Lukašenko řekl, že vyslal vojáky na hranici s Ukrajinou. Dle svědků ji překročili

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes ohlásil posílení jižní hranice země s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami. Označil to za preventivní krok, napsala běloruská státní agentura BelTA.

Běloruská armáda podle Lukašenka zdvojnásobí svou vojenskou přítomnost na hranicích dobře vycvičenými mobilními jednotkami, které mají být schopné "zmařit jakoukoliv provokaci" či vojenské akce proti jeho zemi. Oznámil to krátce poté, co se v ukrajinských médiích objevily zprávy o pohybu běloruských jednotek na ukrajinském území.

"Naši generálové podnikli preventivní kroky a místo pěti praporních taktických uskupení tam rozvinujeme deset. Zítra (ve středu) a pozítří po jednom, po dvou uskupeních (...) Jsou to velmi dobře vycvičená a mobilní uskupení, připravená zmařit jakoukoliv provokaci a jakékoliv vojenské akce proti Bělorusku," prohlásil Lukašenko. Odvolal se na informace, podle kterých by se do Běloruska prý mohly pokusit proniknout z Ukrajiny skupiny diverzantů.

Náčelník běloruského generálního štábu Vektar Gulevič dnes ujistil, že na ukrajinském území není žádný běloruský voják. "Nemáme žádné agresivní plány. Pro nás je prvořadá ochrana hranic, ochrana naší územní celistvosti," zdůraznil generál podle agentury BelTA a na dotazy novinářů dodal, že může se stoprocentní jistotou prohlásit, že běloruští vojáci plní úkoly jen na běloruském území a že žádný z nich není na Ukrajině.

V ukrajinských médiích se dnes objevily zprávy, že běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny. Bělorusko se až dosud do ruského útoku proti Ukrajině nezapojilo svými ozbrojenými silami, ale poskytlo k ruské invazi své území a letecké základny. Tento krok Lukašenko na dnešní poradě s bezpečnostní radou a vedením vlády odůvodňoval hrozbou, že by ukrajinské rakety, připravené u hranic proti uskupení ruských vojsk, mohly zasáhnout běloruská města Gomel a Mozyr.

Ukrajinská média píší o vstupu běloruských vojáků na ukrajinské území

Běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny, napsala dnes ukrajinská agentura Unian s odvoláním na velitelství místní domobrany a obyvatele ukrajinských vsí, kterými prý projížděla kolona běloruských vojenských vozidel. Na ukrajinské straně již dříve zaznívaly obavy, že by běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko mohl zavléci svou zemi do ruského útoku na Ukrajinu. Sám Lukašenko dnes v Minsku na jednání špiček režimu ujišťoval, že neplánuje Bělorusko zapojit do ruské operace.

"Bělorusko vstoupilo do války," ohlásil podle Unianu mluvčí regionálního velení domobrany Vitalij Kyrylov s tím, že do Černihivské oblasti "vstoupila běloruská vojska".

Tato zpráva se následně objevila také v dalších ukrajinských médiích.

O přesunu vojenské techniky označené bílým kruhem informovali též obyvatelé vsí Slabyn a Pakul, jakož i osady pojmenované po spisovateli Mychajlu Kocjubinském. Přesun kolony 33 běloruských vozidel, včetně 11 raketometů, provázel výpadek mobilního spojení, píše Unian.

Lukašenko na dnešním jednání bezpečnostní rady a vedení vlády podle státní agentury BelTA prohlásil, že Bělorusko se nadále do ruské operace nechystá zapojit. Při stejné příležitosti ale také uvedl, že ruské síly zmařily ukrajinský raketový útok na Bělorusko, a to údajně ještě před začátkem ruské operace minulý čtvrtek, napsala agentura Interfax.

Rusko využilo běloruského území, aby zaútočilo na Ukrajinu také ze severu, další jednotky do země vstoupily od východu a také z jihu, z anektovaného Krymu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Bělorusko Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy