U Borise Johnsona se objevily mírné příznaky nákazy koronavirem - úporný kašel a teplota - ve čtvrtek. Krátce poté se britský premiér podrobil testu a v pátek se potvrdilo, že je prvním vedoucím představitelem skupiny vyspělých zemí G7, který se nakazil koronavirem, napsal list Financial Times.
A zprávy pro vládu se rychle zhoršily. Matt Hancock, ministr zdravotnictví, v pátek také odhalil, že má pozitivní test na virus, a Chris Whitty, hlavní poradce vlády pro zdravotnické otázky, si naordinoval izolaci poté, co se u něj projevily symptomy nemoci COVID-19. Diagnóza Johnsona a Hancocka vyvolaly obavu, jestli neonemocní víc členů vlády, a zda bude kabinet schopný za těchto okolností účinně reagovat na koronavirovou krizi.
Ovšem v sídle premiéra v čísle deset na Downing Street byla zpráva o premiérově nemoci přijata klidně, píše list The Financial Times. Poté, co ve čtvrtek o půlnoci dostal výsledky testu, o tom informoval zaměstnance a v pátek ráno zveřejnil optimistické video, v němž uvádí, že bude pracovat jako obvykle.
I’ve been working from home and continuing to lead the government’s response to coronavirus.Stay at home, protect the NHS, and save lives. #StayHomeSaveLives pic.twitter.com/tYqHYa0Sfy
— Boris Johnson #StayHomeSaveLives (@BorisJohnson) March 30, 2020
"Pracuju z domova, uzavřel jsem se do izolace, a to je přesně správná věc, kterou je třeba udělat," řekl Johnson. "Ale nemějte pochyby o tom, že můžu pokračovat - díky kouzlům moderní technologie - v komunikaci se svým týmem, abych vedl národní boj proti koronaviru."
Také činitelé Downing Street přispěchali s ujištěním, že Johnson pokračuje navzdory nemoci ve svých povinnostech. "Pokračuje v práci," uvedl jeho mluvčí. "Boris rozhodně dál vede tento velmi důležitý úkol," uvedla nejmenovaná osoba zasvěcená do chodu Downing Street.
Johnson bude dál bydlet v bytě v Downing Street 11 a bude používat kanceláře v této budově. Během pobytu v karanténě mu budou nosit jídla - společně s vládními dokumenty - před dveře bytu.
Během posledních týdnů byla v číslech 10 a 11 v Downing Street jen hrstka zaměstnanců, protože úředníci pracovali z domova do té míry, jak to jen bylo možné. "Momentálně jsou tu jen ti lidé, kteří tu musí být," řekl jeden z členů premiérova týmu. "Každý, kdo může pracovat z domova, už tam je." Schůzky kabinetu se budou nadále odehrávat prostřednictvím videokonference.
Po pozitivní diagnóze Johnsona a Hancocka se ale jeden z ministrů pozastavil nad tím, zda se vyvinula dostatečná snaha, aby se vláda přizpůsobila pravidlům o bezpečném odstupu, která sama doporučuje obyvatelům. "Někteří ministři se velmi zdráhali začít praktikovat bezpečný odstup," řekl ministr, který si nepřál být jmenován.
A stejné obavy vyjádřil další člen kabinetu, který uvedl: "Bylo absurdní, že jsme se tísnili v zabezpečené vládní konferenční místnosti přezdívané Kobra, kde byli lidi zatraceně blízko u sebe. Až v posledních dnech k tomu začali přistupovat o trochu seriózněji."
Někteří ministři mají obavy z reakce veřejnosti, pokud by dva hlavní vládní činitele odstavil koronavirus - zvláště pak lékařské a vědecké experty Matta Hancocka a Chrise Whittyho. "Boris a tihle vědátoři drží všechno pohromadě," řekl jeden vládní poradce. "Jestli bude Chris a Patrik ze hry, lidi začnou mít obavy."
Pokud by Johnson onemocněl a nemohl pracovat, převzal by podle prohlášení Downing Street jeho úkoly ministr zahraničí Dominic Raab. Činitelé britského parlamentu v této souvislosti poznamenali, že v zemi není formální žebříček ministrů, který by stanovil, kdo Johnsona zastoupí, pokud by nebyl schopný pracovat.
"Není to jako v Americe, kde je prezidentská linie následníků," uvedl jeden z nich. "Neexistuje žádný formální seznam, takže pokud daný člověk nemůže pracovat, jeho povinnosti přejdou na jiného. Všechno záleží na tom, co chce udělat premiér. Může jmenovat jisté lidi, aby převzali jisté povinnosti."
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , Matt Hancock (britský politik) , Dominic Raab , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
1. července 2026 21:59
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
1. července 2026 21:05
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub