Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj dnes v telefonickém rozhovoru diskutovali o nedávném předání ukrajinských lodí zadržovaných v Rusku a o tranzitu plynu přes Ukrajinu. Oznámila to agentura RIA Novosti s odvoláním na sdělení prezidentské kanceláře. Rozhovor se uskutečnil na žádost ukrajinské strany, uvedl Kreml bez dalších podrobností.
Telefonát se uskutečnil před summitem takzvané normandské skupiny, která sdružuje nejvyšší představitele Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa. Jednání uspořádá 9. prosince v Paříži francouzský prezident Emmanuel Macron. Mluvčí ruského prezidenta nedávno nevyloučil, že Putin bude v Paříži jednat se Zelenským o situaci na Ukrajině, setkání ale zatím není jisté.
Rusko zastavilo ukrajinská plavidla v Kerčském průlivu loni v listopadu a zatklo přitom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic. Podle Kyjeva šlo o akt ozbrojené agrese. Letos v září Moskva námořníky Ukrajině vrátila v rámci výměny vězněných osob. Začátkem minulého týdne Rusko Ukrajině předalo i plavidla, podle Kyjeva ale v neuspokojivém stavu a neschopná plavby.
Zelenskyj dnes podle tiskové služby prezidentské kanceláře Putina vyzval, aby Moskva vrátila Ukrajině veškerou zabavenou výzbroj, odmontované zařízení a dokumentaci. O stanovisku ruského prezidenta se ruské ani ukrajinské zdroje nezmiňují.
Současná desetiletá smlouva o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu a tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší 31. prosince. Obě strany jsou kvůli ní ve sporu od ruské anexe Krymu v roce 2014. Bez prodloužení dohody hrozí, že tisíce domácností v Evropě nebudou mít v zimním období dostatek plynu.
Ruská plynárenská společnost Gazprom před týdnem oznámila, že poslala Ukrajině dopis, ve kterém navrhuje buď prodloužení současné smlouvy, nebo podpis smlouvy nové, která bude platit rok. Podmínkou je ukončení všech právních sporů, které spolu Moskva a Kyjev v souvislosti s dodávkami a tranzitem plynu vedou. Ukrajina ruský návrh označila za nepřijatelný.
Související
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
Vladimír Putin , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Rusko , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Kongresmani poslali dopis do Británie. Jde o vyšetřování Epsteinových zločinů
před 1 hodinou
Připravuje se úprava valorizace důchodů. Systém nezatíží, tvrdí ministerstvo
před 2 hodinami
Počasí bude proměnlivé. Na horách připadne sníh, na víkend se má oteplit
před 3 hodinami
Po boji a nervech sen o MS stále žije. Češi při Koubkově premiéře porazili Iry na penalty
před 3 hodinami
Už je jich pět. Policie potvrdila zadržení dalších osob kvůli požáru v Pardubicích
před 4 hodinami
Vláda jednala o cenách pohonných hmot. Chystá zastropování marží, pokud se s pumpaři nedohodne
před 4 hodinami
Trumpovi došla trpělivost: Pokud Írán nepřistoupí na naše podmínky, vyhodíme do vzduchu jeho infrastrukturu
před 6 hodinami
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
před 6 hodinami
Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru
před 7 hodinami
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
před 8 hodinami
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
před 9 hodinami
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
před 10 hodinami
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
před 10 hodinami
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
před 11 hodinami
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
před 12 hodinami
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
před 13 hodinami
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Válka s Íránem otevřela novou frontu v Jemenu, kde do konfliktu v sobotu oficiálně vstoupili šíitští povstalci Húsíové. Skupina podporovaná Teheránem odpálila dvě střely směrem na Izrael, čímž naplnila své měsíční hrozby. Kromě přímých útoků navíc varovala, že by mohla uzavřít klíčovou námořní cestu u jižního vstupu do Rudého moře, což vyvolává obavy z drastického narušení globálního obchodu a dodávek ropy.
Zdroj: Libor Novák