Ruské ministerstvo zahraničí si dnes pozvalo českého velvyslance v Moskvě a první náměstek ministra zahraničí Vladimir Titov velvyslanci Vítězslavu Pivoňkovi tlumočil údiv nad tím, že česká strana podle jeho slov zdržuje uskutečnění konzultací o problémech ve dvoustranných vztazích. Vytkl mu také "pokračující destruktivní kroky českých úřadů". Informovala o tom agentura TASS. Ministerstvo zahraničí v Praze reagovalo, že se s ruskou stranou zahájením konzultací zabývá.
Česká diplomacie navrhovala jako první krok telefonát ministrů zahraničí, kde by byl vymezen formát a obsah konzultací, které by následně vedli náměstci obou ministerstev. Mluvčí pražského úřadu Zuzana Štíchová ČTK informovala, že tento návrh ruská strana odmítla a její protinávrh je pro Česko problematický. O tom se dnes podle Štíchové jednalo i na ruském ministerstvu v Moskvě.
Česká diplomacie dříve ohlásila, že konzultace navrhla Moskvě na počátku května podle vzájemné smlouvy o prátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Mluvčí ruské diplomacie zhruba před deseti dny uvedla, že Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu konzultací.
Další kroky ve vztazích s Českem ruská strana podnikne v závislosti na reakci Prahy, uvedlo dnes ruské ministerstvo podle TASS. Náměstek Titov upozornil, že ovzduší v bilaterálních vztazích se v poslední době značně zhoršilo a nahromadilo se mnoho problémů, "a to nikoliv ruskou vinou". Ruská strana je připravena na dialog na toto téma, ale "pokračující destruktivní kroky českých úřadů vyvolávají vážné pochyby o jejich přání zlepšit situaci", dodalo ruské ministerstvo zahraničí.
Prohlášení ruských představitelů, která znevažují české ústavní činitele a volené zástupce, nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání, uvedlo české ministerstvo zahraničí před měsícem v reakci na výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Ten v médiích prohlásil, že bude nutné obnovit pomník sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6. Jako "dětinské" odmítl české vysvětlování, že o odstranění sochy se rozhodlo na místní úrovni. Pomník je jedním ze sporných témat ve dvoustranných vztazích, Praha naopak Moskvě dlouhodobě vytýká nedostatečnou aktivitu při péči o pomníky československých legionářů. Ty se dosud nepodařilo obnovit, resp. zřídit na místech významných bojů, jako je Samara či Lipjagy.
České ministerstvo zahraničí počátkem dubna uvedlo, že odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. "Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat," uvedl v reakci na Lavrovovy výroky tiskový odbor resortu. "Navzdory současné situaci i nadále máme zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací," dodalo ministerstvo ve vyjádření, poskytnutém ČTK v polovině května. Již dříve za nepřípustné označilo ruské snahy trestně stíhat pražské politiky za odstranění Koněvovy sochy.
Sochu podle ministra obrany Lubomíra Metnara nelze Moskvě předat, protože je majetkem Prahy 6 a nespadá do kategorie válečných hrobů. Metnar minulý měsíc v dopise svému ruskému protějškovi také upozornil, že ČR si váží vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa na konci druhé světové války, a pečlivě se stará o jejich hroby. Ministerstvo koordinuje péči o téměř čtyři tisíce jednotlivých i hromadných ruských válečných hrobů a přispívá každoročně na jejich údržbu a rekonstrukci.
Ruské protesty nedávno vyvolalo i zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.
Související
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
Rusko , Praha , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
včera
Kanadu spaluje na 900 lesních požárů. Tvrdě dopadají i na obyvatele USA
včera
Trump chce prodat Turecku letouny F-35. Zničíte rovnováhu sil na Blízkém východě, varuje Netanjahu
včera
Konvoje OSN nepřetržitě pendlující tam i zpět. Co jedí statisíce lidí žijících na ukrajinské frontové linii?
včera
Ruská armáda chystá obří mobilizaci. Plánuje zrekrutovat půl milionu nových vojáků
včera
Ukrajina provedla úspěšné útoky na ruská logistická centra, oznámil Zelenskyj
včera
Trump odstartoval největší hazard kariéry. Může skončit pozemní invazí do Íránu, varují experti
včera
Trump obvinil Peking z největšího úniku dat v historii. Pak navrhnul uspořádání MS ve fotbale spolu s Čínou
včera
Vážná nehoda na Znojemsku: Po čelní srážce autobusů jsou desítky zraněných
včera
EU pod tlakem. Klimatické závazky naráží na drsnou realitu, Brusel musel ustoupit
včera
Trump si chystá půdu pro zpochybnění výsledků listopadových voleb
včera
Americká armáda provedla sedmý nepřetržitý útok na Írán
17. července 2026 21:54
Nástupce Václava Moravce není znám. Nový pořad ČT začne na konci srpna
17. července 2026 20:55
Jízda po dálnici zřejmě nezdraží. Poslanci podpořili klíčovou novelu zákona
17. července 2026 20:06
Pellegrini zavařil Babišovi. Vysvětlil, čemu se opravdu divili zahraniční lídři
17. července 2026 19:20
Republikánský senátor Graham zemřel kvůli problému s aortou
17. července 2026 18:32
Řidičům zdraží pohonné hmoty. Vládní strop definitivně končí
17. července 2026 17:37
Policie objasnila, jak to při Turkově nehodě bylo se značením
17. července 2026 16:49
CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI
17. července 2026 15:58
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
Izraelský parlament se po schválení série vysoce kontroverzních zákonů oficiálně rozpustil, čímž zemi definitivně nasměroval k parlamentním volbám vypsaným na sedmadvacátého října. Samotný závěr zasedání provázely bouřlivé scény, během nichž desítky opozičních zákonodárců křičely na premiéra Benjamina Netanjahua slova o hanbě a vyzývaly ho k odchodu. Atmosféra v sále byla natolik napjatá, že předseda vlády nakonec jednací síň před jedním z klíčových hlasování opustil. Koalice vedená stranou Likud si však i bez jeho přítomnosti dokázala většinu pojistit a legislativní smršť úspěšně dokončit.
Zdroj: Libor Novák