Britská královna Alžběta II. se po víkendových oslavách 70 let na trůnu vrací ke svým normálním povinnostem. Lékaři jí však doporučili, aby se příliš nepřetěžovala. Napsala to agentura Reuters s odkazem na zdroje z Buckinghamského paláce.
Pětadevadesátiletá panovnice, která je nyní nejstarším a nejdéle vládnoucím žijícím monarchou na světě, se příliš neobjevuje na veřejnosti od loňského října, kdy strávila noc v nemocnici kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním potížím.
V neděli se Alžběta II. stala první osobu, která setrvala na britském trůně sedm dekád v téměř tisícileté historii dynastie sahající k Vilémovi Dobyvateli. Podle Buckinghamského paláce se po víkendových oslavách ve své rezidenci v Sandringhamu na východě Anglie vrátila na hrad Windsor, kde se znovu ujme svých povinností. Mezi ně patří osobní i virtuální jednání na vysoké úrovni.
Loni v dubnu zemřel v 99 letech Alžbětin manžel princ Philip, se kterým byla sezdaná 73 let. Královna se plánuje zúčastnit v březnu tří veřejných akcí, mezi nimiž bude i bohoslužba za Philipa ve Westminsterském opatství v Londýně.
Alžběta II. při oslavách korunovace mimo jiné vyslovila přání, aby se po její smrti manželce jejího syna a následníka trůnu prince Charlese říkalo královna Camilla, a nikoliv princezna. Ohledně toho, jak bude Camilla oslovována, dosud panovaly nejasnosti, zejména kvůli tomu, že byla již dříve jednou vdaná.
Související
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
Královna Alžběta II. , královská rodina (gbr)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
před 1 hodinou
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
před 2 hodinami
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
před 3 hodinami
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
před 3 hodinami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 4 hodinami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 5 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 6 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 7 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Zdroj: Jan Hrabě