Situace na východě Ukrajiny je nyní natolik napjatá, že i drobná provokace může vést k nenapravitelným následkům, prohlásil dnes v televizním rozhovoru mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň obvinil Západ, že výroky o údajných ruských plánech podniknout invazi na Ukrajinu napětí jen přiživuje. Rusko ani nechce vyslovit slovo "válka", řekl mluvčí.
Podle něj prezident Vladimir Putin nevěnuje pozornost západním tvrzením o údajných konkrétních datech, kdy má invaze začít, a o ruském postoji sám informuje západní představitele. Charakter Putinových rozhovorů s lídry západních zemí je přitom v ostrém kontrastu s hysterií, kterou projevují média těchto zemí, poznamenal Peskov.
Spojené státy, Británie ale i další země jsou přesvědčeny, že až 190.000 vojáků, které má Rusko na hranicích s Ukrajinou, je připraveno v nejbližší době zaútočit.
Západní prohlášení o údajných ruských invazních plánech podle Peskova jen přiživují napětí. A když je situace napjatá na maximum, tak jako je tomu nyní na linii kontaktu mezi ukrajinskými jednotkami a proruskými povstalci v Donbasu, "pak jakákoli jiskra, jakýkoli neplánovaný incident nebo jakákoli drobná plánovaná provokace mohou mít nenapravitelné následky", prohlásil kremelský mluvčí.
"Ve skutečnosti existuje výrazný kontrast mezi hysterií, která se rozvíjí v médiích těchto (západních) zemí, a charakterem (Putinových) jednání. Ano, zaznívají otázky, že 'podle našich údajů existují agresivní plány'. Ale zaznívají velmi, velmi diplomaticky. Na všechny tyto dotazy prezident (Putin) odpovídá tím nejkonstruktivnějším způsobem. (...) Mnozí s ním nesouhlasí, buď vůbec, nebo zčásti. Ale pokaždé všichni konstatují, že existuje základ pro diskuzi, pro pokračování jednání. A to je patrně to nejdůležitější," prohlásil Peskov.
Rusko podle něj "v celé své historii nikdy nikoho nenapadlo". "Rusko, které přežilo tolik válek, je tou poslední evropskou zemí, která vůbec chce vyslovit slovo 'válka'," zdůraznil Peskov.
Z Donbasu se do Ruska podle Moskvy evakuovalo 53 tisíc lidí
Ukrajinskou hranici s Ruskem do dneška překročilo přes 50.000 obyvatel východoukrajinského Donbasu. S odvoláním na ruského ministra pro mimořádné situace Alexandra Čuprijana o tom informovala ruská agentura TASS.
Ministr řekl, že ze "dvou sousedních ukrajinských regionů" bylo evakuováno 53.000 lidí. K evakuaci se využívají autobusy a v Rusku je připraveno 101 ubytovacích zařízení. Podle ministra potřebovalo 400 z evakuovaných lékařskou pomoc.
Proruští separatisté na východní Ukrajině v pátek oznámili, že začne evakuace civilistů do Ruska. Zároveň vůdci neuznávané Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky nařídili mobilizaci.
Evakuace se týká hlavně žen a dětí. V ruské Rostovské oblasti kvůli ní úřady vyhlásily mimořádnou situaci.
Na východě Ukrajiny roste napětí a přibývá vojenských incidentů, z nichž se vzájemně obviňují ukrajinská armáda a proruští separatisté. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov v rozhovoru s americkou televizní stanicí CBS kromě jiného prohlásil, že Rusko má informace o pohřbech civilistů, kteří kvůli akcím ukrajinských vojáků zahynuli, a že je ochotno podělit se o ně s americkým tiskem.
Ukrajinští politici popírají, že za provokacemi v Dobasu je ukrajinská armáda. V sobotu Kyjev ohlásil dva své mrtvé vojáky a čtyři zraněné. Povstalci ze samozvané Luhanské lidové republiky naopak podle agentury TASS tvrdí, že si tam ukrajinská agrese vyžádala životy dvou civilistů.
Související
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
Aktuálně se děje
před 2 minutami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 1 hodinou
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
včera
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
včera
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
včera
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
včera
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
včera
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
včera
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
včera
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
18. srpna 2026 22:03
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
Srdce zřejmě zradilo americkou herečku Hayden Panettiere, jejíž nečekané úmrtí zaskočilo svět v úvodu probíhacího týdne. Panettiere bylo pouhých 36 let, v tomto týdnu by oslavila narozeniny. Americká policie teď vyšetřuje okolnosti jejího odchodu.
Zdroj: Lucie Podzimková