Odvážný a charismatický Navalnyj je přesný opak Putina, nelze ho umlčet silou, píše prestižní týdeník

NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník opozičního ruského politika charakterizuje jako odvážného, charismatického, vysoce inteligentního, duchaplného a politicky důvtipného.

Putinova Nemesis

"Není divu, že ruský nešarmantní prezident se nedokáže odhodlat k vyslovení jména své Nemesis. Raději předstírá, že Navalnyj neexistuje, zatímco jej nechal věznit, mlátit, šikanovat a v srpnu otrávit chemickým nervovým jedem, jaký byl použit v Salisbury," nebere si servítky The Observer. Dodává, že Putin toto pochopitelně popírá, ale je otázkou, zda mu to skutečně někdo věří.

Zapírání existence Navalného a velmi reálné výzvy, kterou představuje pro zkorumpovaný, represivní ruský režim, je po uplynulém víkendu mnohem těžší, soudí britský týdeník. Připomíná, že navzdory strach budícím varováním a zákazům úřadů vyšly ve stovce ruských měst do ulic tisíce lidí, aby protestovaly proti zatčení Navalného z minulého týdne.

Bezpečnostní složky pozatýkaly Navalného spolupracovníky a vypnuly sociální sítě ve snaze demonstracím zabránit, ale neúspěšně, poukazuje editorial. Nastiňuje, že vlna nesouhlasu a znechucení se zrodila na Sibiři a ruském Dálném východě, přičemž nabývala na síle, když se v sobotu řinula přes mnoho časových pásem na západ, přímo na Kreml.

Putin, jak je jeho zvykem v podobných chvílích, nebyl vidět, možná se schovával ve svém protikoronavirovém krytu na tajném místě u Černého moře, spekuluje prestižní týdeník. Věří, že ani tak nemohl ruskému prezidentovi uniknout vzkaz jeho lidu: propusťte Navalného, osvoboďte Rusko, ukončete putinismus.  

"Úvodní zprávy naznačují, že policejní reakce na možná největší masové protesty (v zemi) od roku 2011 byla brutální," pokračuje The Observer. S odkazem na nezávislý web OVD-Info monitorující policejní násilí upozorňuje, že například ve městě Chabarovsk byla zadržena desítka demonstrantů, seřazena podél zdi a následně zmlácena, přičemž list Novaja Gazeta hlásí "drsné zatýkání" ve Vladivostoku, při kterém byl přinejmenším jeden demonstrant naložen do policejního antonu v bezvědomí.

Násilí a zastrašování ze strany úřadů se přesto postavilo mnoho odvážných Rusů, vyzdvihuje britský server. Poukazuje, že v sibiřském Jakutsku neudržel lidi doma ani padesátistupňový mráz a právě takový zápal a hněv je největší hrozbou pro Putina a jeho "státní kleptomafiánské kumpány".

Přijde revoluce?   

"Jak ukazuje historie, když nad tradičním sklonem Rusů k politické pasivitě a apatii převáží plamenný požadavek změny, následuje revoluce," píše The Observer. Vysvětluje zároveň, že Navalnyj explicitně nevolá pro svržení režimu - byť by ji nepochybně přivítal - a v poslední době se zaměřoval na odhalování korupce v nejvyšších patrech, nikoliv na získání moci.

Jelikož nemohl kandidovat ve zmanipulovaných volbách před deseti lety, spolu s podobně orientovanými reformátory se uchýlil na internet a do ulic, uvádí renomovaný týdeník. Dodává, že desetiletí putinovské perzekuce se nyní vrací zpět jako bumerang, mění Navalného v lidového hrdinu, mezinárodně známého Putinova soupeře a faktického lídra ruské opozice.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Poslední Navalného mediální vzepjetí korespondovalo s jeho opětovným zatčením, k němuž došlo poté, co se vrátil z Německa, kde se zotavoval z pokusu o otravu novičokem, kterou zosnovala ruská FSB, nastiňuje britský týdeník. Dodává, že Putin se zjevně přepočítal, pokud myslel, že opětovným uvězněním Navalného umlčí, jelikož miliony Rusů prezidenta již neposlouchají a i když přímo neprotestují, sledují alespoň Navalného YouTube kanál, s reportáží o Putinovu tajném paláci a "největším úplatku v dějinách".

Tato dvouhodinová reportáž zaznamenala více než 50 milionů shlédnutí, přičemž tvrdí, že staří Putinovi známí z Petrohradu spolu s jedním ruským oligarchou financovali stavbu Putinova paláce na černomořském pobřeží v hodnotě 1,4 miliardu dolarů (zhruba 30 miliard korun, pozn. redaktora), který je vybaven například hokejovým hřištěm, kasinem, vinicí a pole-dance klubem, uvádí editorial. Doplňuje, že Putin rázně odmítá všechna obvinění, ale zůstává otázkou, zda mu někdo skutečně věří s ohledem na předchozí odhalení jeho sebeobohacujících aktivit provázejících jeho 21 let u moci.   

"Protesty a surové pokusy o jejich potlačení budou dále fragmentovat ruskou společnost, jejíž soudržnost je již oslabena chronicky špatným vládnutím a chybami v řízení ekonomiky," píše The Observer. Očekává, že důsledkem bude nevyhnutelné zmanipulování voleb, které mají proběhnout v září, což pouze vystupňuje napětí.

Rusko tak podle britského týdeníku potřebuje hlubokou politickou reformu, než se zhroutí, a Putin by si měl v zájmu země konečně uvědomit, že Navalnyj není pouhou osobou, ale představuje hnutí, které nelze silou umlčet.

Související

Více souvisejících

Rusko Alexej Navalnyj Vladimír Putin Demonstrace v Rusku

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy