Kyjev se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v novém návrhu mírové dohody odchýlil od bodů, na nichž se shodly před časem delegace obou zemí v Istanbulu. O vyjádření šéfa ruské diplomacie informovaly agentury Reuters a Interfax.
Ukrajinský představitel Mychajlo Podoljak jeho komentář odmítl. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se mezitím nechal slyšet, že do jednání o ukončení války na Ukrajině musí být zapojena také jeho země.
"Ukrajina předložila vyjednávací skupině svůj návrh dohody, který vykazuje odklon od nejdůležitějších ustanovení zaznamenaných na schůzce 29. března v Istanbulu," cituje Lavrova agentura Interfax. Podle šéfa ruské diplomacie Ukrajinci v istanbulském dokumentu "jasně uvedli, že budoucí bezpečnostní záruky Ukrajiny se nevztahují na Krym a Sevastopol", píše ruská tisková agentura s odkazem na ukrajinský poloostrov, který Moskva anektovala v roce 2014, a tamní město. V novém návrhu toto prohlášení chybí, tvrdí Lavrov.
Dále mimo jiné sdělil, že nový ukrajinský návrh předpokládá možnost pořádat vojenská cvičení na území Ukrajiny za účasti zahraničních kontingentů se souhlasem většiny zemí, které budou jejími bezpečnostními garanty, přičemž Rusko v této souvislosti není zmíněno. V istanbulském dokumentu se však podle něj hovoří o "souhlasu všech garantujících států, včetně Ruska". Podle agentury Reuters Lavrov zároveň řekl, že Moskva bude navzdory "nepřijatelným" prvkům v novém návrhu dohody pokračovat v rozhovorech a prosazovat své vlastní požadavky.
Kreml mezitím sdělil, že mírové rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem nepostupují tak rychle, jak by si prý Rusko přálo. Obvinil zároveň Západ, že se snaží jednání mařit tím, že se zaměřuje na obvinění z válečných zločinů, které Moskva popírá, podotkl Reuters.
Jeden z ukrajinských vyjednávačů a současně poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak komentář ruského ministra zahraničí odmítl. Agentuře Reuters řekl, že Lavrov není přímo zapojen do jednání a jeho výroky mají "čistě propagandistický význam". Ministrova slova je podle něj zapotřebí vnímat ve světle ruských snah odvést pozornost světa od toho, co se stalo v ukrajinském městě Buča. Zprávy o vraždění civilistů v Buči během ruské okupace města vyvolaly rozhořčení u ukrajinských i západních představitelů.
Ukrajinští představitelé už dříve označili rozhovory za potřebné, ale zároveň řekli, nejsou ochotni se vzdát své suverenity a územní celistvosti, podotkl Reuters.
K mírovým rozhovorům mezi Ukrajinou a Ruskem se dnes vyjádřil rovněž lídr sousedního Běloruska, odkud část ruských vojsk na Ukrajinu 24. února zaútočila. "Nelze uzavírat žádné separátní dohody za zády Běloruska," řekl podle běloruské státní agentury BelTA. "Jelikož jste nás do toho zatáhli - hlavní západní země - pozice Běloruska musí být přirozeně při těchto jednáních vyslyšena," sdělil autoritářský vůdce a spojenec Kremlu.
Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej podle Reuters prohlásil, že Lukašenko se musí účastnit finálního jednání.
Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.
Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.
Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.
Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.
Související
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
válka na Ukrajině , Rusko , Sergej Lavrov
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák