Ruská policie prověřuje okolnosti hospitalizace Navalného

Ruské ministerstvo vnitra dnes podle agentury TASS informovalo, že zahájilo prověřování v souvislosti s hospitalizací Alexeje Navalného. V západních zemích panuje podezření, že hlavní kritik ruského prezidenta Vladimira Putina byl otráven, a západní politici proto naléhají na Moskvu, aby okolnosti incidentu vyšetřila. Hovořit na toto téma mají dnes ministři zahraničí Evropské unie.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Kreml ale dosud možnost otravy nepřipouští. Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, kde podle lékařů laboratorní testy známky otravy zjistily. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Ruští lékaři v omské nemocnici předtím otravu vyloučili s tím, že v krvi ani v moči nenašli stopy žádných toxinů.

Navalnyj byl minulý čtvrtek v bezvědomí hospitalizován v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomska do Moskvy. Podle berlínských lékařů je pacient na jednotce intenzivní péče udržován v bezvědomí, aktuálně ale ohrožen na životě není.

Tisková služba ruského ministerstva vnitra dnes sdělila, že vyšetřovatelé Sibiřského federálního okruhu provádějí na pokyn prokuratury předběžné prověřování v souvislosti s hospitalizací Navalného 20. srpna. Prokuratura přitom tvrdí, že pokyn dala hned v den této události.

Podle sdělení ruských úřadů bylo zabaveno více než 100 předmětů, které mohou mít důkazní hodnotu. Byly také analyzovány videozáznamy z bezpečnostních kamer. "Probíhá více než 20 různých kriminalistických expertiz (forenzní, biologická, fyzikální a chemická). V tuto chvíli nebyly nalezeny žádné látky se silným účinkem ani narkotika," citoval TASS z poskytnuté informace.

Klinika Charité ale v pondělí oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látka však ještě není známa. "Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích," dodala nemocnice.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě ve středu prohlásil, že důvodem zahájení vyšetřování bude až určení konkrétní látky v těle Navalného a potvrzení, že šlo skutečně o otravu. O tom, že už hned v den události policie dostala pokyn zahájit předběžné prověřování možnosti otravy, jak dnes tvrdí prokuratura, se však nezmínil.

Ruská generální prokuratura dnes požádala berlínskou kliniku Charité o důkazy, potvrzující předběžnou diagnózu, tedy otravu. Ruská strana totiž nemá žádné údaje svědčící o tom, že by se Navalnyj stal obětí zločinu.

"Požádali jsme německou stranu, poprosili, aby poskytli ruské straně vysvětlení, informace a důkazy ohledně předběžné diagnozy, jak ji určili, jakož i dokumenty týkající se zdravotních údajů a práce německých specialistů během přepravy ruského občana do Německa i během jeho hospitalizace na klinice Charité," řekl agentuře TASS mluvčí prokuratury Andrej Ivanov. Dodal, že Rusko je připraveno poskytnout své údaje. Ty ale nijak nenasvědčují, že by se Navalnyj stal obětí zločinu.

Cholinesteráza je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v těle a mozku, má za úkol je přerušovat. Inhibitory cholinesterázy (jako jsou sarin a jiné nervové látky) narušují působení tohoto enzymu v těle, svaly jsou poté zahlceny nahromaděným nervovým přenašečem acetylcholinem a dochází k ochromení jejich běžné činnosti a selhání tělesných orgánů. Otravě lze v určitých případech předejít včasným aplikováním protilátky, například atropinu. Přesto většinou dochází k trvalému poškození nervové soustavy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama