Nor dostal 21 let vězení za útok na mešitu. Bránil jsem "evropský národ", hájil se

Na 21 let do vězení dnes soud v Oslu poslal Philipa Manshause, který loni v létě zavraždil svou nevlastní sestru čínského původu, a poté zaútočil na mešitu ve městě Baerum nedaleko Osla. Informují o tom norská média. Útok si nevyžádal žádné oběti na životech. Dvaadvacetiletý muž se ke svým činům přiznal a uvedl, že se cítí nevinný, protože "bránil evropský národ".

Manshaus loni v srpnu zastřelil svou 17letou nevlastní sestru v jejich domově ve městě Baerum čtyřmi ranami; tři mířily do hlavy a jedna do hrudníku. Dívka měla čínské předky - manželka Manshausova otce ji totiž adoptovala z Číny.

Téhož dne vtrhl Manshaus, který podle svých slov sestru zavraždil z rasistických důvodů, se střelnými zbraněmi do mešity na předměstí norské metropole Osla, podle vyšetřovatelů "s cílem pozabíjet co nejvíce muslimů". Vypálil několik ran, ale nikoho vážně nezranil a přítomným se ho podařilo přemoci. Policie dospěla k závěru, že jednal osamoceně.

Obžaloba, která muže považuje za "mimořádně nebezpečnou osobu", navrhovala, aby Manshaus dostal trest odnětí svobody ve výši 21 let. Soud jí výší trestu vyhověl, informuje server nrk.no. Zároveň stanovil, že se muž z vězení nedostane dříve než za 14 let. Norské právo nezná jednorázový trest doživotního vězení.

Do mešity se loni Manshaus vydal oblečený do neprůstřelné vesty a s helmou, na které měl videokameru. Podle norských médií se inspiroval teroristickým útokem ultrapravicového radikála na Novém Zélandu Brentona Tarranta, který v březnu 2019 zaútočil na dvě mešity ve městě Christchurch. Zavraždil 51 lidí.

Manshausův čin připomíná i skutek norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který v roce 2011 zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí. Breivik si v současnosti odpykává trest vězení 21 let s možností prodloužení.

Související

Anders Breivik. Rozhovor

Radikál Breivik před 10 lety vraždil v Oslu a na ostrově Utøya. Policie podcenila zásah, tvrdí expert na terorismus

Expert na terorismus David Rožek je přesvědčený, že norská po-licie podcenila zásah proti Andersi Behringu Breivikovi, který se přesně před de-seti lety proměnil v masového vraha. Pravicový radikál 22. července 2011 nejdří-ve v centru Osla připravil o život osm obětí a poté se vypravil na ostrov Utøya, kde zastřelil 68 účastníků letního pobytu mládežnické organizace Norské sociálně demokratické Strany práce. Bezpečnostním složkám, které si navíc spletly místo, trvalo přes hodinu, než pachatelovo běsnění na ostrově zastavily. „Uvedený čas mezi přijetím oznámení a reakcí prvosledových sil je tristní a v Evropě nevídaný. Zásah skončil fiaskem a chaos způsobil větší počet obětí,“ říká David Rožek v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

teroristické útoky v Norsku norsko Muslimové

Aktuálně se děje

před 38 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy