Lockdown Anglie se může protáhnout do příštího roku, píše The Times

Anglická proticovidová uzávěra by se mohla protáhnout i do příštího roku, pouze přes Vánoce by se opatření mohla krátce rozvolnit. Podle deníku The Times před tím varovali kabinetní ministři. Premiér Boris Johnson omezení vycházení a služeb ohlásil v sobotu s tím, že začnou platit ve čtvrtek.

Podle členů kabinetu by mohlo být "velmi obtížné" ukončit takzvaný lockdown, pokud počty úmrtí a hospitalizací v souvislosti s koronavirem budou nadále růst.

Jeden z nejmenovaných ministrů uvedl, že opatření za vývojem pokulhávají. "Obáváme se, že za čtyři týdne bude úmrtí více, než jich je dnes, což dodá na důvěryhodnosti lidem, kteří chtějí národní opatření ponechat v platnosti," řekl ministr. "Myslím, že budou i po Novém roce," dodal další.

Premiér Johnson v sobotu oznámil, že britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Johnson však tvrdil, že opatření budou platit do 2. prosince. Premiér také řekl, že restrikce jsou jedinou nadějí, že lidé stráví vánoční svátky ve společnosti svých blízkých.

Británie o víkendu jako třetí v Evropě překonala hranici milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie a podle vládních expertů v zemi exponenciálně roste počet nakažených i hospitalizovaných. V příštích týdnech by proto bez vládního zásahu hrozilo nebezpečí zahlcení zdravotního systému.

Opatření platí jen pro Anglii - Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

Farage chce vytáhnout do boje proti lockdownu

Britský politik Nigel Farage chce svou Stranu pro brexit vzkřísit pod názvem Reform UK a vytáhnout s ní do boje proti takzvanému lockdownu. Nová strana bude podporovat politiku cílené ochrany těch nejzranitelnějších před koronavirem, což umožní zbytku obyvatelstva vytvořit si kolektivní imunitu. V komentáři zveřejněném v neděli na serveru The Telegraph o tom informovali Farage a nynější předseda strany Richard Tice.

Podle Farage selhali britští politici během pandemie téměř na všech úrovních. Plošné uzávěry podle něj nefungují a "ve skutečnosti napáchají víc škod než užitku". Druhá celostátní karanténa, která začne platit od čtvrtka, podle něj bude "ekonomickým umíráčkem" pro řadu lidí, kteří podnikají.

Nová strana bude podle Farage podporovat politiku cílené ochrany těch nejzranitelnějších před koronavirem, což umožní zbytku obyvatelstva vytvořit si kolektivní imunitu.

Farage Stranu pro brexit založil na počátku roku 2019. Předtím stál v čele Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jeho několikaletá kampaň proti členství Británie v EU sehrála důležitou roli v referendu, v němž se Britové v roce 2016 těsnou většinou vyslovili pro vystoupení země z bloku.

Kromě covidu-19 se chce nová strana zabývat i dalšími oblastmi veřejného života, "které je možné zlepšit ku prospěchu obyčejných lidí", zdůraznili Farage a Tice. "Chceme být známí jako strana Reformy," napsali politici.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Nigel Farage Boris Johnson Reform UK Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy