Rusku se nedaří nahradit dovážené zboží vlastním

Navzdory nadějím úřadů Rusko nedokázalo vlastní výrobou nahradit dodávky dovážených potravin, a to včetně těch, jejichž dovoz Moskva v srpnu 2014 sama zakázala v odpovědi na západní sankce. Evropské dodavatele vystřídaly společnosti z jiných zemí, v mnoha případech však podle expertů nejde o náhradu, ale o reexport "zakázaného" zboží z Evropy. Uvedl to dnes list Kommersant s odvoláním na výzkum agentury NRA.

Za osm let od přijetí strategie nahrazování dováženého zboží se na ruském potravinovém trhu výrazně podařilo snížit jedině dovoz masa, a to o 65 procent, uvádí se podle listu ve výzkumu NRA. U mléčných výrobků klesl dovoz jen o 20 procent, u zpracovaného ovoce a zeleniny o 11 procent a fiaskem skončily snahy omezit dovoz zeleniny - ten měl klesnout o 70 procent, ale podařilo se jej snížit jen o 27 procent. Rusko kvůli klimatu bude ještě dlouho čistým dovozcem zeleniny a ovoce, konstatovala analytička Marija Sulimaová.

Rusko podle šéfa sdružení výrobců masa Sergeje Jušina po roce 2000 dováželo 2,5 až tři miliony tun masa a masných výrobků, ale letos je to méně než 600.000 tun. V Rusku se letos vyrobí 5,05 milionu tun drůbežího masa a 4,25 milionu tun vepřového, ačkoliv před deseti lety to bylo jen 0,8 milionu tun a 1,6 milionu tun.

Roste i produkce ryb, i když ne tak rychle: loni dosáhla 4,21 milionu tun ryb oproti 3,68 milionu tun v roce 2013, uvedl předseda oborového sdružení German Zverev.

Podle NRA ruská výroba "zakázaných" potravin z EU byla loni o 250 procent vyšší než dovoz ze zemí, na které se ruské sankce nevztahovaly. Nicméně podíl dovozu zůstává vysoký: z 38 procent v roce 2013 klesl na nynějších 30 procent.

Pokud na EU před sankcemi připadalo 43 procent dovážených mléčných výrobků, nyní se hlavním dodavatelem stalo Bělorusko, jehož podíl stoupl z 39 na 79 procent. Bělorusko také nahradilo EU při dodávkách masa (jeho podíl na dovozu stoupil z 12 na 29 procent). Dalších 19 procent masa se dováží z Paraguaye, odkud se před sankcemi dováželo jen omezeně.

Nejzajímavější zjištění podle listu následují, pokud se v řetězu dodavatelů nahlédne o krok dále. Například Norsko, které před sankcemi dodávalo do Ruska dvě pětiny dovážených ryb, nahradily Chile a Faerské ostrovy. Ale souběžně vývoz norských ryb do Chile stoupl trojnásobně.

Ekvádor, odkud se do Ruska nyní dováží 22 procent ovoce, fakticky nahradil na tomto trhu EU. Ale analytici zjistili, že Ekvádor zvýšil své nákupy ovoce v Evropě o 700 procent, což překračuje jeho domácí spotřebu.

Dodávky zeleniny z Evropy do Ruska částečně nahradila Čína, jejíž podíl na ruském dovozu stoupl z osmi na 21 procent. Ale paralelně Čína trojnásobně zvýšila své nákupy zeleniny v Evropě.

NRA ve výsledku dospěla k závěru, že tyto země přinejmenším zčásti uskutečňují reexport zboží, spadajícího pod ruské sankce.

Experti nicméně k názorům analytiků přistupují ostražitě. "Z Ekvádoru dovážíme hlavně banány a exotické ovoce, které v EU neroste," uvedla ředitelka společnosti FruitNews Irina Kozijová. German Zverev zase pokládá reexport norských lososů přes Chile do Ruska za ekonomicky nevýhodný.

Související

Více souvisejících

Rusko zboží dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 4 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Trump opět lhal? Tvrdí, že byl v Pásmu Gazy, média proto pátrala, jak to skutečně bylo

Několik amerických médií vyjádřilo pochybnosti ohledně tvrzení republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdil, že někdy navštívil palestinské Pásmo Gazy. Podle těchto médií neexistují žádné veřejné záznamy o takové návštěvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy