Ruská policie prověřuje okolnosti hospitalizace Navalného

Ruské ministerstvo vnitra dnes podle agentury TASS informovalo, že zahájilo prověřování v souvislosti s hospitalizací Alexeje Navalného. V západních zemích panuje podezření, že hlavní kritik ruského prezidenta Vladimira Putina byl otráven, a západní politici proto naléhají na Moskvu, aby okolnosti incidentu vyšetřila. Hovořit na toto téma mají dnes ministři zahraničí Evropské unie.

Alexej Navalnyj

Kreml ale dosud možnost otravy nepřipouští. Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, kde podle lékařů laboratorní testy známky otravy zjistily. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Ruští lékaři v omské nemocnici předtím otravu vyloučili s tím, že v krvi ani v moči nenašli stopy žádných toxinů.

Navalnyj byl minulý čtvrtek v bezvědomí hospitalizován v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomska do Moskvy. Podle berlínských lékařů je pacient na jednotce intenzivní péče udržován v bezvědomí, aktuálně ale ohrožen na životě není.

Tisková služba ruského ministerstva vnitra dnes sdělila, že vyšetřovatelé Sibiřského federálního okruhu provádějí na pokyn prokuratury předběžné prověřování v souvislosti s hospitalizací Navalného 20. srpna. Prokuratura přitom tvrdí, že pokyn dala hned v den této události.

Podle sdělení ruských úřadů bylo zabaveno více než 100 předmětů, které mohou mít důkazní hodnotu. Byly také analyzovány videozáznamy z bezpečnostních kamer. "Probíhá více než 20 různých kriminalistických expertiz (forenzní, biologická, fyzikální a chemická). V tuto chvíli nebyly nalezeny žádné látky se silným účinkem ani narkotika," citoval TASS z poskytnuté informace.

Klinika Charité ale v pondělí oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látka však ještě není známa. "Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích," dodala nemocnice.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě ve středu prohlásil, že důvodem zahájení vyšetřování bude až určení konkrétní látky v těle Navalného a potvrzení, že šlo skutečně o otravu. O tom, že už hned v den události policie dostala pokyn zahájit předběžné prověřování možnosti otravy, jak dnes tvrdí prokuratura, se však nezmínil.

Ruská generální prokuratura dnes požádala berlínskou kliniku Charité o důkazy, potvrzující předběžnou diagnózu, tedy otravu. Ruská strana totiž nemá žádné údaje svědčící o tom, že by se Navalnyj stal obětí zločinu.

"Požádali jsme německou stranu, poprosili, aby poskytli ruské straně vysvětlení, informace a důkazy ohledně předběžné diagnozy, jak ji určili, jakož i dokumenty týkající se zdravotních údajů a práce německých specialistů během přepravy ruského občana do Německa i během jeho hospitalizace na klinice Charité," řekl agentuře TASS mluvčí prokuratury Andrej Ivanov. Dodal, že Rusko je připraveno poskytnout své údaje. Ty ale nijak nenasvědčují, že by se Navalnyj stal obětí zločinu.

Cholinesteráza je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v těle a mozku, má za úkol je přerušovat. Inhibitory cholinesterázy (jako jsou sarin a jiné nervové látky) narušují působení tohoto enzymu v těle, svaly jsou poté zahlceny nahromaděným nervovým přenašečem acetylcholinem a dochází k ochromení jejich běžné činnosti a selhání tělesných orgánů. Otravě lze v určitých případech předejít včasným aplikováním protilátky, například atropinu. Přesto většinou dochází k trvalému poškození nervové soustavy.

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Rusko hlásí další den rekordní počet úmrtí pacientů s covidem

27.10.2021 20:31 Aktualizováno Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1123 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet…

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

27.10.2021 19:45 Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu.…

Potomci obětí sovětského teroru žalují ruský parlament

27.10.2021 13:15 Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu…

Planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia, pokud nezačneme jednat, obává se OSN

27.10.2021 09:03 Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně…

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

V Rusku v sobotu zemřel téměř rekordní počet nakažených

24.10.2021 16:58 V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý…

Související:

Právě se děje

reklama