Rusko by podle Evropské komise mohlo nahradit výpadek Nord Streamu, ale nečiní to

Rusko by mohlo posílat plyn do Evropy jinými cestami, aby kompenzovalo odstávku plynovodu Nord Stream 1, ale rozhodlo se to nečinit. Prohlásil to dnes mluvčí Evropské komise (EK), podle něhož Moskva plyn využívá jako zbraň. Evropské země jsou na zemním plynu částečně závislé.

Státy Evropské unie se potýkají s dalším výrazným růstem ceny plynu v reakci na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1. K němu ruská plynárenská společnost Gazprom přikročila minulý týden. Původně na tři dny plánovaná odstávka podle Gazpromu odhalila závadu, kvůli níž bude plynovod dále mimo provoz. Kontrolu nad Gazpromem má Kreml.

Mluvčí unijní exekutivy dnes řekl, že Rusko může výpadek nahradit zvýšením dodávek prostřednictvím dalších potrubí.

"Pokud by k tomu byla vůle, bylo by možné dopravovat plyn do Evropy jinými plynovody. Nic takového nevidíme," prohlásil mluvčí Tim McPhie.

Komise se podle mluvčího snaží členským zemím navrhnout možná řešení akutního problému s vysokými cenami energií. O těch budou v pátek jednat unijní ministři energetiky, kteří se budou bavit například o možnosti zastropování cen plynu či omezení příjmů z prodeje elektřiny vyráběné z jiných zdrojů než z plynu.

Související

Více souvisejících

Rusko plyn evropská komise

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy