Protesty za Navalného obnažily slabost Putinova režimu, zní z Washingtonu

NÁZOR - Vladimir Putin je často líčen jako jeden z architektů autokratického modelu pro 21. století, který získává celosvětově na síle spolu s tím, jak demokracie ve Spojených státech a dalších zemích zabředá do problémů, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník jedním dechem dodává, že sobotní události v Rusku takový výklad vyvrátily.

Prohnilé základy Putinova režimu

Ve více než stovce ruských měst se desetitisíce lidí připojily k protestům proti Putinovu režimu, mrazivým teplotám a policejním těžkooděncům navzdory, konstatuje americký server. Soudí, že "ruský diktátor" sice zřejmě nebude brzy svržen, ale protesty odhalily prohnilé základy jeho vlády, které nabízejí příležitost jeho demokratickým protivníkům.

"Putinova slabost byla obnažena díky důvtipnosti a ohromující odvaze Alexeje Navalného, který v srpnu přežil otravu Putinovými agenty a následně se zhruba před týdnem vrátil do země, aby se přímo postavil své Nemesis," pokračuje washingtonský deník. Připomíná, že čtyřiačtyřicetiletý aktivista byl dle očekávání rychle zatčen.

Putin však podle renomovaného serveru zajisté nečekal, jaká bude reakce. Navalnyj vyzval k demonstracím a zveřejnil pozoruhodné, téměř dvouhodinové video dokumentující prezidentovu zkorumpovanost, včetně jeho paláce ve stylu Versailles, který si nechal tajně vystavět na břehu Černého moře, rekapituluje editorial. Doplňuje, že do pondělí video na YouTube shlédlo 89 milionů lidí a do ulic vyšly tisíce Rusů, kteří dříve proti Putinovi nikdy neprotestovali.

Washington Post vyzdvihuje postřeh mnoha pozorovatelů, že velkou část lidí, kteří demonstrovali v Moskvě a jejichž počet odhadla agentura Reuters na 40 tisíc, netvořili vzdělaní liberálové, kteří v minulosti protestovali proti Putinem zmanipulovaným volbám či změnám ústavy. "Mnohdy šlo o mladé dělníky, někteří se střetli s policií. Jejich cílem nebylo požadovat spravedlivé volby, ale vyhnat Putina, jehož podpora v průzkumech se propadla po letech ekonomické stagnace a slabé reakci na epidemii covidu-19," upozorňuje vlivný deník.

Loajalitu těchto Rusů si naopak získal Navalnyj, který ze zkorumpovanosti elit učinil hlavní téma, deklaruje americký server. Připomíná, že Putin se snažil prezentovat Navalného jako nedůležitého, zamezil mu kandidovat ve volbách a odmítá vyslovit jeho jméno, ale zároveň se jej pokusil zabít a vyslal agenty ruské tajné služby FSB, kteří opozičníka otrávili zakázanou chemickou zbraní.

Nový boj demokracie s autokracií   

V pondělí se však Putin ocitl v defenzivě, musel veřejně kategoricky odmítnout, že palác u Černého moře patří jemu či jeho příbuzným, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že ruská státní televize mezitím náhle přesunula pozornost k Navalnému a nepřekvapivě jej označila za "nástroj západních zájmů".   

"Navalnyj je ve skutečnosti stěží prozápadní, ale snaží se v Rusku vyvolat demokratickou změnu," pokračuje editorial. Připomíná, že v roce 2019 Navalnyj šikovně organizoval opoziční kandidáty v komunálních volbách, přičemž nabízí západním zemím autentický, domácí a stále silnější odpor k Putinově autokracii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americká administrativa nového prezidenta Joe Bidena i Evropská unie mluví jasně, kvituje Washington Post. Vyzdvihuje, že americké ministerstvo zahraničí v neděli vyzvalo Rusko k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Navalného. Toto stanovisko by dle vlivného deníku měly doprovodit konkrétní kroky a všichni představitelé Putinova režimu, kteří nesou zodpovědnost za Navalného uvěznění či represe vůči demonstrantům, by měli čelit sankcím.

Finanční úřady v USA, Velké Británii i dalších zemích by měly identifikovat a pokud možno zmrazit ruský kapitál schovaný v západních bankách a realitách, protože v sázce není pouze Navalného hnutí, ale vítězství demokracie v jejím novém osudovém střetu s autokracií, deklaruje závěrem prestižní server.

Související

Více souvisejících

Rusko Demonstrace v Rusku Vladimír Putin Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy