Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i cestování

Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Po dnešní půlnoci bude rovněž zakázáno prodávat alkohol v barech a restauracích. Oznámil to ministr zdravotnictví Bent Höie při prezentaci nových zpřísněných opatření proti šíření koronavirové infekce.

Oslo
doporučujeme

"Myslím, že většina z nás pochopila, že prázdniny jsou za námi. Musíme si vyhrnout rukávy, protože tu máme práci. Nemyslím tím práci, za niž dostáváme plat, ale práci nutnou k tomu, abychom nemuseli zemi znovu zavřít," citoval Höieho deník Dagens Nyheter. "Zpomalíme, abychom pak nemuseli rychle brzdit a vyhnuli se náhlému uzavření velkých částí společnosti," zdůvodnil znovuzavedení některých restrikcí namísto dříve plánovaného uvolňování.

Ministr uvedl, že norští občané se vystavují riziku nákazy koronavirem kdekoliv v cizině. "V Norsku je stále málo nakažených, ale vidíme nárůst infikovaných v zemích, které měly dosud situaci pod kontrolou," uvedl. "Doporučujeme Norům vyhnout se zbytnému cestování do zahraničí, a to jak do červených, tak zelených zemí," dodal.

Jako "zelené", tedy bezpečné země, označuje norský institut veřejného zdraví (FHI) státy s méně než 20 potvrzenými případy nákazy na 100.000 obyvatel. Do rizikových "červených" zemí se doporučuje necestovat vůbec, lidé přijíždějící z těchto států navíc musejí do desetidenní karantény.

K dnešní půlnoci se v "červené" kategorii ocitne společně s Francií, Švýcarskem a Monakem také Česká republika a některé regiony sousedního Švédska. Již od dřívějška na tomto seznamu figurují balkánské státy Evropské unie a také Španělsko a Portugalsko.

Kabinet se podle ministra dále rozhodl nerozšířit maximální počet účastníků hromadných akcí na 500 lidí, ale ponechá jej na současných 200. Nezruší také pravidlo nejméně metrového odstupu mezi lidmi v kinech a konferenčních sálech. Od soboty bude v celé zemi platit zákaz prodeje alkoholu v barech a restauracích po půlnoci.

Očekávanou povinnost nošení roušek vláda zatím nezavádí, do příštího pátku však zváží, zda tuto ochrannou pomůcku doporučí v prostředcích hromadné dopravy. "Chci zdůraznit, že roušky nejsou alternativou fyzického odstupu. Jeden metr chrání daleko lépe než rouška," řekl Höie. Roušky jsou v současnosti v Norsku povinné pouze pro ty, kteří se vracejí z epidemicky rizikových zemí.

Severská země s 5,4 miliony obyvatel dosud podle FHI zaregistrovala 9468 nakažených koronavirem, z toho 59 za poslední den. S covidem-19 celkově zemřelo 256 lidí. S nákazou se v posledních dnech potýkají zejména norské výletní lodi, na 21 infikovaných bylo zjištěno mezi účastníky jedné soukromé oslavy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama