíc, "Je dvakrát až čtyřikrát pomalejší než chřipka," říká Andrew Rambaut, molekulární evoluční biolog na Edinburghské univerzitě.
Pomocí těchto drobných změn v genomu mohou vědci vytvářet stromy podobné rodokmenům. Mohou hledat spojení mezi různými nakaženými a posoudit, zda nedochází k detekovanému šíření viru.
Pozorovat změny v genomech virů z hlediska mapování šíření nesmírně cenná schopnost. Například 27. února vědci sekvenovali od dospívajícího pacienta druhý virový genom ve Washingtonu. Vypadal jako přímý potomek prvního genomu nalezeného o 6 týdnů dříve, oproti němu ale získal další tři mutace.
Nákaza se ve Washingtonu od té doby silně rozšířila a počet mrtvých a nakažených přibylo, načež další genomy jiných pacientů tuto myšlenku potvrdily. Zatímco v Evropě se mohl virus objevit na několika místech nezávisle na sobě, ve Washingtonu se pravděpodobně šířil od jediného pacienta.
Kolikrát koronavirus zmutoval od loňského listopadu, kdy se poprvé objevil, nikdo neví. Pouze jedna třetina publikovaných genomů pochází z Číny, a jen velmi málo z nich pochází z pozdějších případů. Většina genomů si je navíc velmi podobná, a vědci přiznávají, že na to, aby spatřili odlišné linie viru, je zatím nakažených málo.
Související
Deset lidí je po nehodě turistického autobusu stále v péči nemocnic na Islandu
Na Islandu havaroval autobus s Čechy. Několik zraněných je na JIP
island , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 36 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek