Ocelárny Azovstal jsou podle místního velitele zcela zničené

Mariupolské ocelárny Azovstal jsou prakticky úplně zničené v důsledku ruského bombardování a ostřelování. Ukrajinští vojáci nyní z trosek vyprošťují přeživší, řekl rozhlasové stanici Rádio Svoboda zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav "Kalyna" Palamar.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak na twitteru vyčetl světu, že jen mlčky přihlíží "vraždění dětí", zatímco Rusko svrhává na Azovstal bomby určené k ničení protileteckých krytů. Ruská média tvrdí, že příležitosti opustit bojiště využilo asi 120 civilistů, kteří se až dosud ukrývali ve sklepích v okolí vstupu do ocelárny. Tato tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"(Rusové) svrhávají supersilné bomby po celém závodu Azovstal. Pod troskami se nyní nachází velice mnoho lidí. Nevíme úplně, jaká je situace, ale Azovstal je rozbombardován a zničen prakticky úplně. Vytahujeme z trosek lidi," vylíčil v rozhlase Palamar podle listu Ukrajinska pravda. "Budeme bojovat. Použijeme každý zbývající náboj, ale vyzýváme vlast k záchraně civilistů, raněných a odvozu těl," dodal.

Palamar podle deníku rovněž sdělil, že v areálu oceláren byla zřízena improvizovaná nemocnice, kde se schovávají před nálety civilisté, včetně dětí. Současně slíbil, že vojáci budou bojovat až do posledního náboje.

"55. den války. Pokračují nálety na Azovstal silnými protibunkrovými bombami. Svět přihlíží vraždění dětí on-line a dál mlčí. Náboženští a světoví vůdci to mohou zastavit zorganizováním humanitárních koridorů. Jinak krev bude taky na jejich rukou," napsal poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru, kde zveřejnil i záběry dětí v krytech. Mariupolská radnice v pondělí uvedla, že v podzemních prostorách pod ocelárnami se skrývá více než tisícovka civilistů, připomněla agentura Reuters.

Ukrajinský poslanec a podnikatel Serhij Taruta dnes na facebooku tvrdil, že ruské letectvo svrhlo supersilnou bombu na nemocnici u oceláren Azovstal, kde pod troskami může být až 300 lidí, včetně dětí. Tuto zprávu ale vzápětí popřel poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Podle něj je sice Azovstal těžce bombardován, ale žádní civilisté se v okolí ocelárny ani v silně poničené nemocnici neskrývají a pochybné zprávy šíří politici, kterým jde o upoutání pozornosti k vlastní osobě.

Andrjuščenko později na sociální síti Telegram napsal, že v nejhorší situaci je nyní asi 2000 lidí, většinou žen a dětí, kteří se skrývají v krytech pod ocelárnami a už dva měsíce se musí obejít bez slunečního svitu, kvalitní pitné vody, jídla a čerstvého vzduchu. Tito lidé se stali rukojmími ruského režimu, který vyhrožuje, že je zničí třítunovými bombami. Poradce vyzval náboženské a politické osobnosti a celebrity, aby jednaly pro záchranu těchto lidí.

Proruští separatisté, kteří se podílejí spolu s ruskými jednotkami na obléhání a dobývání Mariupolu, dříve ohlásili konečný útok na Azovstal, představující poslední silnou baštu ukrajinského odporu ve strategicky důležitém přístavním městě u Azovského moře.

Krátké příležitosti k odchodu do bezpečí podle ruské televize využilo asi 120 ukrajinských civilistů, kteří vyšli z domů přímo u kontrolního stanoviště u vjezdu do areálu oceláren. Televize Pervyj kanal toto tvrzení doprovodila i záběry civilistů.

Andrjuščenko označil tyto zprávy za nepravdivé: počasí na záběrech svědčí o tom, že byly natočeny už před týdnem, a zachycují navíc lidi z ulice, která leží asi kilometr od sídla vedení oceláren. "Nevěřte Rusům," vyzval.

Ruské ministerstvo obrany slibuje vyhlásit příměří i ve středu, aby se obránci poslední ukrajinské bašty mohli vzdát, výměnou za zachování životů.

Proruští separatisté podle zpravodajské televize Rossija 24 tvrdí, že humanitární koridory, otevřené pro ukrajinské vojáky a nacionalisty, nikdo nevyužil. Obránci oceláren ale měli podle ruského ultimáta nejprve složit zbraně, připomněla agentura Interfax. Ruské ministerstvo obrany odhaduje, že v areálu oceláren zůstává asi 3500 ukrajinských vojáků, napsala na svém webu stanice Govorit Moskva.

Související

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném osvobození oceláren Azovstal a města Mariupolu". Stalo se tak poté, co se poslední obránci této východoukrajinské bašty vzdali, uvedla dnes večer agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Více souvisejících

ocelárny Azovstal válka na Ukrajině Mariupol

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 28 minutami

před 29 minutami

Šéf pákistánského Taibanu Hakimulláh Mahsúd

Tálibán zadržuje tři britské občany

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán zadržuje tři britské občany, včetně dvou, kteří ve středoasijské zemi pracovali pro neziskovou organizaci. Uvedl to dnes server BBC News, podle něhož se britské ministerstvo zahraničí trojici mužů snaží kontaktovat.

před 32 minutami

Obyvatelé uklízejí po ničivých tornádech v Little Rock, AR, ve Spojených státech (1. dubna 2023).

Řádění tornád v USA stálo nejméně 22 životů

Počet obětí po sérii tornád na jihu a středozápadě Spojených států stoupl na nejméně 22. Desítky dalších lidí utrpěly zranění, uvedl v noci na dnešek zpravodajský server NBC News, podle něhož bouřlivé počasí způsobilo i značné škody na majetku.

před 35 minutami

Sydney

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí

Silný déšť dnes vyvolal v Sydney na východním pobřeží Austrálie bleskové povodně. Před přívaly vody se jeho obyvatelé bránili vršením pytlů s pískem. Úřady před nepřízní počasí varovaly předem, přesto přijaly na 50 žádostí o pomoc s poškozenými střechami nebo vodou v domech, uvedla agentura Reuters.

před 37 minutami

před 39 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Opozice chce odvolat Pekarovou Adamovou z čela Sněmovny, zřejmě neuspěje

Poslanci by mohli jednat na nadcházející schůzi o odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně Sněmovny. Pokus opozičních hnutí ANO a SPD však s největší pravděpodobností úspěšný nebude. Ve sněmovním finále je například zakotvení výše platů učitelů, které budí kontroverze kvůli jeho možnému zúžení. Dolní komora by také měla pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu.

před 41 minutami

před 46 minutami

před 50 minutami

před 54 minutami

před 58 minutami

Pohled na oblas reaktoru.

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.

před 1 hodinou

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy